REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik może żądać świadczenia z ZFŚS?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Żaden pracownik nie może zostać bezpośrednio wykluczony w pomocy socjalnej określonej w ZFŚS.
Żaden pracownik nie może zostać bezpośrednio wykluczony w pomocy socjalnej określonej w ZFŚS.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wielu zakładach pracy pracodawcy powołują tzw. Zakładowe Fundusze Świadczeń Socjalnych, które z jednej strony mają pomóc pracownikom, którzy mają ciężką sytuację materialną, z drugiej strony są dodatkową „premią” za wykonywaną pracę.

Powołując ZFŚS pracodawcy określają rodzaj świadczeń, które są należne bądź finansowane z takiego Funduszu oraz warunki, które musi spełnić pracownik, aby mógł z takiego Funduszu skorzystać. Z reguły są to kryteria dochodowe, określone średnią na jednego członka rodziny. Im mniejsze wynagrodzenie przypadające na członka rodziny, tym świadczenie z ZFŚS wyższe. Oznacza to, że pracownik o wyższym wynagrodzeniu otrzyma takie świadczenia w minimalnym zakresie, bądź nie otrzyma ich wcale. Czy w przypadku, gdy pracownik spełnia określone przez pracodawcę warunki, może żądać wypłaty świadczenia z ZFŚS?

REKLAMA

Autopromocja

Odpowiedź brzmi nie. Świadczenia z ZFŚS mają bowiem charakter uznaniowy i ich wypłacenie zależne jest od pracodawcy. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z 4 lipca 2007 r., sygn. akt: II PK 25/07 stwierdzając w uzasadnieniu, że świadczenia wynikające z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w przeciwieństwie do wynagrodzenia za pracę, nie mają charakteru roszczeniowego.

Żaden pracownik nie może zostać bezpośrednio wykluczony w pomocy socjalnej określonej w ZFŚS. Pracownicy o wyższym wynagrodzeniu otrzymują po prostu świadczenia w mniejszej wysokości. Wykluczenie określonej grupy pracowników z pomocy socjalnej może stanowić dyskryminację w zatrudnieniu.

Przeczytaj również: Jak często przerwy na papierosa?

Należy jednak wskazać dwie sytuacje, w których pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy wypłaty świadczenia:
1. spełnienie warunków określonych w regulaminie ZFŚS,
2. podjęcie decyzji o wypłaceniu środków, a następnie wstrzymanie ich wypłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kodeks pracy

W zakładzie pracy Pani Anny określono wysokość bonów świątecznych, uzależnioną od otrzymywanego wynagrodzenia. Pracownicy zarabiający powyżej 2000 brutto otrzymają bony w wysokości 500zł, pracownicy zarabiający powyżej 3000 brutto otrzymają 300zł, a pracownicy zarabiający powyżej 4000 brutto otrzymają 150 zł. Pani Anna zarabia 2500zł brutto, jednak nie otrzymała bonów. Wobec faktu, że nabyła takie prawo na podstawie regulaminu ZFŚS, będzie mogła domagać się od pracodawcy wydania bonów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

REKLAMA

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

REKLAMA

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. czy będzie wyrównanie od lipca?

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA