reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników

Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników

Pracownicy, którzy zostaną wysłani przez firmę na szkolenie, albo zdecydują się na nie sami, będą mieli prawo do dodatkowych dni wolnych oraz zwrotu kosztów nauki - proponuje resort pracy. Nad tą propozycją dyskutowali członkowie zespołu ds. prawa pracy i pakietów socjalnych Komisji Trójstronnej.

Zaproponowane przez Ministerstwo Pracy przepisy mają związek z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Orzekł on, że rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.) jest sprzeczne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem TK przestanie ono obowiązywać w kwietniu 2010 r. Aby po tej dacie jakieś rozwiązania prawne, dotyczące urlopów szkoleniowych pracowników mogły funkcjonować, odpowiednie przepisy muszą zostać wpisane do kodeksu pracy.

>> Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach

"Resort pracy przygotował odpowiednie przepisy i przedstawił do oceny Komisji Trójstronnej" - powiedziała dyrektor Departamentu Pracy w Ministerstwie Pracy Eugenia Gienieczko. Zaznaczyła, że jest to wstępny etap prac, a przepisy dotyczące szkoleń są w uzgodnieniach międzyresortowych.

Zdaniem Barbary Surdykowskiej z NSZZ "Solidarność", zaproponowane przez resort pracy rozwiązania są bardzo dobre. Wyjaśniła, że przewidują one, iż szkolenia mogłyby odbywać się w czasie pracy, albo w ramach wolnego, udzielonego przez pracodawcę. "Gdyby np. przez cztery dni w miesiącu pracownik uczęszczał na kursy czy studia, to w ciągu 30 dni musiałby otrzymać za nie dodatkowe dni wolne, bez obniżki wynagrodzenia" - wyjaśniła.

Ekspertka Solidarności podkreśliła, że - według propozycji ministerstwa - to pracodawca miałby ponosić koszty szkoleń. "Pracownikom trzeba uświadomić konieczność podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale ich kosztów nie mogą ponosić sami, bo wtedy na szkolenia zdecyduje się niewiele osób. Często zresztą inicjatywa dokształcania się pracowników wychodzi od pracodawcy" - powiedziała Surdykowska.

Natomiast eksperci reprezentujący w Komisji Trójstronnej pracodawców mają zastrzeżenia do propozycji resortu pracy. Zdaniem Jacka Męciny z PKPP Lewiatan, zbyt rygorystyczne są propozycje dotyczące finansowania szkoleń.

"Ministerstwo mówi np. o finansowaniu przez pracodawcę zakupu pomocy naukowych. Nie wydaje się zasadne, by za wszystko, co zechce kupić sobie pracownik powinien płacić zakład. Oczywiste są takie koszty jak czesne, cena za kurs czy zakup książek fachowych, ale już np. za ołówki, zeszyty itd. powinien raczej płacić sam pracownik" - powiedział Męcina.

Inna ekspertka Lewiatana Grażyna Spytek-Bandurska zwróciła uwagę na to, że do proponowanych przez resort pracy przepisów należałoby wpisać możliwość zawierania jednej umowy na dofinansowanie szkolenia na okres całych studiów czy kilku lub kilkunastu szkoleń w roku. "Na razie z propozycji ministerstwa wynika, że na każde szkolenie czy każdy miesiąc nauki powinny być podpisywane osobne umowy, a to jest nadmierne obciążenie administracyjne tak dla firmy, jak dla pracowników" - dodała.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama