Warunki pracy dla młodocianego
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim młodociany, jak każdy pracownik, podlega badaniom lekarskich. W stosunku co młodocianego, Kodeks pracy wymienia badania wstępne – przed rozpoczęciem pracy, okresowe i kontrolne. Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca jest obowiązany zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości, niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
REKLAMA
Każda praca obarczona jest pewnym ryzykiem zawodowym i o ile pracownik dorosły sam za siebie decyduje, o tyle w przypadku młodocianego konieczne jest współdziałanie rodziców. Jak bowiem wskazuje Kodeks pracy, pracodawca jest obowiązany przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego.
Przeczytaj także: Kiedy dwunastolatek może pracować?
Kodeks pracy zawiera także przepisy dotyczące czasu pracy młodocianego. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Do tego czasu wlicza się oczywiście czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.
Młodocianego nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej, czyli w godzinach od 22.00 do 6.00.
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy. Dla przypomnienia warto wskazać, że pracownik dorosły ma prawo do 15 minut przerwy w 8-godzinnym dniu pracy.
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat