REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpracowywanie wyjścia prywatnego

Joanna Biernacka
Odpracowywanie wyjścia prywatnego. /Fot. Fotolia
Odpracowywanie wyjścia prywatnego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od zeszłego roku pracownicy, którzy chcą w czasie pracy załatwić prywatne sprawy muszą odpracować swoją absencję. Co musi zrobić podwładny, aby dostać pozwolenie na wyjście prywatne i w jaki sposób rozliczyć czas pracy pracownika, który zwolnił się w celu załatwienia prywatnych spraw?

Do zeszłego roku odpracowanie prywatnego wyjścia możliwe było tylko w godzinach nadliczbowych. Od sierpnia 2013 r. weszły w życie regulacje umożliwiające pracownikom korzystanie z prywatnych wyjść za ich odpracowaniem bez ryzyka powstania pracy w godzinach nadliczbowych.  

REKLAMA

Autopromocja

Rozliczenie czasu pracy za wyjścia prywatne

Zgodnie z art. 151 §  21 K.p.  nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Ponadto odpracowywanie godzin związanych z prywatnym wyjściem pracownika nie wpływa na zmianę wynagrodzenia . Przeszkodą w możliwości odpracowania godzin wykorzystanych w celach prywatnych jest obowiązek odpoczynku dobowego i tygodniowego, który ogranicza ilość godzin możliwych do odpracowania w ciągu doby i tygodnia.

Przerwa w pracy

Pracownik zatrudniony na pełen etat pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 zwrócił się we wtorek do pracodawcy o udzielnie mu zwolnienia na 3 godziny w celu załatwienia prywatnych spraw. W środę pracownik ponownie zwrócił się z wnioskiem o udzielenie zwolnienia tym razem na 4 godziny. W czwartek pracownik po zakończeniu 8 godzin pracy postanowił zostać na kolejne 7 godzin w celu odpracowania prywatnego wyjścia. Pracodawca nie wyraził na to zgody powołując się na przepisy o czasie pracy mówiące, że pracownik musi mieć 11 godzinną przerwę pomiędzy pracą. Jeżeli pracownik zostałby na kolejne 7 godzin to jego przerwa między praca wynosiłaby jedynie 9 godzin.

W takiej sytuacji pracownik musi rozłożyć odpracowanie godzin w taki sposób, aby zachować 11 godziną przerwę między pracą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej jest w przypadku pracy przewidującej przedłużenie wymiaru dobowego czasu pracy do 12 godzin. W takiej sytuacji, aby nie przekroczyć 11 godzinowego wypoczynku pomiędzy pracą pracownik może jedynie odpracować 1 godzinę wyjścia prywatnego.

Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

Otrzymanie zgody na wyjście prywatne

Pracodawca może, ale nie musi udzielić pracownikowi w czasie pracy zwolnienia związanego z wyjściem prywatnym, ponieważ żadne powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku do zwolnienia pracownika w trakcie pracy w celu załatwienia przez niego prywatnych spraw. W związku z brakiem zasad i warunków regulujących udzielanie zwolnienia na wyjście prywatne Ministerstwo Pracy rekomenduje, aby regulamin pracy normował tę kwestię oraz, aby była ona ustalane każdorazowo pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.  Ponadto zgoda na wyjście w celu załatwienia prywatnych spraw powinna być udokumentowany pisemnym wnioskiem pracownika.  Nie istnieją również przepisów mówiących o tym w jakim czasie pracownik musi odpracować wyjście prywatne. W związku z tym w interesie pracodawcy jest ustalenie zasad odpracowywania wyjść prywatnych  w regulaminie wewnątrzzakładowym.

Forum Kadry

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA