Kategorie

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Julia Bartoszek
Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Nieobecność spowodowana urlopem wychowawczym trwa zazwyczaj kilka miesięcy lub kilka lat. W tym czasie sytuacja ekonomiczna w zakładzie pracy może ulec zmianie. Może się okazać, że na stanowisku, na którym dotychczas pracował pracownik, zmniejszono wynagrodzenie lub stanowisko zlikwidowano albo zaistnieje sytuacja dokładnie odwrotna, tzn. nastąpi wzrost płacy na danym etacie. Przepisy stanowią jednoznacznie – niezależnie od tego, w jakiej kondycji będzie zakład pracy, pracownikowi powracającemu po urlopie wychowawczym trzeba zapewnić takie same warunki płacowe, jakie miał przed pójściem na ten urlop.

WAŻNE!

Reklama

W sytuacji gdy pracodawca nie może zapewnić pracownikowi powrotu na to samo stanowisko, powinien zaoferować pracownikowi inną pracę odpowiadającą jego kwalifikacjom. Stawka wynagrodzenia przysługująca po powrocie z urlopu wychowawczego z uwagi na zmianę stanowiska na równorzędne nie może również być niższa od stawki wyjściowej pracownika, określonej w umowie o pracę.

Stanowisko to potwierdził wielokrotnie Sąd Najwyższy. W wyroku z 29 stycznia 2008 r. uznał, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego zatrudnienia na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem. Jego pensja nie może być niższa od poprzednio otrzymywanej (II PK 143/2007). Z kolei w uchwale z 27 września 1979 r. Sąd orzekł, że narusza przepisy prawa pracodawca, który zatrudnił pracownika po powrocie z urlopu wychowawczego na stanowisku, na którym górna granica wynagrodzenia jest niższa od obowiązującej na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym (I PZP 37/70). W podobny sposób wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1984 r., stwierdzając, że możliwość zatrudnienia pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednak równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie wymaga wypowiedzenia przez zakład pracy dotychczasowych warunków pracy (I PRN 129/84).

WAŻNE!

Pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego, ale nie chce z niego korzystać w pełni, może złożyć do pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do 1/2 etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownika stosownie do wymiaru etatu.

Premia, którą usunięto lub dodano do regulaminu wynagradzania

Reklama

Jeżeli u pracodawcy zmieniły się zasady wynagradzania pracowników w czasie, kiedy pracownik przebywał na urlopie wychowawczym, pracodawca ma obowiązek zapewnienia mu tych samych warunków płacowych, które pracownik miał przed urlopem wychowawczym.

Takie same warunki płacowe oznaczają również identyczny stosunek do premii przyznawanych pracownikowi. A zatem nie będzie możliwe, aby pracodawca uznał, że nowy regulamin wynagradzania obowiązuje automatycznie również pracownika powracającego z urlopu wychowawczego. Jeżeli jakiś składnik wynagradzania został dodany lub odjęty z uposażenia pracowników, podwładny powinien zostać o tym poinformowany. Może to nastąpić w drodze porozumienia bądź wypowiedzenia zmieniającego.

Punktem odniesienia do ustalenia wysokości wynagrodzenia za pracę dla osoby powracającej z urlopu wychowawczego ustawodawca uczynił nie zarobki tej osoby przed skorzystaniem z prawa do urlopu, lecz stan istniejący w chwili podjęcia przez nią pracy, wyrażający się wysokością wynagrodzenia, jakie przysługuje w tej dacie na stanowisku zajmowanym przez nią przed urlopem. Jeżeli zatem w trakcie korzystania przez pracownika z urlopu doszło do zmian płacowych dotyczących tego stanowiska, to zmiany te będą miały znaczenie do określenia wysokości wynagrodzenia tego pracownika po powrocie z urlopu (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07).

Podstawa prawna:

 • art. 42 § 1, art. 1832, 1864, 1867, 1868 Kodeksu pracy,
 • orzeczenia Sądu Najwyższego:

– wyrok z 29 stycznia 2008 r. (II PK 143/2007, OSNP 2009/5–6/67),

– uchwała z 27 września 1979 r. (I PZP 37/79, OSNC 1980/1–2/22),

– wyrok z 1 października 1984 r. (I PRN 129/84, OSNC 1985/7/93).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?