reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  1. urodziła dziecko
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje również ubezpieczonemu, który przyjął na wychowanie dziecko i spełnił warunki z pkt. 2 i 3. Jeśli urodzenie dziecka nastąpiło po wygaśnięciu ubezpieczenia, w szczególnych warunkach również można starać się o zasiłek.

Czy inna osoba może przejąć pobieranie zasiłku?

W przypadku śmierci lub porzucenia dziecka przez ubezpieczoną zasiłek może pobierać inna ubezpieczona osoba z najbliższej rodziny, o ile przerwie zatrudnienie bądź inną działalność zarobkową w celu opieki nad dzieckiem, jednak okres pomocy będzie zmniejszony o ilość miesięcy pobierania zasiłku przez ubezpieczoną.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Jak długo przysługuje prawo do pobierania zasiłku?

Tego typu wsparcie przysługuje przez cały okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres urlopu ojcowskiego jak również urlopu rodzicielskiego wyznaczonego w przepisach Kodeksu pracy.

Jaka jest wysokość podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Podstawa wymiaru zasiłku będzie inaczej liczona w zależności, czy ubezpieczony jest pracownikiem, czy też nie.

Dla osoby będącej pracownikiem podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W wypadku przejścia na urlop przed tym okresem wymiar zasiłku stanowi miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Zapytaj na FORUM

Jeśli ubezpieczony nie zdążył przepracować nawet miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, jego podstawa wymiaru zasiłku będzie wynosić wynagrodzenie, które osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama