reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przerwy na karmienie piersią

Przerwy na karmienie piersią

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownicom karmiącym więcej niż jedno dziecko przysługują dwie wydłużone przerwy, po 45 minut każda.

O fakcie karmienia dziecka piersią pracownica powinna zawiadomić pracodawcę. Przepisy nie regulują długości okresu, przez jaki pracownica może korzystać z przerwy. Okres ten będzie indywidualny, uzależniony tylko od faktu karmienia piersią. Jeżeli pracodawca zażąda udokumentowania tego faktu, pracownica powinna przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy >>

Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. Przerwy mogą być wykorzystane także w ten sposób, że pracownica później zaczyna lub wcześniej kończy pracę, a skrócenie to odpowiada przysługującej jej przerwie na karmienie.

Prawo do przerwy nie zależy od rodzaju umowy o pracę pracownicy, ani od jej stażu pracy. Prawo to zależy natomiast od dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż cztery godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują, natomiast jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza sześciu godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Urlop ojcowski - nowe uprawnienie pracownicze >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama