Kategorie

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Barbara Hal
Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

1 września 2009 r. weszła w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe.

Zmianami wprowadzonymi tą ustawą powinni przede wszystkim zainteresować się płatnicy składek, rozliczający składki za osoby:

 • pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
 • osoby posiadające zadłużenie w ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należnych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy takiej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywania na urlopie wychowawczym.

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego>>

Nowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym

W myśl art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującego do końca sierpnia 2009 r. osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegała z tytułu pobierania tego zasiłku obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko wówczas, gdy nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innego tytułu powodującego obowiązek ubezpieczeń społecznych. Ten stan prawny uległ radykalnej zmianie od 1 września 2009 r. Z tym dniem zaczął obowiązywać art. 9 ust. 1c wprowadzony nowelizującą ustawą.

Urlop macierzyński a urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego>>

Zgodnie z tym przepisem dla osoby, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie równocześnie:

 • wykonywała pracę chałupniczą (nakładczą),
 • wykonywała pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 • prowadziła pozarolniczą działalność,
 • wykonywała odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz
 • duchownym,

– tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie pobieranie przedmiotowego zasiłku. Natomiast z ww. tytułów taka osoba będzie miała prawo przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Przykład

Reklama

Ewa N. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła z tytułu stosunku pracy, jaki łączy ją ze spółką z o.o. W okresie pobierania tego zasiłku zainteresowana wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, którą zawarła ze spółką komandytową. Do 31 sierpnia 2009 r. Ewa N. będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, a od 1 września 2009 r. – z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ponadto ustawa z 24 kwietnia 2009 r. wprowadziła do ustawy systemowej art. 9 ust. 1d. Ustawodawca w przepisie tym określił, że pracownik, członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariusz Służby Celnej, którzy jednocześnie będą spełniali warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, będą obowiązkowo podlegali ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obydwu tytułów. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r. osoba znajdująca się w takiej sytuacji podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko jako pracownik, członek spółdzielni lub funkcjonariusz Służby Celnej.

Przykład

Elżbieta K. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła jako członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej. W trakcie pobierania przedmiotowego zasiłku zainteresowana podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na 1/3 etatu w zakładzie handlowym. Do 31 sierpnia br. Elżbieta K. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tytułu stosunku pracy, jaki łączy ją z zakładem handlowym. Natomiast od 1 września 2009 r. obowiązkowo podlega tym ubezpieczeniom zarówno z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i z tytułu tego stosunku pracy.

Od 1 września 2009 r. okoliczność, że osoba pobierająca zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego będzie miała prawo do emerytury lub renty nie będzie już wyłączała obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania tego zasiłku.

Przykład

Barbara P. pobiera zasiłek macierzyński, do którego prawo nabyła z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy w pracę w liceum ogólnokształcącym. Ponadto pobiera ona rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, którą wypłaca jej ZUS. Do 31 sierpnia br. osoba ta z uwagi na ustalone prawo do rent, z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego nie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Natomiast od 1 września 2009 r. pobieranie zasiłku macierzyńskiego będzie dla niej tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Z uwagi na wyżej opisane zmiany w ustawie systemowej od 1 września 2009 r. na osobach pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego nie będzie już spoczywał obowiązek informowania płatnika składek o tym, że:

 • na ich rzecz zostało ustalone prawo do emerytury lub renty,
 • podlegają ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów.

Odnośnie do osób przebywających na urlopach wychowawczych ustawa nowelizująca nie wprowadza żadnych zmian. Oznacza to, że osoby te nadal będą podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu przebywania na tym urlopie, pod warunkiem że nie będą posiadały prawa do emerytury lub renty oraz nie będą posiadały innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców>>

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorców

Nowe regulacje prawne w tym zakresie wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2010 r. Na mocy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. zostanie uchylony art. 12 ust. 3 ustawy systemowej. Przepis ten obecnie stanowi, że nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu zleceniobiorcy, którzy wykonują pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy. Natomiast od 1 stycznia 2010 r. wszyscy zleceniobiorcy będą objęci ubezpieczeniem wypadkowym. Nie będzie miało znaczenia miejsce lub siedziba prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.