reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlopy w różnych systemach czasu pracy

Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.

Żaden przepis nie uzależnia nabycia prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego od faktycznego przepracowania przez pracownika całego roku kalendarzowego. Wystarczy, że pracownik pozostawał w stosunku pracy w dniu 1 stycznia.

Zdaniem Sądu Najwyższego pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że, pozostając w stosunku pracy, nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego (uchwała z 4 kwietnia 1995 r., I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228).

Mówiąc natomiast o urlopie udzielanym w formie nieprzerwanej, należy uwzględniać art. 162 Kodeksu pracy, zgodnie z którym co najmniej jedna część urlopu wypoczynkowego pracownika powinna trwać przez 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przepis ten wskazuje jednocześnie na możliwość dzielenia urlopów wypoczynkowych na części.

Uprawnienia i wymiar

Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego zależy przede wszystkim od okresu zatrudnienia. Im dłużej pracownik pracował, tym dłuższy urlop mu przysługuje.

Urlop wypoczynkowy może wynosić:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat (art. 154 k.p.).

Jednocześnie wymiar udzielonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie może w danym roku kalendarzowym być wyższy niż 20 lub 26 dni – w zależności od tego, do jakiego wymiaru urlopu pracownik nabył prawo.

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Przy zaliczaniu takich okresów pracy nie mają znaczenia przerwy w zatrudnieniu, jak również sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 k.p.).

A zatem do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu, będą wliczały się m.in.: okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą pracownika oraz czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przypadającego w okresie trwania zatrudnienia, okres tymczasowego aresztowania, jak również wszelkie usprawiedliwione zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy udzielone na podstawie układów zbiorowych pracy, a także regulaminów pracy. Nie będzie natomiast podlegał wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do pierwszego urlopu oraz urlopu w pełnym wymiarze, urlop bezpłatny lub inny okres niewykonywania pracy (np. urlop wychowawczy).

W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 k.p.).

Przez pojęcie „poprzednie zatrudnienie” należy rozumieć każdy okres pracy w ramach stosunku pracy, który rozpoczął się przed powstaniem tego okresu, dla którego ustalamy prawo i wymiar urlopu wypoczynkowego, bez względu na to, czy okres ten ustał, czy też trwa nadal. Okoliczność, czy ten poprzedni okres zatrudnienia już ustał czy też nie, nie ma obecnie żadnego istotnego znaczenia w zakresie uprawnień urlopowych pracownika. A zatem do okresu pracy uprawniającego pracownika do urlopu wypoczynkowego w określonym wymiarze w dodatkowym miejscu pracy zaliczamy okres pracy w podstawowym miejscu pracy, ale jedynie do momentu rozpoczęcia pracy u drugiego pracodawcy.

WAŻNE!
Wymiar urlopu nie zależy od faktycznego świadczenia pracy, lecz od pozostawania w stosunku pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się ukończenie:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  • szkoły policealnej – 6 lat,
  • szkoły wyższej – 8 lat (art. 155 k.p.).

Poszczególne okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama