reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa na zastępstwo – wady i zalety

Umowa na zastępstwo – wady i zalety

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Podstawowym warunkiem zawarcia takiej umowy jest usprawiedliwiona nieobecność konkretnego pracownika. Ma to znaczenie o tyle, że jeżeli pracownik nie stawia się do pracy, ale nie wiemy dlaczego, nie usprawiedliwił on również swojej nieobecności, to nie możemy wtedy zatrudnić na jego miejsce następnej osoby. Dodatkowym warunkiem jest to, że pracownik musi być w pracy nieobecny.

Pani Ania jest w zaawansowanej ciąży. Pracodawca widząc to planuje zatrudnić inną osobę na jej miejsce, na okres kiedy będzie przebywać na urlopie macierzyńskim czy też wychowawczym. Nie może jednak tego zrobić do momentu, aż Pani Ania będzie przychodzić do pracy.

Umowa na zastępstwo może być poprzedzona umową na okres próbny.

Przeczytaj również: Umowa o pracę na czas nieokreślony – wady i zalety

Umowę na zastępstwo można wypowiedzieć z zachowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia.

Wadami umowy na zastępstwo dla pracodawcy jest niewątpliwie to, że ponosi on wszelkie koszty zatrudnienia osoby na zastępstwo, czyli przede wszystkich składki zdrowotne, ubezpieczeniowe itp. Inaczej sprawa ma się w przypadku zatrudnienia na zastępstwo za danego pracownika kolejnej osoby, ale na przykład w oparciu o umowę zlecenie. Wtedy koszty są znacznie mniejsze. Inną wadą takiej umowy jest to, że pracownik pracujący na zastępstwo jest pracownikiem w pełnym tego słowa znaczeniu, a zatem mają do niego zastosowanie nie tylko przepisy Kodeksu pracy, takie jak prawo do urlopu, ale także uregulowania wewnątrzzakładowe, takie jak regulamin premiowania.

Polecamy serwis: Wypowiedzenie

Zalet umowy na zastępstwo jest więcej. Przede wszystkich nie ma do nich zastosowania przepis, że trzecia umowa staje się umową na czas nieokreślony. Można zatem zawierać w zasadzie nieograniczoną ich ilość, co więcej jest ją stosunkowo łatwo i szybko rozwiązać, gdyż okres wypowiedzenia wynosi zaledwie trzy dni. Inną zaletą jest także to, że wynagrodzenie takiej osoby nie musi być takie samo, jak osoby zastępowanej. Jest to uzależnione od osobistych umiejętności i doświadczenia na danym stanowisku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama