Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa pracy za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę, która jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, wynikające z ustalonego systemu i rozkładu czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest jedynie ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy oraz w razie konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu ochronę życia lub zdrowia ludzkiego, mienia, środowiska oraz usunięcia awarii.
REKLAMA
Obliczanie wysokości dodatku
Za pracę w godzinach nadliczbowych poza normalnym wynagrodzeniem pracownikowi przysługuje dodatek, którego wypłata jest obowiązkiem pracodawcy niezależnie od innych gratyfikacji przyznawanych pracownikowi za zaangażowanie w pracę.
Wysokość dodatku obliczana jest na podstawie wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taka stawka nie została wyodrębniona podstawą jest 60% wynagrodzenia.
Zobacz także: Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)
Wysokość dodatku wynosi, co do zasady 50% wynagrodzenia, poza określonymi przypadkami, gdy jego wysokość wzrasta do 100% za pracę w:
- niedzielę i święta, niebędące dniami pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy
- dzień wolny od pracy, który został udzielony pracownikowi w zamian z prace w niedzielę lub święto
- porze nocnej
- godziny określone za nadliczbowe z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym
Dodatek za godziny jako ryczałt
Pracownicy stale wykonujący pracę poza zakładem pracy za godziny nadliczbowe zamiast wynagrodzenia wraz z dodatkiem mogą otrzymywać ryczałt.
Istotą ryczałtu jest fakt, że bez względu na to, ile godzin nadliczbowych zostało przepracowanych w danym okresie, pracownik otrzyma całą kwotę ryczałtu. Zgodnie z pismem Głównego Inspektoratu Pracy ryczałt za godziny nadliczbowe jako składnik wynagrodzenia ustalany jest w stawce miesięcznej.
Polecamy serwis: Czas pracy
W przypadku, gdy pracownik nie przepracuje pełnego miesiąca, zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 roku w sprawie ustalanie wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy sposób obliczania wynagrodzenia uzależniony jest od przyczyn, z powodu których doszło do nieprzepracowania pełnego miesiąca.
Warunkiem uznania, że wypłacane pracownikowi świadczenie ma charakter ryczałtu jest co najmniej świadomość pracodawcy, że pracownik świadczy pracę w godzinach nadliczbowych z jednoczesną choćby dorozumianą akceptacją jej wykonywania.
Dodatek za godziny nadliczbowe po ustaniu stosunku pracy
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje również w przypadku ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku praca była wykonywana w wymiarze godzin przekraczających normy czasu pracy.
Zgodnie z uchwałą SN z dnia 25 maja 2010 roku wymiar wynagrodzenia oblicza się proporcjonalnie do okresu trwania zatrudnienia, a w razie przekroczenia tak ustalonego czasu pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe staje się wymagalne w dniu ustania stosunku pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA