Ile umów na okres próbny z tym samym pracownikiem
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonywania określonej pracy. Każda z tych umów może zostać poprzedzona umową na okres próbny, której maksymalny czas trwania wynosi 3 miesiące. Wprawdzie Kodeks pracy nie wskazuje wprost, że można zawszeć tylko jedną taką umowę, niemniej jednak zarówno doktryna jak i orzecznictwo sądów wskazuje, że dopuszczalne jest zawarcie umowy na okres próbny tylko jeden raz – z tym samym pracownikiem i na tym samym stanowisku pracy.
REKLAMA
Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy
Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na określonym stanowisku, a po upływie tego okresu stwierdza, że pracownik nie ma predyspozycji do wykonywania danej pracy, ale świetnie by się sprawdził w innym zespole. Wówczas możliwe i wręcz wskazane jest, aby pracodawca zawarł z pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, z tym że dotyczącą już zupełnie innego stanowiska.
Istotną kwestią dla ponownego zawierania umowy na okres próbny jest to, że stanowisko i określone związane z nim obowiązki muszą w rzeczywistości się różnić. Nie wystarczy sama zmiana nazwy stanowiska przy niezmienionym zakresie kompetencji. Ponowne zawarcie umowy na okres próbny będzie możliwe tylko wtedy, gdy chodzi o sprawdzenie się pracownika w zupełnie innej dziedzinie działalności pracodawcy.
Pan Tomek prowadzi dużą hurtownię. Zatrudnił pracownika na stanowisko magazyniera w oparciu o umowę o pracę na okres próbny. Pracownik okazał się bardzo kompetentny i sprawny w zakresie swoich obowiązków, wobec czego Pan Tomek uznał, że dla jego firmy korzystniejsze byłoby, żeby pracownik ten zajmował się monitorowaniem zapasów magazynowych, zlecaniem zadań innym magazynierom i zamawianiem brakującego towaru. W związku z tym, że takie stanowisko łączy się z zupełnie innymi kompetencjami (chociażby zarządczymi, których pracodawca nie był w stanie sprawdzić gdy pracownik rozpakowywał towar), Pan Tomek będzie mógł w tym wypadku zawrzeć z takim pracownikiem kolejną umowę o pracę na okres próbny.
Polecamy: Czym jest praca nakładacza?
Pani Anna została zatrudniona na stanowisku kierownika regionu miasta Kielce, w dużej firmie handlowej, w oparciu o umowę o pracę na okres próbny, a następnie na podstawie umowy na czas określony. Do jej obowiązków należało w szczególności koordynowanie pracy poszczególnych przedstawicieli handlowych i wyznaczanie im celów biznesowych. Po dwóch latach Pani Anna dostała awans na kierownika regionu województwa mazowieckiego, ale pracodawca zaproponował jej ponownie umowę o pracę na okres próbny. Takie działanie nie będzie uzasadnione, gdyż nowe zadania Pani Anny są bardzo zbieżne z poprzednimi, nadal będzie odpowiedzialna za wyznaczanie celów biznesowych oraz sprawowanie kontroli nad poszczególnymi kierownikami miast.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat