REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Roksana Kuźma
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. / Fot. Fotolia
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi poza normalnym wynagrodzeniem za pracę, przysługuje również dodatek. Wysokość dodatku uzależniona jest od dnia i pory wykonywania obowiązków służbowych w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z przepisami prawa pracy za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę, która jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, wynikające z ustalonego systemu i rozkładu czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest jedynie ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy oraz w razie konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej mającej na celu ochronę życia lub zdrowia ludzkiego, mienia, środowiska oraz usunięcia awarii.

REKLAMA

Autopromocja

Obliczanie wysokości dodatku

Za pracę w godzinach nadliczbowych poza normalnym wynagrodzeniem pracownikowi przysługuje dodatek, którego wypłata jest obowiązkiem pracodawcy niezależnie od innych gratyfikacji przyznawanych pracownikowi za zaangażowanie w pracę.

Wysokość dodatku obliczana jest na podstawie wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taka stawka nie została wyodrębniona podstawą jest 60% wynagrodzenia.

Zobacz także: Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)

Wysokość dodatku wynosi, co do zasady 50% wynagrodzenia, poza określonymi przypadkami, gdy jego wysokość wzrasta do 100% za pracę w:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • niedzielę i święta, niebędące dniami pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy
  • dzień wolny od pracy, który został udzielony pracownikowi w zamian z prace w niedzielę lub święto
  • porze nocnej
  • godziny określone za nadliczbowe z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym

Dodatek za godziny jako ryczałt

Pracownicy stale wykonujący pracę poza zakładem pracy za godziny nadliczbowe zamiast wynagrodzenia wraz z dodatkiem mogą otrzymywać ryczałt.

Istotą ryczałtu jest fakt, że bez względu na to, ile godzin nadliczbowych zostało przepracowanych w danym okresie, pracownik otrzyma całą kwotę ryczałtu. Zgodnie z pismem Głównego Inspektoratu Pracy ryczałt za godziny nadliczbowe jako składnik wynagrodzenia ustalany jest w stawce miesięcznej.

Polecamy serwis: Czas pracy

W przypadku, gdy pracownik nie przepracuje pełnego miesiąca, zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 roku w sprawie ustalanie wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy sposób obliczania wynagrodzenia uzależniony jest od przyczyn, z powodu których doszło do nieprzepracowania pełnego miesiąca.

Warunkiem uznania, że wypłacane pracownikowi świadczenie ma charakter ryczałtu jest co najmniej świadomość pracodawcy, że pracownik świadczy pracę w godzinach nadliczbowych z jednoczesną choćby dorozumianą akceptacją jej wykonywania.

Dodatek za godziny nadliczbowe po ustaniu stosunku pracy

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje również w przypadku ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego, jeżeli w okresie od początku okresu rozliczeniowego do dnia ustania stosunku praca była wykonywana w wymiarze godzin przekraczających normy czasu pracy.

Zgodnie z uchwałą SN z dnia 25 maja 2010 roku wymiar wynagrodzenia oblicza się proporcjonalnie do okresu trwania zatrudnienia, a w razie przekroczenia tak ustalonego czasu pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe staje się wymagalne w dniu ustania stosunku pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

Jaka praca w 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami? [199 PRZYKŁADÓW od A do Z]

Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

REKLAMA

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

REKLAMA