REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

W naszej firmie wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje zgodnie z regulaminem wynagradzania 5. dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że część pracowników, którzy przebywają na urlopach wypoczynkowych lub zwolnieniach lekarskich, odbiera wynagrodzenie z kasy z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mamy obowiązek ponaglać pracowników do odbioru wypłaty?

Nie muszą Państwo w żaden sposób ponaglać pracowników do odbioru wynagrodzenia. Nie są też Państwo zobowiązani do wysyłania na adres pracowników ich wynagrodzeń. Natomiast mają Państwo obowiązek zapewnić możliwość odbioru przez pracowników środków pieniężnych w kasie, w terminie określonym w regulaminie wynagradzania i w czasie pracy zakładowej kasy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownicy nie odbierają wynagrodzeń w terminie przewidzianym w regulaminie wynagradzania, a naliczone wynagrodzenia czekają w kasie na odbiór, to należy uznać, że spełniają Państwo obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z obowiązującym u Państwa regulaminem wynagradzania, każdego 5. dnia następnego miesiąca kalendarzowego wynagrodzenia mają być przygotowane do wypłaty pracownikom.

Jeżeli ustalony w regulaminie wynagradzania termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wówczas wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzednim. Chodzi tu o każdy dzień, który zgodnie z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem jest dniem wolnym od pracy. Gdy termin wypłaty przypada na niedzielę, a sobota jest dniem wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie wypłaca się w piątek.

REKLAMA

W każdej chwili pracownik może upoważnić zakład pracy do wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu na wskazane pisemnie konto bankowe. W takim przypadku pracownik powinien mieć możliwość dysponowania środkami pieniężnymi z konta w przewidzianym terminie wypłaty wynagrodzenia. Nie można wprowadzić obowiązku posiadania rachunku bankowego przez pracownika, chyba że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi pisemną zgodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za pracownika może odebrać inna osoba, pod warunkiem że będzie posiadać pisemne pełnomocnictwo udzielone przez pracownika. Z pełnomocnictwa powinno wynikać, że do odebrania wynagrodzenia jest uprawniona przez pracownika konkretna osoba. Pełnomocnictwo wyrażone w innej formie niż pisemna jest nieważne. Pełnomocnictwo, w zależności od decyzji pracownika, może być jednorazowe, czasowe lub na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD

Kierownik działu handlowego poinformował kasjerkę, że chce odebrać wypłatę swojego pracownika, ponieważ jest on na spotkaniu poza siedzibą firmy i już nie będzie mógł wrócić do pracy, a od następnego dnia rozpoczyna 14-dniowy urlop wypoczynkowy i wyjeżdża za granicę. Kierownik powiedział, że udaje się również na to spotkanie i zgodnie z prośbą pracownika, przekaże mu wypłatę osobiście. Kasjerka zgodziła się na prośbę kierownika. Postępowanie kasjerki było nieprawidłowe ze względu na brak stosownego pełnomocnictwa.

Pracownik może także upoważnić pisemnie inną osobę do odbioru swojego wynagrodzenia za pracę, wskazując konto bankowe tej osoby, jeżeli układ zbiorowy pracy zawiera postanowienie w tej kwestii.

Pełnomocnictwo nie jest konieczne, jeżeli wynagrodzenie pracownika będzie odbierał jego małżonek. Współmałżonek może odebrać wynagrodzenie, jeżeli:

  • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu (nie są w separacji),
  • pracownik nie sprzeciwia się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka; taki sprzeciw może być wyrażony w jakiejkolwiek formie, także ustnej,
  • pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody (za przemijającą przeszkodę można uznać nieplanowany wyjazd, chorobę lub inną sytuację, która uniemożliwia odebranie wynagrodzenia przez pracownika osobiście).

Małżonek powinien potwierdzić otrzymanie wynagrodzenia, na przykład czytelnie kwitując jego odbiór.

PRZYKŁAD

Do kasy firmy zatelefonowała pracownica, że nie może przyjść po wypłatę wynagrodzenia i zgłosi się jej mąż. Kasjerka zażądała od męża pełnomocnictwa, a wobec jego braku nie wypłaciła pieniędzy mężowi. W tej sytuacji postępowanie kasjerki było nieprawidłowe, ponieważ pełnomocnictwo nie było wymagane do odbioru wynagrodzenia przez małżonka pracownicy.

Wynagrodzenie należy wypłacać w stałym i z góry ustalonym terminie. Pracownik może domagać się odsetek za zwłokę choćby za jeden dzień opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia, z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie wypłaty, ani to, czy pracownik poniósł z tego powodu jakąkolwiek szkodę.

Odpowiedzialność za nieterminową wypłatę wynagrodzenia ponosi każda osoba uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie opóźnionej wypłaty wynagrodzenia – może to być prezes, księgowa czy kadrowa.

PRZYKŁAD

Przed terminem wypłaty wynagrodzenia w księgowości nastąpiła awaria komputerowego programu płacowego. Księgowa poinformowała pracowników, że z przyczyn obiektywnych wypłata wynagrodzenia opóźni się o dwa dni. Jeden z pracowników wystąpił z żądaniem zapłaty odsetek za dwa dni z tytułu opóźnienia w wypłacie jego wynagrodzenia. Księgowa uznała żądanie jako niezasadne i nie wypłaciła odsetek. Prezes firmy zmienił decyzję księgowej i nakazał naliczenie i wypłatę odsetek. Postępowanie prezesa było prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 86 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 471, art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. (Uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214)
  • Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA