reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Czy wiesz, jak zostać św. Mikołajem?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Kupno choinki, karpia czy wreszcie prezentów świątecznych to duże obciążenie dla domowego budżetu. Tym, którzy potrzebują „dorobić” w tym okresie, naprzeciw wychodzi rynek pracy. Można zostać Mikołajem, Aniołkiem, Elfem czy nawet Diabłem. Jeśli jednak ktoś nie lubi pracować w przebraniu, może poszukać innych zajęć, takich jak pomoc przy sprzedaży choinek czy karpi lub przy pakowaniu prezentów. Cenna wskazówka: poszukiwanie pracy najlepiej rozpocząć już w listopadzie, ponieważ wtedy pojawia się najwięcej ogłoszeń i najłatwiej znaleźć świąteczną pracę.

Jak zostać św. Mikołajem?

Wydawać by się mogło, iż praca jako św. Mikołaj nie jest zbyt wymagająca – nic bardziej mylnego. Zawód ten wymaga bardzo dobrego przygotowania zarówno pod względem obowiązującego ‘dress codu’, jak i niemałych umiejętności. Najważniejszy jest strój - musi być schludny i co ważne wytrzymały, ponieważ często narażony jest na kontakt z małymi dziećmi. Czerwony kostium i czapka to nie wszystko - nie należy zapominać o brodzie, ciepłych butach, worku na prezenty i oczywiście odstającym brzuchu. Taki sztuczny można zrobić z waty już za 20 PLN lub też wykorzystać ‘atuty’ swojego ciała. Każdy współczesny św. Mikołaj powinien mieć prawo jazdy oraz własny środek transportu - sanie z reniferami można znaleźć już tylko w bajkach lub reklamach telewizyjnych.

Wbrew pozorom kwestia wieku nie ma znaczenia – w najgorętszym sezonie potrzebne są wszystkie ręce do pracy. Mile widziani są panowie po pięćdziesiątce, jak i młodzi studenci. Pierwsza grupa ze względu na większą wiarygodność, druga natomiast z powodu większej dyspozycyjności i łatwości nawiązywania kontaktu z dziećmi.

W tym zawodzie najważniejsze jest pierwsze wrażenie.

Praca Mikołaja wymaga otwartości, dobrej komunikacji, a co najważniejsze, cierpliwości i wysokiej odporności na stres - dzieci są bardzo wymagającymi klientami. Należy również wykazać się umiejętnościami niemalże dziennikarza śledczego, aby dowiedzieć się czy dziecko było grzeczne, czy też nie. Dobry Mikołaj powinien być na bieżąco z trendami obowiązującymi w przedszkolach i szkołach, żeby wiedzieć jakie piosenki oraz wierszyki są najpopularniejsze w danym roku szkolnym.

Do lamusa odeszło już Lego, Barbie czy Kubuś Puchatek. Dzisiaj bez znajomości bohaterów ‘W.I.T.C.H’, „Hannah Montana” czy „G-Force”, św. Mikołaj może nie być atrakcyjny na rynku pracy. Taka specjalistyczna wiedza jest dobrze opłacana – koszt wizyty waha się od 60 do 100 PLN za około 30 minut. Istnieje też specjalna mikołajowa opcja ‘last-minute’, czyli wizyta zamówiona w ostatniej chwili, np. w Wigilię. Jej koszt jest jednak ponad dwukrotnie wyższy – waha się od 150 PLN do koło 300 PLN. Mikołaj pracuje głównie wieczorami i wczesną nocą – być może stąd wynika fakt, że bardzo często pracuje ‘na czarno’.

Wszystko co dobre, szybko się kończy – sezon na Mikołaja to tylko dwa dni w roku: 6 i 24 grudnia. W międzyczasie można znaleźć pracę w supermarketach, gdzie dzieci mogą osobiście powiedzieć św. Mikołajowi, co chcą dostać. Jednak tutaj stawki są dużo niższe (około 10 PLN za godzinę). Rekompensatą jest jednak uśmiech na twarzach dzieci, które złożyły zamówienie na prezenty.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca Mikołaja wymaga otwartości, dobrej komunikacji, a co najważniejsze, cierpliwości.
Praca Mikołaja wymaga otwartości, dobrej komunikacji, a co najważniejsze, cierpliwości.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama