| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

W naszej firmie wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje zgodnie z regulaminem wynagradzania 5. dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że część pracowników, którzy przebywają na urlopach wypoczynkowych lub zwolnieniach lekarskich, odbiera wynagrodzenie z kasy z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mamy obowiązek ponaglać pracowników do odbioru wypłaty?

Nie muszą Państwo w żaden sposób ponaglać pracowników do odbioru wynagrodzenia. Nie są też Państwo zobowiązani do wysyłania na adres pracowników ich wynagrodzeń. Natomiast mają Państwo obowiązek zapewnić możliwość odbioru przez pracowników środków pieniężnych w kasie, w terminie określonym w regulaminie wynagradzania i w czasie pracy zakładowej kasy.

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownicy nie odbierają wynagrodzeń w terminie przewidzianym w regulaminie wynagradzania, a naliczone wynagrodzenia czekają w kasie na odbiór, to należy uznać, że spełniają Państwo obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z obowiązującym u Państwa regulaminem wynagradzania, każdego 5. dnia następnego miesiąca kalendarzowego wynagrodzenia mają być przygotowane do wypłaty pracownikom.

Jeżeli ustalony w regulaminie wynagradzania termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wówczas wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzednim. Chodzi tu o każdy dzień, który zgodnie z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem jest dniem wolnym od pracy. Gdy termin wypłaty przypada na niedzielę, a sobota jest dniem wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie wypłaca się w piątek.

W każdej chwili pracownik może upoważnić zakład pracy do wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu na wskazane pisemnie konto bankowe. W takim przypadku pracownik powinien mieć możliwość dysponowania środkami pieniężnymi z konta w przewidzianym terminie wypłaty wynagrodzenia. Nie można wprowadzić obowiązku posiadania rachunku bankowego przez pracownika, chyba że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi pisemną zgodę.

Wynagrodzenie za pracownika może odebrać inna osoba, pod warunkiem że będzie posiadać pisemne pełnomocnictwo udzielone przez pracownika. Z pełnomocnictwa powinno wynikać, że do odebrania wynagrodzenia jest uprawniona przez pracownika konkretna osoba. Pełnomocnictwo wyrażone w innej formie niż pisemna jest nieważne. Pełnomocnictwo, w zależności od decyzji pracownika, może być jednorazowe, czasowe lub na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD

Kierownik działu handlowego poinformował kasjerkę, że chce odebrać wypłatę swojego pracownika, ponieważ jest on na spotkaniu poza siedzibą firmy i już nie będzie mógł wrócić do pracy, a od następnego dnia rozpoczyna 14-dniowy urlop wypoczynkowy i wyjeżdża za granicę. Kierownik powiedział, że udaje się również na to spotkanie i zgodnie z prośbą pracownika, przekaże mu wypłatę osobiście. Kasjerka zgodziła się na prośbę kierownika. Postępowanie kasjerki było nieprawidłowe ze względu na brak stosownego pełnomocnictwa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »