reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Obecnie wielu pracowników podejmuje się więcej niż jednego zatrudnienia, czy też wykonuje więcej niż jeden rodzaj pracy. Czy jednak możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z jednym pracodawcą?

Kwestia dopuszczalności pozostawania przez pracownika w kilku stosunkach pracy z jednym pracodawcą nie została wprost uregulowana w przepisach prawa pracy. Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego 13 marca 1997 r. I PKN 43/97 z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (może go z nim łączyć tylko jedna umowa).

Dopuszczalne jest zawieranie odrębnych umów o pracę między tymi samymi podmiotami (istnienie między nimi więcej niż jednego stosunku pracy), jeżeli ich przedmiotem ma być praca innego rodzaju niż wcześniej umówiona (wynikająca z wcześniej nawiązanej umowy o pracę). Również w wyroku z dnia 8 stycznia 1981 r. II URN 186/80 Sąd Najwyższy stwierdził, że zakład pracy może zawrzeć z własnym pracownikiem dodatkową umowę o pracę, jeżeli będzie to praca innego rodzaju niż dotychczasowa, a wykonywanie jej nie będzie kolidowało z normalnym czasem pracy pracownika.

Przeczytaj również: Umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne

Jak z powyższego wynika zasadą jest pozostawanie stron w jednym stosunku pracy. Zawieranie przez pracownika kolejnej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą judykatura dopuszcza wyjątkowo, pod warunkiem, że dochodzi do określenia rodzaju pracy wyraźnie innego, niż określony w podstawowym czasie pracy.

Pan Jakub pracuje na pół etatu w markecie jako magazynier. Kiedy zwolniło się stanowisko osoby przeprowadzającej wózki z parkingu na teren marketu, Pan Jakub zgłosił do wykonywania tej pracy. W związku z tym, że jest to praca innego rodzaju niż praca w magazynie, nie ma przeszkód aby zawrzeć z pracodawcą drugą umowę.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Istotnym zatem elementem stanowiącym o możliwości występowania pracownika w dwóch stosunkach pracy u jednego pracodawcy jest wykonywanie prac różnego rodzaju. W takim przypadku, gdy pracownika z pracodawcą łączą dwa odrębne stosunki prawne, każdy z nich rozliczany jest oddzielnie.

Źródło: Główny Inspektor Pracy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z jednym pracodawcą?
Czy możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z jednym pracodawcą?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama