reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do osób zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. (K 1/13). W świetle nowego wyroku zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych również daje możliwość wstępowania do związków zawodowych.

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że zatrudnieni na umowach cywilnych mogą należeć do związków. Konfederacja Lewiatan uważa, że wszystkie osoby pracujące w szerokim tego słowa znaczeniu powinny mieć prawo do organizowania się i ochrony swoich praw.

- Następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie poważna zmiana przepisów prawa pracy. Wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, powinny mieć prawo zrzeszania się w związkach zawodowych, co zresztą wynika z przepisów międzynarodowych. Niekoniecznie jednak muszą korzystać ze wszystkich uprawnień pracowniczych. Na pewno powinni być chronieni przed dyskryminacją ze względu na działalność w związkach zawodowych i mieć możliwość wyrażania wspólnego głosu - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan zwraca uwagę, że w praktyce z realizacją prawa do zrzeszania się mogą wiązać się liczne problemy. - Chodzi o wątpliwości dotyczące wskazania podmiotu, który będzie ponosił koszty funkcjonowania związku zawodowego, ochrony zatrudnienia w przypadku krótkotrwałej współpracy czy pracy równolegle u wielu przedsiębiorców. Ważne jest także w jakim zakresie osoby mające umowy cywilne będą objęte ochroną pracowniczą i czy struktury związkowe będą działać poza firmami na wzór organizacji branżowych lub regionalnych - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Polecamy: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Zdaniem Lewiatana powinniśmy zwiększać poziom ochrony osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnych i terminowych, ale równocześnie nie można zapominać o barierach zniechęcających pracodawców do zawierania umów na czas nieokreślony.

- Od lat postulujemy, aby złagodzić obowiązek pracodawcy podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, skrócić okresy wypowiedzenia, ograniczyć katalog grup pracowników korzystających ze szczególnej ochrony stosunku pracy, zmodyfikować zasady konsultacji zamiaru rozwiązania umowy na czas nieokreślony poprzez wprowadzenie kontroli równoległej, a nie uprzedniej - mówi Grażyna Spytek-Bandurska.

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama