| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Na wykonywanie pracy polegającej na wykładaniu towaru w sklepie powinni Państwo zawrzeć umowę zlecenia. Sposób, w jaki mają być wykonywane czynności, wskazuje, że mają one mieć charakter stały oraz będą polegać na każdorazowym starannym działaniu zleceniobiorcy. Wykładanie towaru nie powoduje również konkretnego efektu materialnego, z którego zleceniobiorca byłby rozliczany, co jest charakterystyczne dla umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

 Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonywania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 Kodeksu cywilnego). Podstawową różnicą między umową zlecenia a umową o dzieło jest okoliczność, że w umowie zlecenia przyjmujący zlecenie ma wykonać dla zamawiającego pewne czynności, a w umowie o dzieło zobowiązuje się do dostarczenia określonych wyników swojej pracy w postaci dzieła, osiągnięcia w przyszłości określonego rezultatu. Przy umowie o dzieło czynności wykonawcy powinny przynieść pewien konkretny, indywidualny rezultat materialny, np. sporządzenie określonego projektu inwestycyjnego, ułożenie parkietu, wykonanie instalacji elektrycznej czy napisanie opracowania specjalistycznego na zadany temat. Ponadto wykonawca umowy o dzieło ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady wykonanego dzieła, o czym nie można mówić przy umowie zlecenia.

W opisanej przez Państwa sytuacji mamy do czynienia z typową umową o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Do takich usług należą także inne powszechnie spotykane, np. sprzątanie, usługi pralnicze, opieka nad dziećmi. Umowa zlecenia nie wymaga rezultatu jako koniecznego elementu do osiągnięcia w jej wyniku wykonania. Podpisując z Państwem umowę, której przedmiotem jest wykładanie towaru w zależności od potrzeb Państwa firmy, czyli w zleconych godzinach, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonych czynności z zachowaniem najwyższej staranności. Czynności te są typowe dla umowy zlecenia. Mają one charakter ciągły, są powtarzalne w czasie. Trudno w tej sytuacji mówić o konkretnym efekcie materialnym, powstałym w ich wyniku czy tym bardziej o odpowiedzialności w ramach rękojmi i gwarancji za wady wykonanej rzeczy. Stąd zawarcie umowy o dzieło w przedstawionej sytuacji może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe lub ZUS.

WAŻNE!

Podstawową cechą umowy o dzieło jest obowiązek dostarczenia przez wykonawcę gotowego rezultatu, efektu jego pracy lub twórczości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »