REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę. / Fot. Fotolia
Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o prace tymczasową staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia w Polsce. Czym różni się od standardowej umowy o pracę? Jakie są jej zalety? Czy pracodawca płaci składki na ubezpieczenie społeczne?

Umowa o pracę tymczasową czy standardowa umowa o pracę

Wiele osób umowę podpisywaną jedynie na czas określony traktuje jako mało atrakcyjną i oferowaną głównie pracownikom o niskich kompetencjach. Nic bardziej mylnego – przekonują specjaliści od HR. To obecnie coraz popularniejsza forma zatrudnienia w Europie, chętnie oferowana także w wielu przedsiębiorstwach w Polsce. Zanim podpiszemy dokumenty, warto dowiedzieć się, jaka rzeczywiście jest różnica pomiędzy tymczasową umową o pracę a tą standardową.

REKLAMA

Autopromocja

Umowa o pracę tymczasową

Poszukujący zatrudnienia wciąż dość niechętnie decydują się na podjęcie pracy jedynie na okres tymczasowy. Są przekonani o tym, że oznacza to jedynie monotonne zajęcia bez szansy na rozwój. Trzeba jednak wiedzieć, że aż 62% europejskich przedsiębiorstw przyznaje, że gdyby nie możliwość przyjęcia pracowników właśnie tymczasowo, to prawdopodobnie nigdy nie stworzyliby oni nowych miejsc pracy. Świadczy to przede wszystkim o tym, że taka forma zatrudnienia jest pożądana przez pracodawców, ale to również okazja dla pracowników.

– Zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy szukają kandydatów na różnego rodzaju stanowiska — mówi Rafał Dryla z Agencji Pracy GP People. – Na czas określony potrzebni są bowiem ci wykonujący zarówno prace sezonowe, na przykład przy zwiększonej produkcji, ale także osoby na stanowiska specjalistyczne czy też asystenckie w przypadku, gdy firmie niezbędne jest jedynie okresowe wsparcie dodatkowego personelu – dodaje.

Polecany produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

- To dzięki takim rozwiązaniom pracownicy zdobywają cenne doświadczenie, mogą sprawdzić się w nowej sytuacji, a jednocześnie zachowują pewną swobodę. Nierzadko po zakończeniu pracy tymczasowej, pracodawca proponuje dalszą współpracę. Jest to więc szansa dla pracownika na wykazanie się i zdobycie stałego wakatu – podkreśla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczne formy pracy

Europejskie rynki dążą do uelastyczniania form pracy, co w konsekwencji oznacza, że coraz więcej przedsiębiorstw będzie zatrudniało osoby jedynie tymczasowo. Warto więc dowiedzieć się, co to tak naprawdę oznacza dla wszystkich poszukujących pracy i jak w takim przypadku wygląda umowa. Pracownicy obawiają się bowiem tego, że podpisanie jej będzie dla nich niekorzystne ze względu na gorsze warunki zatrudnienia.

Zadaj pytanie na FORUM

– To błędne myślenie, ponieważ taka umowa ma podobny charakter do tej standardowej – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z Agencji Pracy GP People. – Obie podlegają przepisom Kodeksu pracy oraz wszelkim aktom prawnym, które regulują stosunek pracy. Wielu ludzi, którzy szukają zatrudnienia i zgłaszają się do agencji pośrednictwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że jako pracownicy tymczasowi mają również prawo do płatnego urlopu, a także świadczeń w razie choroby – dodaje.

Uprawnienia pracownika tymczasowego

Umowa na czas określony przynosi także szereg innych korzyści, które nie są dostępne w ramach standardowego kontraktu. Jedną z nich jest przede wszystkim możliwość podpisania dowolnej liczby takich umów, co pozwala na pracę w kilku różnych miejscach. To, co charakterystyczne, to krótszy okres wypowiedzenia, który w przypadku miesięcznej umowy wynosi jedynie tydzień. – Warto również podkreślić, że pracownikom tymczasowym przysługuje wymiar urlopu 24 dni w roku – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People.  Niestety w przypadku, gdy pracodawca zwolni część personelu, nie ma obowiązku wypłacenia im odpraw.

Obowiązkowe ubezpieczenie społeczne

Umowa o pracę tymczasową może być dobrym rozwiązaniem dla każdego, zarówno dla osób poszukujących szybkiego zatrudnienia, ale również dla specjalistów i przedstawicieli wyższej kadry menadżerskiej, którzy dzięki kilkumiesięcznemu kontraktowi mogą zdobyć nowe kompetencje. Wielu pracowników ceni sobie okresowe zatrudnienie i traktuje je jako szansę na zdobycie stałej posady. Jednocześnie obie umowy – ta o pracę tymczasową i standardowa – dają poczucie bezpieczeństwa, czego nie gwarantują umowy o dzieło i zlecenie. Wynika to z tego, że w przypadku tych ostatnich, tak zwanych „śmieciowych”, pracodawca wypłaca pracownikom jedynie wynagrodzenie. Nie przejmuje się składkami emerytalnymi natomiast składka chorobowa jest dobrowolna, a przy umowie tymczasowej ma on już obowiązek je opłacać.

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA