reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Warunki pracy dla młodocianego

Warunki pracy dla młodocianego

O ile zatrudnianie pracowników młodocianych może okazać się korzystne, o tyle należy pamiętać, że Kodeks pracy zawiera wiele obostrzeń dotyczących warunków i czasu pracy młodocianego, których przestrzeganie jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.

Przede wszystkim młodociany, jak każdy pracownik, podlega badaniom lekarskich. W stosunku co młodocianego, Kodeks pracy wymienia badania wstępne – przed rozpoczęciem pracy, okresowe i kontrolne. Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca jest obowiązany zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Każda praca obarczona jest pewnym ryzykiem zawodowym i o ile pracownik dorosły sam za siebie decyduje, o tyle w przypadku młodocianego konieczne jest współdziałanie rodziców. Jak bowiem wskazuje Kodeks pracy, pracodawca jest obowiązany przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego.

Przeczytaj także: Kiedy dwunastolatek może pracować?

Kodeks pracy zawiera także przepisy dotyczące czasu pracy młodocianego. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Do tego czasu wlicza się oczywiście czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.

Młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej, czyli w godzinach od 22.00 do 6.00.

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy. Dla przypomnienia warto wskazać, że pracownik dorosły ma prawo do 15 minut przerwy w 8-godzinnym dniu pracy.

Polecamy serwis: ZUS

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jakich warunkach może pracować młodociany?
W jakich warunkach może pracować młodociany?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama