reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

Rekord umów na zero godzin w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii padła rekordowa liczba pracowników zatrudnionych na podstawie umów na zero godzin. Czym charakteryzuje się tego typu umowa?

Opublikowane w środę dane Office for National Statistics (ONS) przyniosły rekordową liczbę mieszkańców Wielkiej Brytanii zatrudnionych na tzw. umowach na zero godzin. Jest ich około 700 tys., o 100 tys. więcej niż rok temu.

Umowy na zero godzin (zero-hours contract) to forma umowy niezawierająca minimalnej liczby godzin, jakie zatrudniony ma przepracować w tygodniu. Oznacza to, że w przypadku mniejszego natężenia pracy, pracodawca może odesłać osobę zatrudnioną na takim kontrakcie do domu bez konieczności wypłacania jej ustalonego wynagrodzenia.

Kontrakt ten, choć niewątpliwie korzystny dla przedsiębiorców w okresie niestabilnej koniunktury, budzi wśród brytyjskiej opinii publicznej wiele kontrowersji.

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Najnowsze dane ONS dolewają jeszcze oliwy do ognia. Okazuje się bowiem, że w ostatnim kwartale 2014 roku na takich kontraktach pracowało aż 700 tys. mieszkańców Wysp, a więc 2,3 proc. wszystkich zatrudnionych. Jeszcze rok wcześniej było ich o 100 tys. mniej.

Nie jest to jednak rekord kwartalny pod tym względem. W sierpniu zeszłego roku liczba osób na kontraktach zerogodzinowych sięgnęła bowiem 1,8 mln. Zdaniem ekspertów było to efektem wzrostu zapotrzebowania na prace sezonowe (głównie w branżach związanych z turystyką, handlem czy rolnictwem, gdzie sezonowość zapotrzebowania na pracę jest największa).

ONS wyjaśnia jednak, że dane te nie pochodzą z oficjalnych statystyk a są jedynie szacunkami opartymi na badaniach sondażowych. Tak duży wzrost może, zdaniem ekspertów z ONS, wynikać niekoniecznie z faktycznego wzrostu popularności takich kontraktów a raczej z rosnącej świadomości samych zatrudnionych, którzy często mogli nie zdawać sobie sprawy, że mają taki zapis w umowie o pracę.

Według ONS co piąty brytyjski pracodawca zatrudnia pracowników na takich kontraktach. Są jednak branże, jak np. hotelarstwo czy gastronomia, gdzie z umów takich korzystał więcej niż co drugi pracodawca. Co do samych zatrudnionych to, według badania, są to najczęściej kobiety oraz studenci a także osoby w wieku poniżej 25 lat lub powyżej 65. roku życia.

Zadaj pytanie: FORUM

Przeciwko kontraktom zerogodzinowym protestują związki zawodowe, według których taka formuła daje wszystkie argumenty pracodawcy a niemal żadnych pracownikowi. „Umowy te są kwintesencją negatywnych zmian na współczesnym rynku pracy” - stwierdza Frances O'Grady, sekretarz generalna brytyjskiego Kongresu Związków Zawodowych. Jej zdaniem konstrukcja, która miała być w zamyśle niszowym rozwiązaniem ułatwiającym dostęp do rynku pracy niektórym grupom osób, stała się normą w wielu sektorach gospodarki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Skoczeń

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama