REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlopy dla rodziców - plany

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób korzysta z urlopów dla rodziców. Więcej ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Nowy urlop rodzicielski także cieszy się coraz większą popularnością. MPiPS planuje wprowadzić świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na miesiąc. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

5 pomysłów na przyszłość urlopów dla rodziców

Urlop ojcowski i rodzicielski cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców. O pozytywnych aspektach wydłużenia urlopów i propozycjach na przyszłość dyskutowali dziś w siedzibie resortu eksperci.

REKLAMA

Autopromocja

W styczniu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 133 tys. rodziców, czyli 56 tys. więcej niż rok wcześniej. Na urlopie ojcowskim w tym czasie było 11,4 tys. tatusiów, co dało 154% wzrost w stosunku do stycznia 2014 r.

Wprowadzony w 2013 r. urlop rodzicielski dał rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem aż do 52 tygodni. Urlopy dla rodziców cieszą się coraz większą popularnością. W całym 2014 r. skorzystało z nich ponad 631 tys. rodziców, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn. Z urlopów rodzicielskich skorzystało prawie 316 tys. osób. Również z zarezerwowanych tylko dla ojców dwutygodniowych urlopów panowie korzystają coraz częściej. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

W ubiegłym roku na świat przyszło 375 158 dzieci. Było to 5 582 więcej urodzeń niż w 2013 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wprowadzone przez nas rozwiązania ułatwiające rodzicom godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi przynoszą pierwsze rezultaty. Dlatego robimy kolejny krok w tę stronę i chcemy także wspierać matki bezrobotne czy uczące się – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Od 2016 r. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. miesięcznie ma trafiać do matek niepracujących, studentek i ubezpieczonych w KRUS. Będzie to świadczenie analogiczne do urlopu rodzicielskiego i podobnie jak w nim rodzice będą mogli to świadczenie pobierać wymiennie. Projekt ustawy po konsultacjach społecznych trafił już na komitet stały Rady Ministrów.

O obecnych i możliwych rozwiązaniach z zakresu urlopów rodzicielskich debatowali eksperci. O propozycjach zmian mówiła m.in. minister Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP. – Współpraca z resortem pracy zaowocowała wieloma świetnymi projektami wspierającymi rodzinę. Nasza propozycja zmian w urlopach dla rodziców zakłada uelastycznienie przepisów w tym zakresie i wydłużenie możliwości wykorzystania wolnego czasu na wychowanie dziecka – powiedziała minister Wóycicka.

Zadaj pytanie na FORUM

Główne pomysły na przyszłość urlopów dla rodziców, które pojawiły się w czasie debaty to:

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa dla całej rodziny. Chodzi nie tylko o opiekę nad dzieckiem, ale także o komfortowy powrót do pracy przez rodziców. – Dziecko to inwestycja, a rodzice powinni móc być spokojni o zapewnienie jego przyszłości – powiedział Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych.
  2. Elastyczne wykorzystanie urlopu. Rodzice powinni mieć możliwość dzielenia się urlopem między sobą, ale także wykorzystania go nie tylko w pierwszym roku życia dziecka.- Większa indywidualizacja korzystania z urlopów byłaby większą zachętą to posiadania dziecka – powiedziała prof. Irena Kotowska.
  3. Wydłużenie urlopu ojcowskiego. – Chciałabym, żeby ojcowie byli coraz bardziej włączani w wychowanie dzieci. To już zaczyna się zmieniać, ale jeszcze sporo przed nami – powiedziała  Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy.
  4. Wsparcie dla rodziców wracających na rynek pracy. Rodzice powinni mieć szerszy dostęp do pracy na część etatu. - Dotyczy to zwłaszcza pracowników małych i średnich firm, którzy stanowią w Polsce większość zatrudnionych – powiedziała Aneta Siejka ze stowarzyszenia Matki I Kwartału.
  5. Pomoc rodzicom nieubezpieczonym. Uczestnicy debaty pozytywnie odnieśli się do propozycji wprowadzenia świadczenia rodzicielskiego także dla bezrobotnych, czy studentów. – To bardzo duże wsparcie zwłaszcza dla mieszkańców terenów wiejskich – powiedziała Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Debatę prowadził wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko. Wśród uczestników byli: prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej, Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych w Szkole Głównej Handlowej, Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy, Aneta Siejka ze Stowarzyszenia Matki I Kwartału oraz Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych.

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA