reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

RADA

Zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia zawartej wcześniej. Z obydwu umów zlecenia obowiązkowo płatnik opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przy zbiegu umów zlecenia nie ma znaczenia kwota wynagrodzenia z umowy.

UZASADNIENIE

Zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z dwóch umów zlecenia, jest objęty obowiązkowo tymi ubezpieczeniami z umowy zlecenia, którą zaczął wykonywać wcześniej. Dodatkowo dobrowolnie zleceniobiorca może przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych również z drugiej umowy.

WAŻNE!

Zleceniobiorca, który pracuje na podstawie kilku umów zlecenia, może w czasie trwania tych umów zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Przy rozstrzyganiu obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy zlecenia, nie ma znaczenia wysokość oskładkowanego przychodu z umów.

Z umowy zlecenia, z tytułu której osoba ta podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, obowiązkowe jest również ubezpieczenie wypadkowe – jeżeli zlecenie jest wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast ubezpieczenie chorobowe przy obowiązkowym ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym jest dobrowolne.

Jeżeli w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osoba ubezpieczona uzyskuje więcej niż jeden przychód, to płatnicy opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie (art. 82 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Firma Polpak zawarła umowę zlecenia na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2009 r. z osobą, która wykonuje zlecenie w firmie Janpol od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 r. Odpłatność za zlecenie została określona miesięcznie w kwotach: w firmie Polpak 1000 zł, w firmie Janpol 700 zł. Zleceniobiorca obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy wykonywanej w firmie Janpol. W okresie wykonywania umowy zlecenia w firmie Polpak, tj. od 1 maja do 30 czerwca 2009 r., zleceniobiorca może zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i podlegać ubezpieczeniom z umowy zawartej z firmą Polpak. Natomiast od 1 lipca 2009 r. obowiązkowo podlega ubezpieczeniom z tytułu pracy na podstawie umowę zlecenia z firmą Polpak. Po zmianie tytułu, ubezpieczenia emerytalne i rentowe w firmie Janpol są dobrowolne. Z obydwu umów zlecenia obowiązkowa jest składka zdrowotna.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 1, ust. 1a, ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1, lit. c, art. 82 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama