Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu systemy czasu pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące systemy czasu pracy.
Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy?
Aktualizacja: 24.04.2017
Dla poprawnego i skutecznego wprowadzenia zadaniowego czasu pracy nie wystarczy samo nazwanie systemu czasu pracy "zadaniowym". W celu wprowadzenia zadaniowego czasu pracy, niezbędne jest określenie zadań pracownika w akcie kreującym treść jego stosunku pracy. »
Aktualizacja: 08.10.2015
Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regulaminu pracy lub układu zbiorowego. »
Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy
Aktualizacja: 24.04.2017
Zadaniowy system czasu pracy polega na wykonywaniu zadań ustalonych pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zadania powinny być wyznaczone tak, by nie przekraczały norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Czy pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy? »
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę a rozwiązanie stosunku pracy
Aktualizacja: 10.08.2015
Zgodnie z polskim prawem pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik nie zdąży wykorzystać tego dnia wolnego przed rozwiązaniem umowy o pracę? W najbliższym czasie w sobotę wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia. »
Roczne okresy rozliczeniowe - wady i zalety
Aktualizacja: 23.06.2015
Roczne okresy rozliczeniowe mają swoje wady i zalety. Wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczeniowych musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, a przy tym nie może naruszać zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie stosuje się ich do lekarzy i kierowców. »
Zasady wprowadzania i stosowania weekendowo–świątecznego systemu czasu pracy
Aktualizacja: 26.02.2015
Wśród systemów czasu pracy funkcjonujących w polskim prawie pracy Kodeks pracy wyróżnia weekendowo-świąteczny. Jakie są zasady wprowadzania i stosowania tego systemu? »
Zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym
Aktualizacja: 27.10.2014
System czasu pracy w ruchu ciągłym stosuje się wówczas, gdy ze względu na technologię produkcji praca wykonywana jest przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Oznacza to, że praca nie może zostać wstrzymana. Jakie są zasady rozliczania czasu pracy w systemie pracy w ruchu ciągłym? »
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2014 roku
Aktualizacja: 01.12.2014
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy muszą wyznaczać dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Podobnie należy postępować, gdy święto przypadnie w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2014 roku dwa święta wypadają w sobotę. »
System czasu pracy a sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego
Aktualizacja: 12.08.2013
Polski ustawodawca wyróżnił kilka systemów czasu pracy. Czy i jaki wpływ maja one na sposób uzupełniania podstawy wymiaru świadczenia chorobowego? »
Aktualizacja: 29.08.2013
Elastyczny czas pracy został uchwalony przez Sejm. W 2014 r. będzie można stosować dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy wprowadzany w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. »
Zadaniowy system czasu pracy a godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 24.04.2017
Zadaniowy system czasu pracy to forma organizacji czasu pracy, w której pracodawca nie określa godzin pracy, lecz zadania, jakie mają zostać wykonane przez pracowników. Jak w zadaniowym systemie czasu pracy uniknąć godzin nadliczbowych? »
Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?
Aktualizacja: 10.01.2013
Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem? »
Wynagrodzenie za nadgodziny w weekendowym systemie czasu pracy
Aktualizacja: 25.09.2012
Pracodawca zatrudniający pracownika w weekendowym systemie czasu pracy nie może polecić mu pracy w innym dniu niż piątek, sobota, niedziela lub inny dzień świąteczny. Jeżeli jednak zleci taką pracę, to naraża się na odpowiedzialność za naruszenie praw pracowniczych. »
Aktualizacja: 19.09.2012
Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie. »
Sprawdź, jak rozliczać czas pracy po wyroku TK
Aktualizacja: 05.11.2012
Od 1 stycznia 2011 r. został wprowadzony przepis, zgodnie z którym, jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy (czyli np. w wolną sobotę), to nie obniża ono wymiaru czasu pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem pracodawca ustalił jako dzień wolny od pracy np. sobotę, to dotychczas nie musiał oddawać dnia wolnego za święto, które przypadało w tym dniu. Taką regulację 2 października br. TK uznał za niezgodną z konstytucją. »
Wniosek o odroczenie składek za XI