REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia?

Pracodawca może dokonać takiego rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki
Pracodawca może dokonać takiego rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym – czyli bez okresu wypowiedzenia – dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych okolicznościach. Prawo do takiego postępowania przysługuje zarówno zakładowi pracy, jak i pracownikowi.

Pracodawca może dokonać takiego rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki (np. pracownik nie wykonuje pracy), gdy pracownik popełni jakieś przestępstwo, które uniemożliwia dalsze jego zatrudnianie na danym stanowisku (np. magazynier dokonał kradzieży), albo też gdy pracownik utraci – ze swej winy – uprawnienia potrzebne do wykonywania swojej pracy (np. policja zatrzymała kierowcy prawo jazdy, gdyż był pijany). Ponadto pracodawca może skorzystać z tego uprawnienia w określonych przypadkach długiej, niezawinionej przez pracownika, nieobecności w pracy. Także takie rozwiązanie umowy musi zakład pracy skonsultować ze związkiem zawodowym.

Autopromocja

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli rodzaj pracy zagraża jego zdrowiu, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarskim, a zakład pracy nie przesunie go w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do innej odpowiedniej pracy.

Ponadto pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się w stosunku do niego ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, natomiast jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Przeczytaj także: Do jakiego sądu złożyć pozew w prawie pracy?

Każda z omówionych czynności, które powodują rozwiązanie umowy o pracę, musi zostać dokonana na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są jednak takie okoliczności, które powodują wygaśnięcie umowy o pracę z mocy samego prawa. Okolicznością taką jest w szczególności śmierć pracownika albo pracodawcy. Ponadto umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.

Zasady rozwiązywania umów o pracę ulegają pewnej zmianie, gdy chodzi o rozwiązywanie stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. zwolnienia grupowe). W zasadzie są trzy takie przyczyny: likwidacja zakładu pracy, ogłoszenie upadłości zakładu, zmniejszenie stanu zatrudnienia z powodów ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych czy technologicznych. W takich przypadkach pracownik nie jest chroniony przed zwolnieniami, natomiast otrzymuje odprawę. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości: 1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; 2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; 3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

W przypadku gdy zwolnienia dokonano niezgodnie z prawem, a także w wielu przypadkach sporów mogących powstać na tle stosunku pracy, pracownik może zwrócić się o ochronę prawną do sądu (w tym celu utworzone zostały sądy pracy). Do umowy o pracę podobne są niektóre umowy prawa cywilnego. 

Polecamy serwis Kodeks pracy

Do umowy o pracę, w szczególności zawartej na czas wykonania określonej pracy, zbliżona jest umowa o dzieło, która polega na tym, że przyjmujący określone zamówienie zobowiązuje się je wykonać (np. uszyć suknię), a dający zamówienie za wykonaną rzecz zapłacić. Różnica polega na tym, że pracownik nie bierze na siebie ryzyka swojej działalności, to znaczy że nie odpowiada za wynik swojej pracy, a równocześnie w wykonywaniu jej jest podporządkowany poleceniom pracodawcy. Natomiast wykonujący dzieło czyni to według swojego uznania i nie jest podporządkowany składającemu zamówienie. Jeszcze inny charakter ma umowa zlecenia czy umowa o świadczenie określonych usług na rzecz dającego zlecenie. Także i tu brak elementu podporządkowania zleceniodawcy.

Fragment pochodzi z książki „Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie” Marzeny Kordeli (red.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA