| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?

Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?

Ustanie stosunku pracy następuje przez zawarcie umowy rozwiązującej daną umowę o pracę (rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron). W przypadku niektórych rodzajów umów o pracę, możliwe jest wypowiedzenie umowy czyli jednostronne oświadczenie woli rozwiązania umowy o pracę, złożone przez pracownika albo pracodawcę.

W przypadku wypowiedzenia umowa rozwiązuje się z końcem okresu określonego prawem. W okresie próbnym czas ten wynosi 3 dni, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres ten jest dłuższy niż 2 tygodnie, oraz 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Także przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony (jednakże dłuższy niż 6 miesięcy) strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – również 2 tygodnie, gdy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata – 3 miesiące.

Przeczyta również: Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników

Jeżeli wypowiedzenia dokonuje zakład pracy, powinien on najpierw zwrócić się o opinię do organu związku zawodowego działającego w tym zakładzie. Pracodawca powinien przy tym wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia między innymi: w stosunku do osoby przebywającej na urlopie, niebędącej w danym momencie w pracy z powodu choroby, kobiety ciężarnej, osoby, której pozostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, oraz osoby odbywającej służbę wojskową.

Fragment pochodzi z książki „Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie” Marzeny Kordeli (red.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »