REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

W naszej firmie wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje zgodnie z regulaminem wynagradzania 5. dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że część pracowników, którzy przebywają na urlopach wypoczynkowych lub zwolnieniach lekarskich, odbiera wynagrodzenie z kasy z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mamy obowiązek ponaglać pracowników do odbioru wypłaty?

Nie muszą Państwo w żaden sposób ponaglać pracowników do odbioru wynagrodzenia. Nie są też Państwo zobowiązani do wysyłania na adres pracowników ich wynagrodzeń. Natomiast mają Państwo obowiązek zapewnić możliwość odbioru przez pracowników środków pieniężnych w kasie, w terminie określonym w regulaminie wynagradzania i w czasie pracy zakładowej kasy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownicy nie odbierają wynagrodzeń w terminie przewidzianym w regulaminie wynagradzania, a naliczone wynagrodzenia czekają w kasie na odbiór, to należy uznać, że spełniają Państwo obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z obowiązującym u Państwa regulaminem wynagradzania, każdego 5. dnia następnego miesiąca kalendarzowego wynagrodzenia mają być przygotowane do wypłaty pracownikom.

Jeżeli ustalony w regulaminie wynagradzania termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wówczas wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzednim. Chodzi tu o każdy dzień, który zgodnie z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem jest dniem wolnym od pracy. Gdy termin wypłaty przypada na niedzielę, a sobota jest dniem wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie wypłaca się w piątek.

REKLAMA

W każdej chwili pracownik może upoważnić zakład pracy do wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu na wskazane pisemnie konto bankowe. W takim przypadku pracownik powinien mieć możliwość dysponowania środkami pieniężnymi z konta w przewidzianym terminie wypłaty wynagrodzenia. Nie można wprowadzić obowiązku posiadania rachunku bankowego przez pracownika, chyba że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi pisemną zgodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za pracownika może odebrać inna osoba, pod warunkiem że będzie posiadać pisemne pełnomocnictwo udzielone przez pracownika. Z pełnomocnictwa powinno wynikać, że do odebrania wynagrodzenia jest uprawniona przez pracownika konkretna osoba. Pełnomocnictwo wyrażone w innej formie niż pisemna jest nieważne. Pełnomocnictwo, w zależności od decyzji pracownika, może być jednorazowe, czasowe lub na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD

Kierownik działu handlowego poinformował kasjerkę, że chce odebrać wypłatę swojego pracownika, ponieważ jest on na spotkaniu poza siedzibą firmy i już nie będzie mógł wrócić do pracy, a od następnego dnia rozpoczyna 14-dniowy urlop wypoczynkowy i wyjeżdża za granicę. Kierownik powiedział, że udaje się również na to spotkanie i zgodnie z prośbą pracownika, przekaże mu wypłatę osobiście. Kasjerka zgodziła się na prośbę kierownika. Postępowanie kasjerki było nieprawidłowe ze względu na brak stosownego pełnomocnictwa.

Pracownik może także upoważnić pisemnie inną osobę do odbioru swojego wynagrodzenia za pracę, wskazując konto bankowe tej osoby, jeżeli układ zbiorowy pracy zawiera postanowienie w tej kwestii.

Pełnomocnictwo nie jest konieczne, jeżeli wynagrodzenie pracownika będzie odbierał jego małżonek. Współmałżonek może odebrać wynagrodzenie, jeżeli:

  • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu (nie są w separacji),
  • pracownik nie sprzeciwia się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka; taki sprzeciw może być wyrażony w jakiejkolwiek formie, także ustnej,
  • pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody (za przemijającą przeszkodę można uznać nieplanowany wyjazd, chorobę lub inną sytuację, która uniemożliwia odebranie wynagrodzenia przez pracownika osobiście).

Małżonek powinien potwierdzić otrzymanie wynagrodzenia, na przykład czytelnie kwitując jego odbiór.

PRZYKŁAD

Do kasy firmy zatelefonowała pracownica, że nie może przyjść po wypłatę wynagrodzenia i zgłosi się jej mąż. Kasjerka zażądała od męża pełnomocnictwa, a wobec jego braku nie wypłaciła pieniędzy mężowi. W tej sytuacji postępowanie kasjerki było nieprawidłowe, ponieważ pełnomocnictwo nie było wymagane do odbioru wynagrodzenia przez małżonka pracownicy.

Wynagrodzenie należy wypłacać w stałym i z góry ustalonym terminie. Pracownik może domagać się odsetek za zwłokę choćby za jeden dzień opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia, z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie wypłaty, ani to, czy pracownik poniósł z tego powodu jakąkolwiek szkodę.

Odpowiedzialność za nieterminową wypłatę wynagrodzenia ponosi każda osoba uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie opóźnionej wypłaty wynagrodzenia – może to być prezes, księgowa czy kadrowa.

PRZYKŁAD

Przed terminem wypłaty wynagrodzenia w księgowości nastąpiła awaria komputerowego programu płacowego. Księgowa poinformowała pracowników, że z przyczyn obiektywnych wypłata wynagrodzenia opóźni się o dwa dni. Jeden z pracowników wystąpił z żądaniem zapłaty odsetek za dwa dni z tytułu opóźnienia w wypłacie jego wynagrodzenia. Księgowa uznała żądanie jako niezasadne i nie wypłaciła odsetek. Prezes firmy zmienił decyzję księgowej i nakazał naliczenie i wypłatę odsetek. Postępowanie prezesa było prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 86 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 471, art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. (Uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214)
  • Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA