reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

Na wykonywanie pracy polegającej na wykładaniu towaru w sklepie powinni Państwo zawrzeć umowę zlecenia. Sposób, w jaki mają być wykonywane czynności, wskazuje, że mają one mieć charakter stały oraz będą polegać na każdorazowym starannym działaniu zleceniobiorcy. Wykładanie towaru nie powoduje również konkretnego efektu materialnego, z którego zleceniobiorca byłby rozliczany, co jest charakterystyczne dla umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

 Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonywania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 Kodeksu cywilnego). Podstawową różnicą między umową zlecenia a umową o dzieło jest okoliczność, że w umowie zlecenia przyjmujący zlecenie ma wykonać dla zamawiającego pewne czynności, a w umowie o dzieło zobowiązuje się do dostarczenia określonych wyników swojej pracy w postaci dzieła, osiągnięcia w przyszłości określonego rezultatu. Przy umowie o dzieło czynności wykonawcy powinny przynieść pewien konkretny, indywidualny rezultat materialny, np. sporządzenie określonego projektu inwestycyjnego, ułożenie parkietu, wykonanie instalacji elektrycznej czy napisanie opracowania specjalistycznego na zadany temat. Ponadto wykonawca umowy o dzieło ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady wykonanego dzieła, o czym nie można mówić przy umowie zlecenia.

W opisanej przez Państwa sytuacji mamy do czynienia z typową umową o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu. Do takich usług należą także inne powszechnie spotykane, np. sprzątanie, usługi pralnicze, opieka nad dziećmi. Umowa zlecenia nie wymaga rezultatu jako koniecznego elementu do osiągnięcia w jej wyniku wykonania. Podpisując z Państwem umowę, której przedmiotem jest wykładanie towaru w zależności od potrzeb Państwa firmy, czyli w zleconych godzinach, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonych czynności z zachowaniem najwyższej staranności. Czynności te są typowe dla umowy zlecenia. Mają one charakter ciągły, są powtarzalne w czasie. Trudno w tej sytuacji mówić o konkretnym efekcie materialnym, powstałym w ich wyniku czy tym bardziej o odpowiedzialności w ramach rękojmi i gwarancji za wady wykonanej rzeczy. Stąd zawarcie umowy o dzieło w przedstawionej sytuacji może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe lub ZUS.

WAŻNE!

Podstawową cechą umowy o dzieło jest obowiązek dostarczenia przez wykonawcę gotowego rezultatu, efektu jego pracy lub twórczości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama