reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Telepraca > Telepracownikiem można zostać także w trakcie zatrudnienia

Telepracownikiem można zostać także w trakcie zatrudnienia

Wykonywanie przez pracownika pracy w formie telepracy może nastąpić zarówno przy zawierani umowy o pracę, jaki i już w trakcie zatrudnienia.

Telepraca w czasie zatrudnienia

Telepraca to forma wykonywania pracy, która wykorzystuje środki komunikacji elektronicznej do przekazywania wyników pracy pracownika. Telepraca pozwala pracownikowi wykonywać swoją pracę poza zakładem pracy. Warunki wprowadzenia telepracy są ustalane przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a gdy u pracodawcy taka organizacja nie istnieje, wprowadzenie formy telepracy następuje przez regulamin ogłaszany przez pracodawcę po konsultacjach z przedstawicielami pracowników.

Aby możliwe było świadczenie przez pracownika pracy w takiej formie musi dojść do uzgodnienia tego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Do takiego uzgodnienia może dojść przy zawieraniu umowy o pracę, a takim przypadku w umowie dodatkowo (oprócz wymaganych elementów umowy o pracę) określa się warunki wykonywania telepracy.

Możliwe jest również, aby do uzgodnienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem doszło w trakcie zatrudnienia. W trakcie zatrudnienia zmiana warunków wykonywania pracy, na wykonywanie pracy w formie telepracy może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Co ważne pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy.

W przypadku, kiedy z inicjatywą telepracy wystąpi pracodawca, brak zgody pracownika na taką zmianę, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę.

Zobacz także: Jak można rozpocząć telepracę

Rezygnacja z telepracy

Pracownik, jak i pracodawca mogą stwierdzić, że forma świadczenia pracy, jako telepracy im nie odpowiada. Prawo przewiduje, że można zrezygnować z telepracy. W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy, pracownik, jaki i pracodawca mogą wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Ustalają oni termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, który jednak nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

W przypadku, kiedy pracownik złoży wniosek po terminie 3 miesięcy, pracodawca powinien uwzględnić ten wniosek. Natomiast po upływie 3 miesięcy przywrócenie przez pracodawcę poprzednich warunków wykonywania pracy może nastąpić tylko na podstawie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

Zobacz także: Rezygnacja z telepracy

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

telepraca, umowa o pracę, zatrudnienie Fot. Fotolia
telepraca, umowa o pracę, zatrudnienie Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama