REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński 2015

Justyna Połeć
Zasiłek macierzyński 2015. / Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński 2015. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

REKLAMA

Autopromocja
  1. urodziła dziecko
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje również ubezpieczonemu, który przyjął na wychowanie dziecko i spełnił warunki z pkt. 2 i 3. Jeśli urodzenie dziecka nastąpiło po wygaśnięciu ubezpieczenia, w szczególnych warunkach również można starać się o zasiłek.

Czy inna osoba może przejąć pobieranie zasiłku?

W przypadku śmierci lub porzucenia dziecka przez ubezpieczoną zasiłek może pobierać inna ubezpieczona osoba z najbliższej rodziny, o ile przerwie zatrudnienie bądź inną działalność zarobkową w celu opieki nad dzieckiem, jednak okres pomocy będzie zmniejszony o ilość miesięcy pobierania zasiłku przez ubezpieczoną.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Jak długo przysługuje prawo do pobierania zasiłku?

Tego typu wsparcie przysługuje przez cały okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres urlopu ojcowskiego jak również urlopu rodzicielskiego wyznaczonego w przepisach Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Podstawa wymiaru zasiłku będzie inaczej liczona w zależności, czy ubezpieczony jest pracownikiem, czy też nie.

Dla osoby będącej pracownikiem podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W wypadku przejścia na urlop przed tym okresem wymiar zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Zapytaj na FORUM

Jeśli ubezpieczony nie zdążył przepracować nawet miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, jego podstawa wymiaru zasiłku będzie wynosić wynagrodzenie, które osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Podstawą wymiaru zasiłku dla osoby nie będącej pracownikiem będzie przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Ile podstawy wymiaru zasiłku przysługuje?

Ustawa uzależnia wysokość zasiłku od rodzaju urlopu, podczas którego ma być on przyznawany.

W przypadku urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego wysokość miesięcznego zasiłku wynosi 100% wymiaru zasiłku. Podczas urlopu rodzicielskiego wysokość ta zmniejsza się do 60% wymiaru zasiłku.

Jednakże jeśli zostanie złożony wniosek nie później niż 14 dni po porodzie o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wysokość miesięcznego zasiłku będzie wynosić 80% podstawy wymiaru zasiłku przez pełną długość urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

80% podstawy wymiaru zasiłku będzie wynosić miesięczny zasiłek także w przypadku złożenia później niż 14 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, o dzielenie, bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Jakie zmiany czekają ustawę w 2015 roku?

Trwają prace nad usunięciem luki prawnej, która pozwalała pobierać ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego miesięcznie kobietom, które prowadzą działalność gospodarczą. Wypracowała się praktyka zgodna z prawem, która pozwalała pobierać tak wysoki zasiłek po zapłaceniu jednorazowo składki w wysokości ok. 3000 zł, mimo prowadzenia działalności tylko przez okres jednego miesiąca.

Przyszłe mamy prowadzące działalność w tym roku szczególnie powinny śledzić nakreślające się zmiany w ustawie, których wejścia w życie możemy spodziewać się w drugiej połowie bieżącego roku. Zaplanowanie wysokości opłacanych składek pozwoli im na gospodarne zaplanowanie pobierania zasiłku.

Kalkulacje przedsiębiorczej kobiety w ciąży, czyli jak mieć 6000 zł zasiłku macierzyńskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA