REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w kasie firmy można wypłacić wynagrodzenie z opóźnieniem

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

W naszej firmie wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc następuje zgodnie z regulaminem wynagradzania 5. dnia następnego miesiąca. Zdarza się, że część pracowników, którzy przebywają na urlopach wypoczynkowych lub zwolnieniach lekarskich, odbiera wynagrodzenie z kasy z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mamy obowiązek ponaglać pracowników do odbioru wypłaty?

Nie muszą Państwo w żaden sposób ponaglać pracowników do odbioru wynagrodzenia. Nie są też Państwo zobowiązani do wysyłania na adres pracowników ich wynagrodzeń. Natomiast mają Państwo obowiązek zapewnić możliwość odbioru przez pracowników środków pieniężnych w kasie, w terminie określonym w regulaminie wynagradzania i w czasie pracy zakładowej kasy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownicy nie odbierają wynagrodzeń w terminie przewidzianym w regulaminie wynagradzania, a naliczone wynagrodzenia czekają w kasie na odbiór, to należy uznać, że spełniają Państwo obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z obowiązującym u Państwa regulaminem wynagradzania, każdego 5. dnia następnego miesiąca kalendarzowego wynagrodzenia mają być przygotowane do wypłaty pracownikom.

Jeżeli ustalony w regulaminie wynagradzania termin wypłaty wynagrodzenia przypada na dzień wolny od pracy, wówczas wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzednim. Chodzi tu o każdy dzień, który zgodnie z obowiązującym w Państwa firmie regulaminem jest dniem wolnym od pracy. Gdy termin wypłaty przypada na niedzielę, a sobota jest dniem wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie wypłaca się w piątek.

W każdej chwili pracownik może upoważnić zakład pracy do wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu na wskazane pisemnie konto bankowe. W takim przypadku pracownik powinien mieć możliwość dysponowania środkami pieniężnymi z konta w przewidzianym terminie wypłaty wynagrodzenia. Nie można wprowadzić obowiązku posiadania rachunku bankowego przez pracownika, chyba że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi pisemną zgodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie za pracownika może odebrać inna osoba, pod warunkiem że będzie posiadać pisemne pełnomocnictwo udzielone przez pracownika. Z pełnomocnictwa powinno wynikać, że do odebrania wynagrodzenia jest uprawniona przez pracownika konkretna osoba. Pełnomocnictwo wyrażone w innej formie niż pisemna jest nieważne. Pełnomocnictwo, w zależności od decyzji pracownika, może być jednorazowe, czasowe lub na czas nieokreślony.

PRZYKŁAD

Kierownik działu handlowego poinformował kasjerkę, że chce odebrać wypłatę swojego pracownika, ponieważ jest on na spotkaniu poza siedzibą firmy i już nie będzie mógł wrócić do pracy, a od następnego dnia rozpoczyna 14-dniowy urlop wypoczynkowy i wyjeżdża za granicę. Kierownik powiedział, że udaje się również na to spotkanie i zgodnie z prośbą pracownika, przekaże mu wypłatę osobiście. Kasjerka zgodziła się na prośbę kierownika. Postępowanie kasjerki było nieprawidłowe ze względu na brak stosownego pełnomocnictwa.

Pracownik może także upoważnić pisemnie inną osobę do odbioru swojego wynagrodzenia za pracę, wskazując konto bankowe tej osoby, jeżeli układ zbiorowy pracy zawiera postanowienie w tej kwestii.

Pełnomocnictwo nie jest konieczne, jeżeli wynagrodzenie pracownika będzie odbierał jego małżonek. Współmałżonek może odebrać wynagrodzenie, jeżeli:

 • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu (nie są w separacji),
 • pracownik nie sprzeciwia się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka; taki sprzeciw może być wyrażony w jakiejkolwiek formie, także ustnej,
 • pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody (za przemijającą przeszkodę można uznać nieplanowany wyjazd, chorobę lub inną sytuację, która uniemożliwia odebranie wynagrodzenia przez pracownika osobiście).

Małżonek powinien potwierdzić otrzymanie wynagrodzenia, na przykład czytelnie kwitując jego odbiór.

PRZYKŁAD

Do kasy firmy zatelefonowała pracownica, że nie może przyjść po wypłatę wynagrodzenia i zgłosi się jej mąż. Kasjerka zażądała od męża pełnomocnictwa, a wobec jego braku nie wypłaciła pieniędzy mężowi. W tej sytuacji postępowanie kasjerki było nieprawidłowe, ponieważ pełnomocnictwo nie było wymagane do odbioru wynagrodzenia przez małżonka pracownicy.

Wynagrodzenie należy wypłacać w stałym i z góry ustalonym terminie. Pracownik może domagać się odsetek za zwłokę choćby za jeden dzień opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia, z jakich przyczyn nastąpiło opóźnienie wypłaty, ani to, czy pracownik poniósł z tego powodu jakąkolwiek szkodę.

Odpowiedzialność za nieterminową wypłatę wynagrodzenia ponosi każda osoba uprawniona do podejmowania decyzji w sprawie opóźnionej wypłaty wynagrodzenia – może to być prezes, księgowa czy kadrowa.

PRZYKŁAD

Przed terminem wypłaty wynagrodzenia w księgowości nastąpiła awaria komputerowego programu płacowego. Księgowa poinformowała pracowników, że z przyczyn obiektywnych wypłata wynagrodzenia opóźni się o dwa dni. Jeden z pracowników wystąpił z żądaniem zapłaty odsetek za dwa dni z tytułu opóźnienia w wypłacie jego wynagrodzenia. Księgowa uznała żądanie jako niezasadne i nie wypłaciła odsetek. Prezes firmy zmienił decyzję księgowej i nakazał naliczenie i wypłatę odsetek. Postępowanie prezesa było prawidłowe.

Podstawa prawna:

 • art. 86 § 1 Kodeksu pracy,
 • art. 471, art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 29 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi za czas opóźnienia także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. (Uchwała Sądu Najwyższego z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214)
 • Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 lutego 2002 r., I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA