REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Jak rozlicza się pracę w godzinach nadliczbowych?
Jak rozlicza się pracę w godzinach nadliczbowych?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Od prawidłowego rozliczenia godzin nadliczbowych zależy m.in. wynagrodzenie pracownika.

Praca w godzinach nadliczbowych występuje w praktyce w trzech sytuacjach:
• W przypadku przekroczenia przez pracownika dobowej normy czasu pracy,
• W przypadku przekroczenia przez pracownika tygodniowej normy czasu pracy,
• Po przekroczeniu przez pracownika przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, w przypadku gdy jest on objęty jednym ze zrównoważonych systemów czasu pracy.

Autopromocja

Przekroczenie dobowej normy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy

Podstawową i najczęściej stosowaną dobową normą czasu pracy jest 8 godzin. Dla niektórych grup zawodowych norma ta jest skrócona, np. dla pracowników służby zdrowia jest to 7 godzin i 35 min. Praca ponad dobową normę czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Tomek pracuje w urzędzie, gdzie obowiązuje dobowa norma czasu pracy w wymiarze 8 godzin, od 8.15 do 16.15. W związku z pilnym spotkaniem swojego przełożonego, został on poproszony o przygotowanie materiałów z danymi. Tomek nie wyrobił się do godziny 16:15, jego pracodawca zlecił mu więc pozostanie na nadgodzinach i dokończenie pracy. Tomek pracował do 17:30 co oznacza, że przekroczył swoją dobową normę pracy – a tym samym pracował w nadgodzinach – przez 1 godzinę i 15 min.

Dowiedz się: Jakie są rodzaje wypadków przy pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Jan pracuje jako ochroniarz zamkniętego osiedla mieszkaniowego. Obowiązuje go przedłużony dobowy wymiar czasu pracy – 12 godzin na dobę. W piątek przyszedł do pracy na godzinę 8 rano, miał pracować do 20 wieczorem. Około godziny 19 na jednym z placów zabaw miał miejsce wypadek, zostało wezwane pogotowie. Pan Jan, jako świadek zdarzenia, został do czasu przybycia karetki i policji, wyszedł z pracy dopiero o 21. Oznacza to, że przepracował jedną godzinę jako godzinę nadliczbową.

Przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy

Norma czasu pracy to co do zasady 40 godzin tygodniowo. Może ona być jednak normą sztywną, gdzie niemożliwe jest jej zmniejszanie ani wydłużanie, może być także przeciętna co oznacza, że w jednym tygodniu pracownik może pracować przez 45 godzin, a w drugim odpowiednio mniej, czyli 35 godzin. W tym drugim wypadku możliwe jest zaplanowanie pracy tak, aby nie dochodziło do nadgodzin.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pani Ania pracuje w zakładzie pracy, gdzie stosowana jest przeciętna tygodniowa norma pracy. Norma ta jest ustalana raz w miesiącu, a dla niej wynosi:
- w pierwszym tygodniu – 30 godzin,
- w drugim tygodniu 50 godzin,
- w trzecim tygodniu 35 godzin,
- w czwartym tygodniu 45 godzin.
W pierwszym tygodniu Pani Ania musiała jednak przepracować 35 godzin, z uwagi na pilne zlecenie. W związku z ustalonym grafikiem, godziny te należy uznać za nadgodziny, pracodawca może jednak skrócić jej tygodniową normę czasu pracy w następnym tygodniu do 45 godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA