REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego. / Fot. Shutterstock
Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego. / Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego przerywa trwający urlop macierzyński? Za czas choroby kobieta otrzyma zasiłek macierzyński czy zasiłek chorobowy?

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo do skorzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego, po zakończonym urlopie macierzyńskim ma prawo do skorzystania z urlopów nieobowiązkowych, jakimi są: dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Może zdarzyć się tak, że w trakcie macierzyństwa, kobieta stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy można przerwać trwający urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński lub urlop rodzicielski, aby skorzystać z zasiłku chorobowego?

REKLAMA

Autopromocja

Nie można przerwać żadnego z tych urlopów w celu zastąpienia go zwolnieniem lekarskim.

Pracownica, korzystająca z urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po nim z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za czas trwania tych urlopów.

Rekomendowany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Nie ma możliwości pobierania dwóch zasiłków równocześnie lub przerwania pobierania zasiłku macierzyńskiego w celu otrzymania zasiłku chorobowego przysługującego z tytułu niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeśli zdarzy się tak, że lekarz wyda orzeczenie lekarskie stwierdzające czasową niezdolność do pracy, gdyż nie powiadomiliśmy go o fakcie przebywania na urlopie macierzyńskim (dodatkowym urlopie macierzyńskim, urlopie rodzicielskim), zaświadczenie lekarskie nie przerywa trwania żadnego z tych urlopów i nie ma powodu aby dostarczać to orzeczenie do pracodawcy.

Kobieta wymagająca opieki szpitalnej po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego

Natomiast może zdarzyć się tak, że po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie, urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, kobieta będzie wymagała opieki szpitalnej ze względu na swój stan zdrowia. W tej sytuacji, pracownikowi – ojcu dziecka wychowującemu dziecko, będzie przysługiwało prawo do części urlopu macierzyńskiego, odpowiadającej okresowi, w którym pracownica przebywająca w szpitalu i nie jest możliwe aby opiekowała się dzieckiem.

W przedstawionej sytuacji również nie ma możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego i pobieranego zasiłku macierzyńskiego w celu zastąpienia go zasiłkiem chorobowym. Istnieje jednak możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka. Długość tego urlopu nie zostaje wydłużona, następuje jedynie zmiana osoby uprawnionej do skorzystania z tego uprawnienia.

Zadaj pytanie na FORUM

Przesunięcie terminu urlopu macierzyńskiego

Jedyną sytuacją, która umożliwia przerwanie urlopu macierzyńskiego i przesunięcie jego terminu, jest pobyt dziecka w szpitalu. Pracownica, po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, może przerwać korzystanie z tego urlopu, a pozostałą jego część wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. W tym przypadku niezdolność spowodowana chorobą dotyczy dziecka pracownicy, uprawnionej do urlopu macierzyńskiego. Nie ma możliwości skorzystania z zasiłku chorobowego, który przysługuje w przypadku choroby pracownika, a nie jego dziecka.

Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski

Dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski są urlopami nieobowiązkowymi, zatem nie ma obligatoryjnego obowiązku ich wykorzystania.

Rodzice dziecka, którzy zdecydują się na skorzystanie z tych urlopów mogą również z nich zrezygnować, składając do pracodawcy odpowiedni wniosek w terminie co najmniej 14 dni przed przewidywaną datą powrotu do pracy. Po rezygnacji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, pracownik, który stał się niezdolny do pracy wskutek choroby, otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany na podstawie wydanego przez lekarza orzeczenia lekarskiego.

Jeśli drugi rodzic nie zdecyduje się na skorzystanie z części lub całości dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, to po zakończonej niezdolności do pracy nie ma już możliwości skorzystania z niewykorzystanej części lub całości tych nieobowiązkowych urlopów.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

REKLAMA

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA