REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie wypadkowe, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot kosztów przy umowie-zleceniu

Przepisy obligują zleceniodawcę do zwrotu zleceniobiorcy wszystkich wydatków, jakie ten poniósł w celu wykonania zlecenia. Nie jest to jednak postanowienie bezwzględne, tzn. można w treści umowy kwestię tę uregulować inaczej.

Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację?

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Przy bardziej rozbudowanych zleceniach na wykonanie dzieła, gdy trudno jest z góry dokładnie oszacować nakład pracy i materiałów, można zastosować wynagrodzenie kosztorysowe. Jednak w takim przypadku ostateczna wysokość wynagrodzenia znana będzie dopiero po wykonaniu dzieła.

REKLAMA

Nowe zasady ustalania składki wypadkowej

Od 1 kwietnia br. trwa nowy okres składkowy i płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla płatników, którzy w 2009 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, wysokość tej składki musi zostać ustalona na podstawie wynikającego z kodu „PKD 2007” rodzaju przeważającej działalności.

Rozliczanie wynagrodzenia z umów-zlecenia

Zakończenie wykonywania umowy-zlecenia wiąże się zwykle z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia. Szczegółowy sposób dokonywania rozliczeń w tym zakresie powinna określać umowa. Strony mają zaś dużą swobodę w określeniu nie tylko wysokości, ale także terminu wypłaty wynagrodzenia.

Czy zleceniobiorca powinien ukończyć szkolenie bhp?

W dziale obsługi klienta pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie kilka osób, głównie studentów, pracuje na podstawie umów zlecenia. Czy zleceniobiorcy powinni przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, podobnie jak ich koledzy pracujący na podstawie umów o pracę?

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

REKLAMA

Termin złożenia informacji ZUS IWA

Do obowiązków płatników składki na ubezpieczenie wypadkowe należy złożenie do ZUS informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA za rok 2009.

Do 1 lutego 2010 r. płatnicy muszą złożyć ZUS IWA

1 lutego 2010 r. upływa termin przekazania formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2009 rok. Dla płatników składek, którzy przekazali ZUS IWA również za poprzednie dwa lata (2007 r. i 2008 r.), na podstawie tych informacji ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, obowiązującą płatników od 1 kwietnia 2010 r. ZUS IWA za 2009 r. należy przekazać na zmienionym formularzu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r.

Czy dopiski w umowie zlecenia wprowadzone pod podpisami stron umowy są ważne

Zawarliśmy na piśmie umowę zlecenia. Umowa została podpisana przez nas i zleceniobiorcę. Następnie przypomnieliśmy sobie jeszcze o kilku ustaleniach, które zostały dopisane w umowie zlecenia pod podpisami stron. Teraz na podstawie tych zapisów wymagamy od zleceniobiorcy wykonywania dodatkowych zadań w ramach zawartej umowy zlecenia. Jednak on odmówił tłumacząc, że wykracza to poza zawartą umowę. Czy dopiski na umowie pod podpisami stron tej umowy są wiążące?

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców w 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają wszyscy zleceniobiorcy objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (obowiązkowo lub dobrowolnie), niezależnie od tego, gdzie wykonują swoją pracę. W związku z tym płatnicy mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego od 1 stycznia 2010 r. tych zleceniobiorców, którzy do końca 2009 r. nie podlegali temu ubezpieczeniu ze względu na to, że wykonują pracę poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Praktyki absolwenckie

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.

Jak ma ustalić składkę wypadkową firma, która zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r.

Już wiadomo, jak będą musieli ustalać obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnicy, którzy zarejestrują się w ZUS w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. Ze względu na tę grupę płatników zostanie znowelizowane rozporządzenie określające zasady ustalania stopy procentowej tej składki.

Przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypadkowych przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy tracą prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku nieterminowego opłacania składek na ubezpieczenia. Uprawnienie to przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy.

Czy trzeba ustalać nową składkę wypadkową, gdy połączą się dwie firmy

Nasza spółka powstała w wyniku połączenia dwóch spółek prawa handlowego. Dotychczas obie spółki płaciły składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,67%, bo każda z nich zatrudniała mniej niż 10 osób. Jednak od listopada br. w nowo powstałej firmie łącznie pracuje 15 osób. Składka wypadkowa ustalona na nowo na podstawie PKD byłaby niższa. Czy możemy uznać, że jesteśmy nowym podmiotem i opłacać niższą składkę ustaloną według PKD, czy nadal mamy opłacać składkę w wysokości 1,67% podstawy wymiaru?

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada

1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych pracować mogą jedynie właściciele sklepów, albo osoby zatrudnione u nich na umowę zlecenie. Do handlu nie można zmusić osób, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę - wynika z kodeksu pracy.

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

Jaką składkę wypadkową ma opłacać spółka powstała po połączeniu dwóch innych spółek mających ustalone różne wysokości składek

Połączenie spółek handlowych przez przejęcie spółki zobowiązanej do opłacania niższej składki na ubezpieczenie wypadkowe niż spółka przejmująca daje nowej spółce, powstałej w wyniku połączenia, możliwość wyliczenia składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ustalonej dla spółki przejmowanej – czyli niższej (wyrok Sądu Najwyższego z 20 marca 2009 r., II UK 292/08).

Jakie świadczenia przysługują w związku z wypadkiem przy pracy

Osoba niezdolna do pracy w związku z wypadkiem, któremu uległa przy wykonywaniu pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownicy dodatkowo mają prawo do zasiłku wyrównawczego. Prawo do tych świadczeń przysługuje tylko tym osobom, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy

Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Jest to umowa rezultatu. Może on mieć charakter materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony.

Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne

Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne zobowiązana jest do złożenia wniosku na druku ZUS Np-7 w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym według miejsca swojego zamieszkania.

Jak rozliczyć dodatkową umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem na kwotę nie wyższą niż 200 zł miesięcznie

Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę z wynagrodzeniem 2500 zł. Potrzebujemy jeszcze kogoś do prac zleconych polegających na zbieraniu od klientów zamówień i wprowadzaniu ich do komputera. Wynagrodzenie ma być ustalone godzinowo. Czy ze względu na obecne opodatkowanie ryczałtowe umów zleceń do 200 zł oraz nieodliczanie składek na ZUS, lepiej będzie przyjąć osobę z zewnątrz, czy zawrzeć dodatkową umowę zlecenia z naszym pracownikiem?

Praktyki absolwenckie

Przyjęcie absolwenta na praktyki może być dla pracodawcy kłopotliwe ze względu np. na konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?

Obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Od stycznia 2010 r. pracodawca poniesie wyższe koszty zatrudnienia, gdyż ustawodawca wprowadził obowiązek podlegania zleceniobiorców ubezpieczeniom wypadkowym.

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Płatnicy, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe muszą ustalać corocznie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, na okres od kwietnia danego roku do marca następnego roku. Stopa ta zależy w pierwszej kolejności od tego, ile osób było zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Nasza spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług remontowych. Dużą część osób zatrudniamy na podstawie umów zlecenia. Usługi są świadczone u osób, które je zamawiają. Czy z tytułu zawarcia tych umów powinniśmy zgłaszać zleceniobiorców do ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli wykonują oni pracę poza siedzibą firmy?

Wypadek podczas służbowego wyjścia

Pracownik 10 czerwca 2009 r. przeprowadzał 4-godzinne szkolenie dla nowych pracowników poza siedzibą firmy. Takie szkolenia pracownik przeprowadza cyklicznie, co wynika z zakresu jego obowiązków. Wracając do siedziby firmy pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu i otrzymał zwolnienie lekarskie na okres od 10 czerwca do 3 lipca 2009 r. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, czy z ubezpieczenia wypadkowego? Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty świadczenia? Jesteśmy uprawnieni do wypłacania zasiłków.

Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Obecnie obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy tylko zleceniobiorców wykonujących pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Po wejściu w życie zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowo będzie trzeba odprowadzać za wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy

Wiele problemów, z którymi musi się zmierzyć pracodawca, np. dotyczących zakazu konkurencji, nie zostało uregulowanych w Kodeksie pracy. Należy wówczas zastosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ale tylko wtedy, gdy przepis nie jest sprzeczny z zasadami prawa pracy.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt

Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Zatrudnianie menedżera

Menedżera można zatrudniać na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej - kontraktu menedżerskiego. Wybór zależy od woli stron. W przypadku kontraktu należy pamiętać o elementach odróżniających go od umowy o pracę, np. związanych z wynagrodzeniem.

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Składki ZUS od umowy czy od działalności gospodarczej

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej realizowana jest umowa cywilnoprawna, to podstawą do ubezpieczeń społecznych jest ta działalność. Dla ubezpieczeń nie jest istotny sposób opodatkowania i kategoryzacji przychodów z takiej umowy w przepisach podatkowych.

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Kiedy można wypłacić pracownikowi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik miał wypadek na terenie zakładu pracy, kiedy wysiadał z samochodu na parkingu firmy. Czy za zwolnienie powinniśmy zapłacić 100% z ubezpieczenia wypadkowego, czy 100% z ubezpieczenia chorobowego?

Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Rozliczając składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc kwiecień 2009r. musimy uwzględnić już nowe wysokości stóp procentowych na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa z nich to 0,67%, zaś najwyższa stopa procentowa na bieżący rok składkowy to 3,33%. Nowe stopy obowiązują od 1 kwietnia.

Na jakich zasadach zatrudniać pracowników sezonowych

W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową będzie więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku.

Urlop na zleceniu

Czy osobie pracującej na podstawie umowy zlecenia od 2 lat przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego

Prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego po zmarłym renciście może przysługiwać tylko w przypadku, gdy zostanie wykazane, że choroba zawodowa była co najmniej współprzyczyną zgonu (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II UK 249/08).

Zakaz konkurencji w umowie cywilnoprawnej

Czy w umowie cywilnoprawnej można zawrzeć zakaz konkurencji w czasie trwania umowy i po jej rozwiązaniu i na jakich zasadach?

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, w którym  obowiązują nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, są zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

REKLAMA