| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

Jak zostać św. Mikołajem?

Wydawać by się mogło, iż praca jako św. Mikołaj nie jest zbyt wymagająca – nic bardziej mylnego. Zawód ten wymaga bardzo dobrego przygotowania zarówno pod względem obowiązującego ‘dress codu’, jak i niemałych umiejętności. Najważniejszy jest strój - musi być schludny i co ważne wytrzymały, ponieważ często narażony jest na kontakt z małymi dziećmi. Czerwony kostium i czapka to nie wszystko - nie należy zapominać o brodzie, ciepłych butach, worku na prezenty i oczywiście odstającym brzuchu. Taki sztuczny można zrobić z waty już za 20 PLN lub też wykorzystać ‘atuty’ swojego ciała. Każdy współczesny św. Mikołaj powinien mieć prawo jazdy oraz własny środek transportu - sanie z reniferami można znaleźć już tylko w bajkach lub reklamach telewizyjnych.

Wbrew pozorom kwestia wieku nie ma znaczenia – w najgorętszym sezonie potrzebne są wszystkie ręce do pracy. Mile widziani są panowie po pięćdziesiątce, jak i młodzi studenci. Pierwsza grupa ze względu na większą wiarygodność, druga natomiast z powodu większej dyspozycyjności i łatwości nawiązywania kontaktu z dziećmi.

W tym zawodzie najważniejsze jest pierwsze wrażenie.

Praca Mikołaja wymaga otwartości, dobrej komunikacji, a co najważniejsze, cierpliwości i wysokiej odporności na stres - dzieci są bardzo wymagającymi klientami. Należy również wykazać się umiejętnościami niemalże dziennikarza śledczego, aby dowiedzieć się czy dziecko było grzeczne, czy też nie. Dobry Mikołaj powinien być na bieżąco z trendami obowiązującymi w przedszkolach i szkołach, żeby wiedzieć jakie piosenki oraz wierszyki są najpopularniejsze w danym roku szkolnym.

Do lamusa odeszło już Lego, Barbie czy Kubuś Puchatek. Dzisiaj bez znajomości bohaterów ‘W.I.T.C.H’, „Hannah Montana” czy „G-Force”, św. Mikołaj może nie być atrakcyjny na rynku pracy. Taka specjalistyczna wiedza jest dobrze opłacana – koszt wizyty waha się od 60 do 100 PLN za około 30 minut. Istnieje też specjalna mikołajowa opcja ‘last-minute’, czyli wizyta zamówiona w ostatniej chwili, np. w Wigilię. Jej koszt jest jednak ponad dwukrotnie wyższy – waha się od 150 PLN do koło 300 PLN. Mikołaj pracuje głównie wieczorami i wczesną nocą – być może stąd wynika fakt, że bardzo często pracuje ‘na czarno’.

Wszystko co dobre, szybko się kończy – sezon na Mikołaja to tylko dwa dni w roku: 6 i 24 grudnia. W międzyczasie można znaleźć pracę w supermarketach, gdzie dzieci mogą osobiście powiedzieć św. Mikołajowi, co chcą dostać. Jednak tutaj stawki są dużo niższe (około 10 PLN za godzinę). Rekompensatą jest jednak uśmiech na twarzach dzieci, które złożyły zamówienie na prezenty.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »