Telepracownikiem można zostać także w trakcie zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA
Telepraca w czasie zatrudnienia
Telepraca to forma wykonywania pracy, która wykorzystuje środki komunikacji elektronicznej do przekazywania wyników pracy pracownika. Telepraca pozwala pracownikowi wykonywać swoją pracę poza zakładem pracy. Warunki wprowadzenia telepracy są ustalane przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a gdy u pracodawcy taka organizacja nie istnieje, wprowadzenie formy telepracy następuje przez regulamin ogłaszany przez pracodawcę po konsultacjach z przedstawicielami pracowników.
REKLAMA
Aby możliwe było świadczenie przez pracownika pracy w takiej formie musi dojść do uzgodnienia tego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Do takiego uzgodnienia może dojść przy zawieraniu umowy o pracę, a takim przypadku w umowie dodatkowo (oprócz wymaganych elementów umowy o pracę) określa się warunki wykonywania telepracy.
Możliwe jest również, aby do uzgodnienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem doszło w trakcie zatrudnienia. W trakcie zatrudnienia zmiana warunków wykonywania pracy, na wykonywanie pracy w formie telepracy może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Co ważne pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy.
W przypadku, kiedy z inicjatywą telepracy wystąpi pracodawca, brak zgody pracownika na taką zmianę, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę.
Zobacz także: Jak można rozpocząć telepracę
Rezygnacja z telepracy
REKLAMA
Pracownik, jak i pracodawca mogą stwierdzić, że forma świadczenia pracy, jako telepracy im nie odpowiada. Prawo przewiduje, że można zrezygnować z telepracy. W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia pracy w formie telepracy, pracownik, jaki i pracodawca mogą wystąpić z wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy w formie telepracy i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Ustalają oni termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, który jednak nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
W przypadku, kiedy pracownik złoży wniosek po terminie 3 miesięcy, pracodawca powinien uwzględnić ten wniosek. Natomiast po upływie 3 miesięcy przywrócenie przez pracodawcę poprzednich warunków wykonywania pracy może nastąpić tylko na podstawie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.
Zobacz także: Rezygnacja z telepracy
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat