REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników

REKLAMA

Pracownicy, którzy zostaną wysłani przez firmę na szkolenie, albo zdecydują się na nie sami, będą mieli prawo do dodatkowych dni wolnych oraz zwrotu kosztów nauki - proponuje resort pracy. Nad tą propozycją dyskutowali członkowie zespołu ds. prawa pracy i pakietów socjalnych Komisji Trójstronnej.

Zaproponowane przez Ministerstwo Pracy przepisy mają związek z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.) jest sprzeczne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem TK przestanie ono obowiązywać w kwietniu 2010 r. Aby po tej dacie jakieś rozwiązania prawne, dotyczące urlopów szkoleniowych pracowników mogły funkcjonować, odpowiednie przepisy muszą zostać wpisane do kodeksu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

>> Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach

"Resort pracy przygotował odpowiednie przepisy i przedstawił do oceny Komisji Trójstronnej" - powiedziała dyrektor Departamentu Pracy w Ministerstwie Pracy Eugenia Gienieczko. Zaznaczyła, że jest to wstępny etap prac, a przepisy dotyczące szkoleń są w uzgodnieniach międzyresortowych.

Zdaniem Barbary Surdykowskiej z NSZZ "Solidarność", zaproponowane przez resort pracy rozwiązania są bardzo dobre. Wyjaśniła, że przewidują one, iż szkolenia mogłyby odbywać się w czasie pracy, albo w ramach wolnego, udzielonego przez pracodawcę. "Gdyby np. przez cztery dni w miesiącu pracownik uczęszczał na kursy czy studia, to w ciągu 30 dni musiałby otrzymać za nie dodatkowe dni wolne, bez obniżki wynagrodzenia" - wyjaśniła.

Ekspertka Solidarności podkreśliła, że - według propozycji ministerstwa - to pracodawca miałby ponosić koszty szkoleń. "Pracownikom trzeba uświadomić konieczność podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale ich kosztów nie mogą ponosić sami, bo wtedy na szkolenia zdecyduje się niewiele osób. Często zresztą inicjatywa dokształcania się pracowników wychodzi od pracodawcy" - powiedziała Surdykowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast eksperci reprezentujący w Komisji Trójstronnej pracodawców mają zastrzeżenia do propozycji resortu pracy. Zdaniem Jacka Męciny z PKPP Lewiatan, zbyt rygorystyczne są propozycje dotyczące finansowania szkoleń.

"Ministerstwo mówi np. o finansowaniu przez pracodawcę zakupu pomocy naukowych. Nie wydaje się zasadne, by za wszystko, co zechce kupić sobie pracownik powinien płacić zakład. Oczywiste są takie koszty jak czesne, cena za kurs czy zakup książek fachowych, ale już np. za ołówki, zeszyty itd. powinien raczej płacić sam pracownik" - powiedział Męcina.

REKLAMA

Inna ekspertka Lewiatana Grażyna Spytek-Bandurska zwróciła uwagę na to, że do proponowanych przez resort pracy przepisów należałoby wpisać możliwość zawierania jednej umowy na dofinansowanie szkolenia na okres całych studiów czy kilku lub kilkunastu szkoleń w roku. "Na razie z propozycji ministerstwa wynika, że na każde szkolenie czy każdy miesiąc nauki powinny być podpisywane osobne umowy, a to jest nadmierne obciążenie administracyjne tak dla firmy, jak dla pracowników" - dodała.

Spytek-Bandurska wskazała też na potrzebę uszczegółowienia przepisów w sprawie możliwości uznania przez pracodawcę za koszt uzyskania przychodu wydatków szkoleniowych. "Powinno to dotyczyć nie tylko opłat na naukę pracownika, ale także zakupu materiałów naukowych, dojazdów na szkolenia itd." - powiedziała.

Zdaniem Męciny, szczególne kontrowersje budzi udzielanie dnia wolnego w zamian za czas szkolenia. "Pracodawcy godzą się z tym, że jeżeli pracownik szkoli się np. w sobotę, to powinien mieć dodatkowy czas wolny. Przepisy nie powinny jednak sztywno określać, że musi dostać wolne w ciągu 30 dni, jak proponuje resort pracy. Jeżeli np. firma ma szczególnie wiele zamówień, to takie rygorystyczne rozwiązania mogą być szkodliwe dla zakładu" - powiedział Męcina.

Dodał, że należałoby przewidzieć możliwość wypłaty pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego zamiast udzielania mu dni wolnych. "Powinno być to uzgadniane między pracownikiem, a pracodawcą, tak by było korzystne dla obu stron" - zaznaczył.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA