Jakie terminy wypowiedzenia obowiązują w poszczególnych okresach pracy?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku wypowiedzenia umowa rozwiązuje się z końcem okresu określonego prawem. W okresie próbnym czas ten wynosi 3 dni, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres ten jest dłuższy niż 2 tygodnie, oraz 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
REKLAMA
Także przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony (jednakże dłuższy niż 6 miesięcy) strony mogą przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy – również 2 tygodnie, gdy był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc, gdy był zatrudniony co najmniej 3 lata – 3 miesiące.
Przeczyta również: Ile powinna wynosić przerwa obiadowa dla pracowników
Jeżeli wypowiedzenia dokonuje zakład pracy, powinien on najpierw zwrócić się o opinię do organu związku zawodowego działającego w tym zakładzie. Pracodawca powinien przy tym wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia między innymi: w stosunku do osoby przebywającej na urlopie, niebędącej w danym momencie w pracy z powodu choroby, kobiety ciężarnej, osoby, której pozostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, oraz osoby odbywającej służbę wojskową.
Fragment pochodzi z książki „Kompendium wiedzy o społeczeństwie, państwie i prawie” Marzeny Kordeli (red.) (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat