reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Zastępowany pracownik nie chce wrócić do pracy

Zastępowany pracownik nie chce wrócić do pracy

W przypadku dłuższej i usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, pracodawcy często decydują się na zatrudnienie innego pracownika na zastępstwo. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik, który jest zastępowany po upływie okresu usprawiedliwionej nieobecności nie chce wrócić do pracy i proponuje rozwiązanie umowy o pracę?

Jedna z pracownic Pani Dominiki zaszła w ciążę, a po urodzeniu dziecka przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym. W tym czasie Pani Dominika postanowiła zatrudnić na zastępstwo innego pracownika, do czasu powrotu pracownicy do pracy. Po ok. 1 roku korzystania z urlopu wychowawczego pracownica znalazła inną pracę i nie chciała już wrócić do firmy. Zaproponowała Pani Dominice rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w takim przypadku umowa na zastępstwo z innym pracownikiem przekształca się automatycznie w umowę na czas określony bądź nie określony? Czy konieczne jest zawarcie kolejnej umowy?

W takim przypadku konieczne będzie zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony bądź nieokreślony. Podstawową cechą umowy na zastępstwo jest to, że jest ona zawierana na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika w pracy. Taka umowa bądź wygasa z dniem, kiedy zastępowany pracownik wraca do pracy, bądź z upływem 3 – dniowego okresu wypowiedzenia.

Polecamy: Ewidencja czasu pracy -porada

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego niniejszej sprawy należy wskazać, że umowa na zastępstwo rozwiązuje się z mocy prawa z dniem zakończenia się okresu nieobecności zastępowanego pracownika w pracy. W przypadku, gdy taka nieobecność kończy się nie powrotem do pracy, ale rozwiązaniem umowy, umowa na zastępstwo również wygasa w związku z faktem, że nie zachodzi już przesłanka usprawiedliwionej nieobecności w pracy innego pracownika.

W związku z powyższym w niniejszej sprawie umowa na zastępstwo wygaśnie z mocy prawa. Jeżeli pracodawca będzie nadal chciał zatrudniać osobę zatrudnioną wcześniej na zastępstwo, będzie musiał podpisać z nią kolejną umowę o pracę, na czas określony bądź na czas nieokreślony. Umowa na zastępstwo nie przedłuża się, ani nie przekształca automatycznie.

Polecamy: Czy to już dyskryminacja?

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama