Kategorie

Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Umowa na okres próbny - ile razy można zawrzeć z tym samym pracownikiem?
Umowa na okres próbny - ile razy można zawrzeć z tym samym pracownikiem?
inforCMS
Istotą umowy na okres próbny jest to, że pracodawca przed zatrudnieniem pracownika na stałe może sprawdzić jego kompetencje i umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na konkretnym stanowisku. Warto wiedzieć, jak długo możemy „sprawdzać” pracownika.

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonywania określonej pracy. Każda z tych umów może zostać poprzedzona umową na okres próbny, której maksymalny czas trwania wynosi 3 miesiące. Wprawdzie Kodeks pracy nie wskazuje wprost, że można zawszeć tylko jedną taką umowę, niemniej jednak zarówno doktryna jak i orzecznictwo sądów wskazuje, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny tylko jeden raz – z tym samym pracownikiem i na tym samym stanowisku pracy.

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy

Reklama

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na określonym stanowisku, a po upływie tego okresu stwierdza, że pracownik nie ma predyspozycji do wykonywania danej pracy, ale świetnie by się sprawdził w innym zespole. Wówczas możliwe i wręcz wskazane jest, aby pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, z tym że dotyczącą już zupełnie innego stanowiska.

Istotną kwestią dla ponownego zawierania umowy na okres próbny jest to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić. Nie wystarczy sama zmiana nazwy stanowiska przy niezmienionym zakresie kompetencji. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o sprawdzenie się pracownika w zupełnie innej dziedzinie działalności pracodawcy.


Pan Tomek prowadzi dużą hurtownię. Zatrudnił pracownika na stanowisko magazyniera w oparciu o umowę o pracę na okres próbny. Pracownik okazał się bardzo kompetentny i sprawny w zakresie swoich obowiązków, wobec czego Pan Tomek uznał, że dla jego firmy korzystniejsze byłoby, żeby pracownik ten zajmował się monitorowaniem zapasów magazynowych, zlecaniem zadań innym magazynierom i zamawianiem brakującego towaru. W związku z tym, że takie stanowisko łączy się z zupełnie innymi kompetencjami (chociażby zarządczymi, których pracodawca nie był w stanie sprawdzić gdy pracownik rozpakowywał towar), Pan Tomek będzie mógł w tym wypadku zawrzeć z takim pracownikiem kolejną umowę o pracę na okres próbny.

Polecamy: Czym jest praca nakładacza?

Pani Anna została zatrudniona na stanowisku kierownika regionu miasta Kielce, w dużej firmie handlowej, w oparciu o umowę o pracę na okres próbny, a następnie na podstawie umowy na czas określony. Do jej obowiązków należało w szczególności koordynowanie pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych i wyznaczanie im celów biznesowych. Po dwóch latach Pani Anna dostała awans na kierownika regionu województwa mazowieckiego, ale pracodawca zaproponował jej ponownie umowę o pracę na okres próbny. Takie działanie nie będzie uzasadnione, gdyż nowe zadania Pani Anny są bardzo zbieżne z poprzednimi, nadal będzie odpowiedzialna za wyznaczanie celów biznesowych oraz sprawowanie kontroli nad poszczególnymi kierownikami miast.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.