Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
Umowa o pracę na czas nieokreślony daje pracownikowi największą pewność zatrudnienia. Przede wszystkim ze względu na obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę zwolnienia pracownika. Przyczyna wypowiedzenia powinna być uzasadniona.
REKLAMA
Obowiązek wypowiadania umów na czas nieokreślony, tylko z uzasadnionych przyczyn jest przejawem powszechnej ochrony przed wypowiedzeniem. Dotyczy ona wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas nieokreślony.
Jak złożyć wypowiedzenie - rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę
Pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę musi podać przyczyny uzasadniające jego decyzję. Pracodawca nie wywiązuje się z tego obowiązku, jeśli po pierwsze gdy w ogóle nie podaje przyczyny wypowiedzenia, a po drugie, gdy dostatecznie jasno nie podaje przyczyny wypowiedzenia. Przyczyna wypowiedzenia powinna być sformułowana jasno i konkretnie. Tylko takie wskazanie przyczyny wypowiedzenia daje pracownikowi możliwość oceny, czy przyczyna ta była słuszna i prawdziwa.
Obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony nie dotyczy pracownika. Co oznacza, że pracownik nie musi podawać przyczyny swojego wypowiedzenia.
Przyczyna wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony
Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony musi być prawdziwa, konkretna i rzeczywista. Co to w praktyce oznacza? Kodeks pracy nie podaje przyczyn, które uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przyczyny wypowiedzenia mogą leżeć zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Do przyczyn dotyczących pracodawcy można zaliczyć:
- ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy;
- likwidacja stanowiska pracy;
- zmiana struktury organizacyjnej;
- zmniejszenie stanu zatrudnienia.
Ile czasu pracodawca ma na wypowiedzenie od wystąpienia jego przyczyny?
Do przyczyn uzasadniających wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony leżących po stronie pracownika należy zaliczyć:
- nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych – stanowi ono przyczynę wypowiedzenia, jeśli jest niezawinione przez pracownika;
- utrata zaufania pracodawcy do pracownika;
- niezadowalające wyniki i efekty pracy pracownika w porównaniu z efektami pracy innych pracowników;
- długotrwała choroba pracownika;
- częsta lub długotrwała usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z przyczyn zdrowotnych lub rodzinnych.
Zasadność wypowiedzenia umowy podlega kontroli przez sąd pracy. W przypadku, kiedy sąd ustali, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, może stosownie do żądania pracownika orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
Czy wskazanie kilku przyczyn zwolnienia jest bezpieczniejsze dla pracodawcy?
Pracodawca nie musi podać przyczyn wypowiedzenia umów terminowych
W odróżnieniu od wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, wypowiadanie umów terminowych jest znacznie prostsze. Powoduje to między innymi brak obowiązku podawania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia. Pracodawca może w swoim oświadczeniu o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę wskazać przyczynę wypowiedzenia, ale czynić tego nie musi. Pracodawca będzie mógł wcześniej niż to przewiduje umowa na czas określony rozwiązać umowę bez podawania przyczyn.
W tej sprawie wypowiedział się również Sąd Najwyższy, który stwierdził że dopuszczalny jest brak wskazania przyczyny przy wypowiedzeniu umowy o pracę, zawartej na czas określony.
Zobacz także: Wypowiedzenie umowy o pracę
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat