reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w umowie o pracę

Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w umowie o pracę

Zakaz konkurencji zobowiązujący pracownika może zostać zamieszczony w tym samym dokumencie co umowa o pracę. Umowa o zakazie konkurencji jest jednak odrębną umową. Co to oznacza?

Czym jest zakaz konkurencji

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zakaz konkurencji oznacza, że  pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani tez świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.

Zobacz także: Na czym polega zakaz konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Podstawą zakazu konkurencji jest odrębna umowa zawierana pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą. Umowa musi zostać pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. W umowie należy określić, jakiej działalności pracownik nie może prowadzić w czasie trwania stosunku pracy i z jakim pracodawcą nie może zawierać umowy o pracę w tym czasie. Ważne, aby ograniczenia wynikające z umowy o zakazie konkurencji muszą być związane z prowadzoną przez pracodawcą działalnością. Przez zakaz konkurencji pracodawca nie może w ogóle ograniczyć możliwości zarobkowych pracownika. W związku z tym zawarcie w umowie o zakazie konkurencji zakazu jakiegokolwiek dodatkowego zatrudnienia jest niemożliwie, a co więcej sprzeczne z prawem.

Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody. W przypadku nieumyślnego złamania zakazu konkurencji pracownik będzie musiał wyrównać szkodę do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W razie umyślnej działalności konkurencyjnej pracownik będzie musiał odpowiedzieć w pełni

Umowa o zakazie konkurencji a umowa o pracę

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że umowa o zakazie konkurencji jest odrębną umową, która pod rygorem nieważności musi zostać zawarta na piśmie. Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej nie zawarta na piśmie jest nieważna.

Czy pracodawca, który chce uchronić się przed działalności konkurencyjną swojego pracownika może umieścić umowę o zakazie konkurencji w umowie o pracę, kiedy to przepisy wskazują, że musi to być odrębna umowa? Klauzuli o zakazie konkurencji zawartej w umowie o pracę nie można uznać za nieważną. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego odrębna umowa o zakazie konkurencji to umowa niewchodząca w skład umowy o pracę, ale niekoniecznie odrębny, inny dokument. Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej wraz z umową o pracę mogą przybrać formę jednolitego dokumentu.

Zobacz także: Umowa o pracę

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama