Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy
REKLAMA
Szkolenie takie ma charakter zatrudnienia w dniu wolnym od pracy, który powinien być pracownikowi zrekompensowany. Jedynym wyraźnie uregulowanym rodzajem szkoleń w tej kwestii są szkolenia z zakresu bhp.
REKLAMA
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jakie nakłada na niego Kodeks pracy, jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 94 pkt 6 k.p.). Kodeks nie precyzuje jednak, w jaki sposób pracodawca ma ten obowiązek wykonywać. W grę może wchodzić zgoda na udział w szkoleniach nieorganizowanych przez pracodawcę. Najczęściej spotykaną formą jest udział w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę w czasie pracy lub w dni wolne od pracy.
Przepisy prawa pracy nie regulują wyraźnie zasad wliczania szkoleń do czasu pracy. Jak wynika z opisanej sytuacji, pracownica pracuje w równoważnym systemie czasu pracy, co wiąże się z tym, że ma ona większą liczbę dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy. Szkolenie organizowane przez pracodawcę w dniu wolnym od pracy połączone z obowiązkiem uczestnictwa w tym szkoleniu ma charakter zatrudnienia w dniu wolnym, który wynika z rozkładu czasu pracy pracownika. Z tego też powodu obecność na szkoleniu powinna być pracownikowi zrekompensowana. W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie, w przyjętym okresie rozliczeniowym dla tego stanowiska pracy (art. 1513 k.p.). Odbycie takiego szkolenia ma charakter realizacji polecenia pracodawcy związanego z wykonywaną pracą oraz oznacza pozostawanie w dyspozycji pracodawcy w jego siedzibie, co powoduje, że czas tego szkolenia powinien być wliczany do czasu pracy. W przypadku gdy pracodawca organizuje szkolenie w dzień wolny od pracy, ale udział w nim nie jest dla pracowników obowiązkowy, to za udział w szkoleniu dzień wolny nie przysługuje.
W Kodeksie pracy są uregulowane wyraźnie zasady szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 k.p.). Zgodnie z przepisami na pracodawcy spoczywa obowiązek przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Czas szkoleń z zakresu bhp wlicza się w całości do czasu pracy, bez względu na rozkład czasu pracy przewidziany w harmonogramie. W przypadku przekroczenia norm czasu pracy określonych w harmonogramie na skutek udziału w szkoleniu z zakresu bhp pracownikowi przysługuje wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem za godziny nadliczbowe.
Odpowiedział Piotr Korzuch
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat