Prawa pracownika związane z BHP
REKLAMA
Bywa tak, że warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika lub wykonywana przez niego praca zagraża innym pracownikom. W takiej sytuacji pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Jednocześnie musi zgłosić taki fakt przełożonemu. Jeżeli natomiast powstrzymanie się od pracy nie usuwa ww. zagrożenia i powoduje to konieczność oddalenia się z miejsca zagrożenia, pracownik może tak postąpić. Jednak nadal ma obowiązek powiadomienia o tym fakcie przełożonego. Co ważne, pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy lub oddalenia się z miejsca zagrożenia.
W sytuacji powstrzymania się od pracy lub oddalenia z miejsca zagrożenia ważny dla pracownika jest art. 210 § 3 k.p. Jest on zabezpieczeniem dla pracownika, który zachowuje prawo do wynagrodzenia, mimo że nie świadczył pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat