reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak ma ustalić składkę wypadkową firma, która zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r.

Jak ma ustalić składkę wypadkową firma, która zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r.

Już wiadomo, jak będą musieli ustalać obowiązującą ich stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnicy, którzy zarejestrują się w ZUS w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2010 r. Ze względu na tę grupę płatników zostanie znowelizowane rozporządzenie określające zasady ustalania stopy procentowej tej składki.

Problem wynikał z tego, że firmom, które powstaną po 31 grudnia 2009 r., nie zostanie już nadany numer PKD 2004, tylko PKD 2007. Natomiast rozporządzenie określające zasady ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej płatnika przewidywało, że składkę tę trzeba będzie ustalać na podstawie kodu PKD 2007 dopiero od okresu składkowego, który zacznie się 1 kwietnia 2010 r. Z tego powodu płatnicy rozpoczynający działalność w 2010 r. przed nowym okresem składkowym nie mieliby możliwości ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa klasyfikacja podmiotów wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON. W okresie trwania przeklasyfikowywania kodów działalności (PKD), na wystawianych zaświadczeniach nadawane były symbole zarówno PKD 2004, jak i PKD 2007. Jednak podmioty wpisane do rejestru REGON po 31 grudnia 2009 r. będą się posługiwać wyłącznie symbolem PKD 2007.

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dodała do dotychczasowego rozporządzenia załącznik 2a, skierowany do płatników składek, którzy zgłoszą się w ZUS w I kwartale 2010 r. Załącznik ten zawiera 65 grup działalności z przypisanymi kategoriami ryzyka. Dla każdej z tych grup określono obowiązującą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

WAŻNE!

Dodany załącznik 2a dotyczy wyłącznie płatników składek zarejestrowanych w ZUS w I kwartale 2010 r.

Ustalona na podstawie tego załącznika stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe będzie obowiązywać nowego płatnika w okresie od zarejestrowania się w ZUS do 31 marca 2010 r. Od 1 kwietnia 2010 r. rozpocznie się nowy okres składkowy, w którym wszyscy płatnicy będą zobowiązani ustalić stopę procentową tej składki stosując kod PKD 2007.

Wysokość składki dla zarejestrowanych w I kwartale 2010 r.

Płatnik, który zgłosi się w ZUS po 31 grudnia 2009 r., ustali obowiązującą go stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, odczytując w załączniku nr 2a wysokość stopy procentowej składki określoną dla grupy działalności, do której został zaklasyfikowany według kodu PKD 2007 na poziomie sekcji (działu). Dotyczy to jednak wyłącznie płatnika, który w miesiącu rozpoczęcia działalności będzie zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych.

WAŻNE!

Na podstawie kodu PKD 2007 składkę na ubezpieczenie wypadkowe powinien ustalić płatnik, który zgłasza do tego ubezpieczenia co najmniej 10 osób.

Natomiast płatnik, który zarejestruje się w ZUS w I kwartale 2010 r., ale będzie zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób, będzie opłacał składkę na ubezpieczenie wypadkowe naliczając ją w wysokości 1,67% podstawy wymiaru. Jest to 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na trwający obecnie rok składkowy dla wszystkich grup działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama