REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Zmiany w prawach rodzicielskich zapowiada projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu. Ustawa ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia życia prywatnego z zawodowym. Wprowadza m.in. dłuższy okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, obowiązek uwzględnienia wniosku o zmianę organizacji czasu pracy i możliwość skorzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w przypadku powrotu do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Kontrakt menedżerski jako umowa o pracę i zlecenie

Kontrakt menedżerski nie jest uregulowany w polskim prawie w sposób wyraźny. Można stosować go jako umowę o pracę i jako zlecenie. Czym charakteryzuje się w tych dwóch przypadkach?

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Pojęcie "roczny urlop macierzyński" jako uprawnienie pracownicy-matki nie istnieje w przepisach prawa pracy. Kobieta może przez 364 dni pobierać zasiłek macierzyński, jeśli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te trzy rodzaje urlopu po zsumowaniu wynoszą prawie rok.

Ustanie stosunku pracy – zagadnienia ogólne

Ustanie stosunku pracy następuje wskutek rozwiązania umowy o pracę bądź jej wygaśnięcia. Rozwiązać umowę o pracę można na kilka sposobów, do których zalicza się m.in. porozumienie stron stosunku pracy, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia. Jakie są okresy wypowiedzenia?

REKLAMA

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - MPiPS

Praca na urlopie rodzicielskim budzi pewne kontrowersje dotyczące przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu, czy tylko do jego części? Oto stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Urlopy dla rodziców - plany

Coraz więcej osób korzysta z urlopów dla rodziców. Więcej ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Nowy urlop rodzicielski także cieszy się coraz większą popularnością. MPiPS planuje wprowadzić świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na miesiąc. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padła rekordowa liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów na zero godzin. Czym charakteryzuje się tego typu umowa?

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę

Większość ludzi szuka stałego zatrudnienia, którego podstawą jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak jest również grupa osób wybierających zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Dlaczego preferują tzw. umowy śmieciowe?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Zatrudnianie na umowy na czas określony i cywilnoprawne – 8 błędów z praktyki

Pracodawcy zatrudniający na podstawie umów o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych często naruszają przepisy prawa pracy. Tymczasem PIP zapowiedziała wzmożenie kontroli w 2015 r. W sposób szczególny będzie badana zasadność zawierania umów cywilnoprawnych oraz prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jakie 8 błędów najczęściej popełniają pracodawcy?

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Potrzeba zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych

Jak poprawić sytuację na rynku pracy w Polsce? Polska powinna m.in. dążyć do zmniejszenia liczby umów śmieciowych i terminowych. Ponadto należy podjąć działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych. Jakie kroki powinny zostać podjęte w tym celu?

Niedozwolone praktyki zastępowania umów o pracę umowami cywilnymi

Pracodawcy często zastępują umowy o pracę umowami cywilnymi. Są to jednak niedozwolone praktyki. Dlaczego pracodawcy łamią w ten sposób prawo? Jaka kara grozi za to wykroczenie?

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Umowa zlecenia a umowa o pracę

Częstą praktyką wśród pracodawców zatrudniających nowych pracowników jest zawieranie z nimi umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę. Jest to bardzo wygodna i atrakcyjna forma współpracy dla danej firmy, która w ten sposób stara się zaoszczędzić koszty związane z zatrudnieniem. Najczęściej zawierane są umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług oraz umowy o dzieło.

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski - czym się różnią? Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobiety często pytają, ile najdłużej może trwać urlop macierzyński. Zazwyczaj długość urlopu macierzyńskiego utożsamiają z 12 miesiącami. Wszystko to za sprawą szeroko omawianych zmian o rocznym urlopie rodzicielskim, przez niektórych nazywanym rocznym urlopem macierzyńskim. W rzeczywistości macierzyński w podstawowym wymiarze trwa 20 tygodni, a mianem roczny można określać nie urlop a zasiłek macierzyński.

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Uproszczenie procedur dot. urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy, która wprowadziła roczne urlopy dla rodziców. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o kierunki projektowanej noweli, wskazuje na uproszczenie procedur i promocję urlopów wśród ojców.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Urlop rodzicielski będzie dostępny także dla samotnych ojców. Rząd przyjął projekt ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak będzie obliczany zasiłek macierzyński?

Zatrudnianie członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę na czas określony - zalety i wady

Umowa o pracę na czas określony stanowi optymalną formę umownego zatrudnienia członków zarządu spółek kapitałowych na podstawie stosunku pracy. Jakie są zalety i wady tego typu zatrudnienia?

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika

Kodeks pracy przewiduje możliwość wypowiadania umów o pracę zarówno przez pracodawcę jak przez pracownika. Aby zrobić to prawidłowo, pracownik musi złożyć akt wypowiedzenia. Jak wygląda wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika?

Co zmieni się w umowach na czas określony?

Dnia 26 lutego 2014 r. do Sejmu wpłynął projekt mający wprowadzić zmiany w umowach na czas określony. Jakiego typu są to zmiany?

Maksymalny okres trwania umów na czas okreslony - propozycja już we wrześniu

Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej chce, aby maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy. Konkretne propozycje w zakresie zmian w umowach na czas określony mają być gotowe we wrześniu, zaś rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku.

Oskładkowanie zleceń i znalezienie dodatkowych środków na emerytury priorytetem rządu

Rząd przedstawił swoje plany na resztę kadencji. Sejm pracuje nad ustawą, zakładającą oskładkowanie umów zleceń. W planach rządu jest także wzrost zastosowania umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego.

Zasady stosowania wypowiedzenia zmieniającego

W trakcie zmian organizacyjnych w spółce często zachodzi potrzeba nie tylko redukcji części personelu czy stanowisk pracy, lecz także konieczność zmiany warunków zatrudnienia bądź wynagrodzenia pozostałych pracowników. Na co należy zwrócić uwagę, aby wymuszona przez pracodawcę zmiana ustaleń zawartych w umowie nie skutkowała sporem w sądzie pracy?

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowy rodzaj urlopu z tytułu urodzenia dziecka - urlop rodzicielski. Jest on przedłużeniem urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tego mogą skorzystać zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni. Kiedy należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Leśnicy na umowach o pracę

Leśnicy, dotychczas powoływani i odwoływani przez nadleśniczego, będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Zmianę tę wprowadza nowelizacja ustawy o lasach.

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Umowy o pracę - zmiany 2015

Przepisy dotyczące umów o pracę mają zostać znowelizowane w 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy. O tym, co dokładnie zostanie zmienione, dowiemy się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Umowa o pracę z członkiem zarządu - zasady reprezentacji spółki

Zasady reprezentacji spółki w przypadku zawierania umów o pracę reguluje Kodeks pracy oraz Kodeks spółek handlowych. Umowę o pracę może zawierać organ zarządzający spółką bądź osoba lub osoby do takich czynności umocowane. Jak przedstawiają się zasady reprezentacji przy zawieraniu umów pomiędzy spółką a członkami jej zarządu?

Zakaz zawierania umowy o pracę z jedynym członkiem zarządu w jednoosobowej spółce z o.o.

Do istoty stosunku pracy należy wykonywanie przez pracownika pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w zamian za wynagrodzenie. Czy zatem jednoosobowa spółka z o.o. może zatrudnić w ramach umowy o pracę jedynego członka zarządu?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Pracownik pozostający w stosunku pracy może jednocześnie podjąć się dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne podlegają ubezpieczeniu społecznemu, zatem powstaje sytuacje zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

17 czerwca minął rok od wprowadzenia urlopów rodzicielskich. Dzięki zmianom w prawie pracy rodzice mogą przebywać na urlopach uprawniających do zasiłku macierzyńskiego po narodzinach dziecka do 52 tygodni. Wcześniej urlop macierzyński i dodatkowy urlop macierzyński łącznie wynosiły jedynie 26 tygodni.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. To najszybszy, a jednocześnie najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Jak rozwiązać umowę za porozumieniem stron?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem

Umowa o pracę na okres próbny jest umową terminową, która to ma na celu zarówno sprawdzenie przez pracodawcę umiejętności potencjalnego pracownika, jak i sprawdzenie przez pracownika, czy dana oferta pracy odpowiada jego oczekiwaniom. Czy dopuszczalne jest kilkakrotne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem?

Miejsce wykonywania pracy

Przepis art. 29 § 1 pkt 2 k.p. wymienia miejsce wykonywania pracy jako jeden z istotnych elementów umowy o pracę, nie określa jednak sposobu jego ustalania ani też nie wymaga by strony uzgodniły jedno stałe miejsce jej wykonywania. Czy dopuszczalne jest w umowie o pracę określenie miejsca pracy jako „cały kraj”?

Umowa o pracę lub zlecenie z własną spółką osobową

Czy wspólnik spółki osobowej może świadczyć pracę lub usługi na rzecz własnej spółki na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia?

Obowiązkowe potwierdzenie na piśmie umowy przed rozpoczęciem pracy?

Potwierdzenie na piśmie ustaleń stron umowy, jej rodzaju oraz warunków przed rozpoczęciem pracy będzie obowiązkowe. Posłowie przyjęli nowelizację w tym zakresie.

Uprawnienia pracownika związane z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. O tym, któro z uprawnień przyznać pracownikowi decyduje sąd pracy.

Zasady przyznawania urlopu wychowawczego

Jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi będącemu rodzicem jest możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego celem sprawowania opieki nad dzieckiem. Rozwiązanie to umożliwia połączenie obowiązków opiekuńczych i zawodowych przez zawieszenie obowiązku świadczenia pracy.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego - dokumenty

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, wymagane jest złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku.

REKLAMA