REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zatrudniać stażystów z urzędu pracy?

Stażysta z urzędu pracy - jak go zatrudnić? /Fot. Fotolia
Stażysta z urzędu pracy - jak go zatrudnić? /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kim jest stażysta w rozumieniu kodeksu pracy oraz jakie są obowiązki obu stron? O czym należy pamiętać? W tym artykule w punktach przedstawiamy, w jaki sposób zatrudnić stażystę z urzędu pracy.
  1. Pracodawca przede wszystkim musi wypełnić wniosek o organizację stażu, w którym ma obowiązek podania liczby pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Obostrzenie to ma zagwarantować, że bezrobotni na stażu nie zastępują pracowników.
  2. W umowie zawartej ze starostą pracodawca musi podać miejsce odbywania stażu oraz przedstawić program odbywania praktyki.
  3. Pracodawcy przysługuje prawo do określenia kto będzie odbywał u niego staż. W tym celu precyzuje wymagany poziom wykształcenia, umiejętności albo wskazuje bezrobotnego z imienia i nazwiska.
  4. Pracodawca nie nawiązuje umowy ze stażystą. Stażysta przyjmowany jest na podstawie umowy zawartej ze starostą. Staż nie jest formą zatrudnienia w rozumieniu kodeksu pracy, a stażysta wciąż posiada statut osoby bezrobotnej.

Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego

Autopromocja

Zatrudnienie pracownika z urzędu pracy - korzyści dla przedsiębiorcy

5. Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów zatrudnienia. Zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP) bezrobotny może być zatrudniony na staż przez dowolnego pracodawcę. Wszelkie koszty ewentualnego stażu ponosi PUP.
6. Pracodawca musi zatrudnić stażystę na okres nie krótszy niż 3 i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Ma również obowiązek zapewnić mu warunki pracy zgodne z wpisanym w umowie stanowiskiem.
7. Dzienny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Jeśli stażystą jest osoba niepełnosprawna, zaliczona do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to jej czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
8. Stażyście przysługują dni wolne, ale dopiero po upływie 30 dni odbywania stażu. Za każde 30 dni przysługuje 2 dni wolnego i za te dni stażysta otrzymuje stypendium stażowe od starosty.
9. Stażyści zwolnieni są z odbywania stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej, chyba że starosta wyrazi zgodę na taką pracę i charakter pracy w danym zawodzie wymaga takiego rozkładu czasu pracy.
10. Zatrudnieni stażyści są również zwolnieni z wykonywania zadanej im pracy po godzinach.

Reforma urzędów pracy weszła w życie- co zostało zmienione?

11. Stażystom przysługuje takie samo prawo do okresów odpoczynku, na takich samych zasadach, jak pozostałym pracownikom.
12. W trakcie stażu pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia bezrobotnemu opiekuna stażu. Opiekun może opiekować się maksymalnie trzema stażystami na raz.
13. Istnieje możliwość zakończenia stażu przed upływem ustalonego terminu na wniosek organizatora stażu lub z urzędu, również w sytuacji, gdy wskutek usprawiedliwionej nieobecności stażysty zrealizowanie programu stażu nie jest możliwe.
14. Pracodawca musi dostarczyć staroście listę obecności podpisaną przez bezrobotnego - w terminie 5 dni po zakończeniu każdego miesiąca stażu.
15. Bezrobotny nie może ponownie odbyć stażu u tego samego organizatora, na tym samym stanowisku pracy, na którym wcześniej odbywał staż lub przygotowanie zawodowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bony dla bezrobotnych

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Źródło:

www.wellton.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA