REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę, Nadgodziny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych

Przeważająca część doktryny prawa pracy oraz orzecznictwa stoi na stanowisku, iż pracownik nie ma prawa odmówić zastosowania się do polecenia pracodawcy o pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jednak pewnych grup pracowników np. kobiet w ciąży lub pracowników niepełnosprawnych.

PIP kontroluje umowy cywilnoprawne. Więcej umów o pracę w 2017 r.?

Znacząco wzrośnie liczba kontraktów cywilnoprawnych przekształcanych w umowy o pracę – zapowiada Państwowa Inspekcja Pracy. Przyczynią się do tego wymogi związane z 13-złotową płacą minimalną.

Wyliczenie należności płacowych za kwiecień 2016 roku

Pracownik, oprócz płacy zasadniczej i premii w kwietniu, powinien otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny oraz dodatek za urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika za kwiecień 2016 r., jeżeli korzystał z urlopu wypoczynkowego oraz opieki nad zdrowym dzieckiem?

Odmowa pracy w nadgodzinach

Odmowa pracy w nadgodzinach jest bardzo ważna w przypadku, gdy staje się codziennością. Wykonywanie pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy uzasadnia np. konieczność dokończenia ważnego projektu. Pracodawca nie może nadmiernie wykorzystywać pracownika do pracy po godzinach. Jak więc odmówić pracy w godzinach nadliczbowych, aby nie utracić zatrudnienia, uznania przełożonych czy premii?

REKLAMA

Rozliczenie pracy w weekendy na stanowisku kierowniczym

Kierownik zatrudniony w systemie podstawowym wykonywał zadania od poniedziałku do piątku w stałych godzinach oraz regularnie świadczył pracę w weekendy ze względu na układ imprez, na których wystawiano ofertę pracodawcy. W jaki sposób wpłynie to na wynagrodzenie kierownika, jeśli oprócz stałego wynagrodzenia miesięcznego w kwocie 6000 zł otrzymuje on zmienne premie wynikowe, za lipiec 2015 r. w wysokości 11 300 zł? Jak rozliczyć kierownika, który pracował w weekendy?

Kontrola resortu zdrowia przez PIP

Kontrola resortu zdrowia przez Państwową Inspekcję Pracy dobiegła końca. Były uwagi dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych i zawierania umów na czas określony.

Kiedy dochodzi do przekroczenia normy przeciętnie tygodniowej czasu pracy?

Zgodnie z art. 151 1 § 2 kodeksu pracy, dodatek w wysokości 100% przysługuje za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba, że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w art. 1511 § 1 kodeksu pracy t.j 50% lub 100% wynagrodzenia za godzinę pracy z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy.

Wykonywanie pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy przez niepełnoetatowca

Na podstawie art. 151 § 5 kodeksu pracy, strony ustalają w umowie o pracę, dopuszczalną liczbę godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia wykonującego pracę, do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia, jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

REKLAMA

60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków

Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Tymczasem aż 12% Polaków pracuje 60 godzin tygodniowo. W czym tkwi problem?

Praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych powoduje powstanie po stronie pracownika roszczenia o stosowne wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przepracowanych nadgodzin. Kiedy pracownik nabędzie prawo do świadczeń w związku z przekroczeniem normy dobowej czasu pracy lub pracy wykonywanej ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy oraz zasady rozliczania tej pracy?

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi poza normalnym wynagrodzeniem za pracę, przysługuje również dodatek. Wysokość dodatku uzależniona jest od dnia i pory wykonywania obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Czas pracy w podróży służbowej

Rozliczenie czasu pracy w czasie podróży służbowej pracownika może powodować trudności zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Trudności te wiążą się z ustaleniem, co należy rozumieć przez czas pracy w podróży służbowej oraz w jaki sposób należy go rozliczać.

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w umowie o pracę

Zakaz konkurencji zobowiązujący pracownika może zostać zamieszczony w tym samym dokumencie co umowa o pracę. Umowa o zakazie konkurencji jest jednak odrębną umową. Co to oznacza?

Telepracownikiem można zostać także w trakcie zatrudnienia

Wykonywanie przez pracownika pracy w formie telepracy może nastąpić zarówno przy zawierani umowy o pracę, jaki i już w trakcie zatrudnienia.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Zasadą jest, że pracownik musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W przypadku umów terminowych na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek.

Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))

W przypadku, kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich.

Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny

Umowa próbna ma na celu wzajemne sprawdzenie pracownika i pracodawcy. Maksymalny czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące. Czy możliwe jest wcześniejsze jej rozwiązanie przez wypowiedzenie.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Jak można rozpocząć telepracę

Pracownik może stać się telepracownikiem albo przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Nie jest możliwe powierzenie wykonywania pracy w formie telepracy na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Czy dobra praca w Niemczech jest wysoko opodatkowana?

Według szacunków ekspertów Tax Care, Polak, który zamierza podjąć pracę w Niemczech i zarabiałby tam niemiecką średnią krajową zapłaciłby niższy podatek, niż dla analogicznej kwoty dochodu w Polsce. Dobrze płatna praca jest tam wysoko opodatkowana – nawet na poziomie 45%.

Czy na zwolnieniu lekarskim można dorabiać u pracodawcy?

Zwolnienie lekarskie pracownika, szczególnie przedłużające się, jest dla pracodawcy dużym problemem. Z jednej strony, zadania tego pracownika muszą zostać wykonane, z drugiej strony niecelowe jest zatrudnianie innej osoby na zastępstwo, np. na dwa czy trzy miesiące.

Czy można zmienić warunki zatrudnienia w czasie choroby pracownika?

Pracodawca, który chce zmienić istotne warunki łączącej go z pracownikiem umowy, takie jak rodzaj pracy, miejsce pracy, wynagrodzenie oraz wymiar czasu pracy, powinien tego dokonać w formie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Co w przypadku, gdy pracownik, któremu chcemy zmienić warunki zatrudnienia przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Nadgodziny nawet bez wyraźnej zgody pracodawcy - porada

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Czy pracownik może żądać świadczenia z ZFŚS?

W wielu zakładach pracy pracodawcy powołują tzw. Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych, które z jednej strony mają pomóc pracownikom, którzy mają ciężką sytuację materialną, z drugiej strony są dodatkową „premią” za wykonywaną pracę.

Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Obecnie wielu pracowników podejmuje się więcej niż jednego zatrudnienia, czy też wykonuje więcej niż jeden rodzaj pracy. Czy jednak możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z jednym pracodawcą?

Premia uznaniowa za godziny nadliczbowe

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w czasie przekraczającym obowiązujące pracownika normy, a także w czasie przekraczającym przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, jest związane ze zwiększonym wysiłkiem i przysługuje za nie zwiększone wynagrodzenie.

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?

Ustanie stosunku pracy następuje przez zawarcie umowy rozwiązującej daną umowę o pracę (rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron). W przypadku niektórych rodzajów umów o pracę, możliwe jest wypowiedzenie umowy czyli jednostronne oświadczenie woli rozwiązania umowy o pracę, złożone przez pracownika albo pracodawcę.

Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać” pracownika.

Zastępowany pracownik nie chce wrócić do pracy

W przypadku dłuższej i usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, pracodawcy często decydują się na zatrudnienie innego pracownika na zastępstwo. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik, który jest zastępowany po upływie okresu usprawiedliwionej nieobecności nie chce wrócić do pracy i proponuje rozwiązanie umowy o pracę?

Jak udowodnić przepracowane nadgodziny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Aby jednak skutecznie domagać się wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny, musimy dysponować dowodami, że rzeczywiście je przepracowaliśmy.

Umowa na zastępstwo a ciąża - porada

Kobiety w ciąży, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony korzystają z przewidzianych Kodeksem pracy uprawnień, takich jak przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy umowę na zastępstwo również można uznać za umowę na czas określony, do której będą miały zastosowanie te zasady?

Czy wiesz, że długoletnia umowa na czas określony jest niedozwolona?

Zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony z możliwością jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jak obejście przepisów prawa pracy.

Przedwstępna umowa o pracę a odszkodowanie - porada

Możliwe jest zawarcie umowy przedwstępnej, w której jedna ze stron lub obie strony zobowiążą się do zawarcia umowy o pracę jako umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują umowy przedwstępnej dotyczącej zawarcia w przyszłości umowy o pracę, ale też nie wyłączają dopuszczalności jej zawarcia. Możliwe jest więc odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego, gdyż zawarcie umowy przedwstępnej obejmującej umowę o pracę nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Co to jest milczące przedłużenie umowy o pracę?

W praktyce często może dojść do sytuacji, że pracodawca nie przedłuża pisemnie umowy o pracę, która wygasła, a mimo tego zleca wykonanie konkretnej pracy już po upływie okresu zatrudnienia. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do tzw. milczącego przedłużenia umowy o pracę, do którego dochodzi poprzez faktyczne, dalsze wykonywanie umowy o pracę, czyli świadczenie pracy.

Wykonywanie pracy przez osobę trzecią - porada

W obrocie prawnym związanym z wykonywaniem pracy występują różnego rodzaju umowy. Należy pamiętać, że nie będą to tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Praca w ramach umowy o pracę musi być wykonywana osobiście, praca w ramach umowy zlecenia już niekoniecznie.

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Od prawidłowego rozliczenia godzin nadliczbowych zależy m.in. wynagrodzenie pracownika.

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Jak zatrudnić absolwenta?

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich ( Dz. U. Nr 127, poz. 1052) może być sposobem na zatrudnienie praktykanta. Określa ona zasady odbywania praktyki, która ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Umożliwia pracodawcom angażowanie praktykantów na podstawie nowej umowy cywilnoprawnej – umowy o praktykę absolwencką.

Pracodawca nakazuje nadgodziny w ciąży - porada

Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Mój pracodawca często każe mi zostawać po godzinach, grożąc, że mnie zwolni, jeśli odmówię. Od czasu do czasu mogłabym zostać dłużej, ale ostatnio mój lekarz kieruje mnie na różne badania, przez co potrzebuję wolnych popołudni, żeby zdążyć do szpitala. Czy pracodawca może wywierać na mnie taką presję?

Czy do stażu pracy można doliczyć godziny nadliczbowe?

Pracuję w firmie, w której bardzo często musimy zostawać po godzinach. Nie są one szczegółowo ewidencjonowane, pracodawca jednak mniej więcej wie, ile dodatkowo musi nam zapłacić. Zastanawiam się, czy te nadgodziny zostaną mi wliczone do mojego stażu pracy?

Czy każdy pracownik może zostać przywrócony do pracy?

Przywrócenie do pracy to uprawnienie pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę w sposób – ogólnie mówiąc – sprzeczny z prawem. Jednak nie każdy pracownik będzie mógł z takim roszczeniem wystąpić do sądu pracy.

Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Kim jest stażysta w rozumieniu kodeksu pracy oraz jakie są obowiązki obu stron? O czym należy pamiętać? W tym artykule w punktach przedstawiamy, w jaki sposób zatrudnić stażystę z urzędu pracy.

Umowa na zastępstwo – wady i zalety

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Co z przerwą między umowami o pracę?

Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość swobody zatrudniania pracowników w oparciu o takie umowy, jakie w danej chwili są dla niech najbardziej korzystne. Takie postępowanie nie zawsze idzie w parze z korzyścią dla pracownika.

Warunki pracy dla młodocianego

O ile zatrudnianie pracowników młodocianych może okazać się korzystne, o tyle należy pamiętać, że Kodeks pracy zawiera wiele obostrzeń dotyczących warunków i czasu pracy młodocianego, których przestrzeganie jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.

REKLAMA