REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruchome godziny zatrudnienia pracą przyszłości

Na Zachodzie możliwość ruchomych godzin zatrudnienia lub teleworkingu oferuje coraz więcej pracodawców. Tymczasem w Polsce przywiązanie do pracy w tradycyjnym znaczeniu tego słowa jest szczególnie widoczne: ten sektor rynku pracy rozwija się bardzo powoli.

Czym właściwie jest praca w systemie „flexi”, popularnie zwana u nas „flexipracą”? Wbrew obiegowej opinii, nie polega ona tylko na zdalnej pracy z domu. Kluczem są tu elastyczne godziny pracy, dzięki którym pracownik może sam decydować, kiedy i gdzie będzie wykonywać swoją pracę. Przykładowo, po uzgodnieniu z pracodawcą może on w pewne dni tygodnia pracować z domu, albo przychodzić do pracy na wybraną przez siebie godzinę – najczęściej z jedynym zastrzeżeniem, że musi być obecny w siedzibie firmy np. przez cztery godziny w określonej porze dnia. Rozwiązanie, można by rzec, idealne na dzisiejsze czasy.

Praca w formie telepracy nie jest pożądana >>

"Gdy myślimy o pracy, zazwyczaj pojawia się nam przed oczami wizja osoby siedzącej za biurkiem przez osiem godzin dziennie, w żelaznych godzinach od 9 do 17" – zauważa Beata Kapcewicz, Prezes firmy ArchitekciKariery.pl i ekspert programu Talent Club. "Tymczasem, dzięki nowoczesnej technologii i dostępności globalnych narzędzi komunikacji, nie musimy już być przywiązani do konkretnego miejsca i do określonych przedziałów czasowych. Praca, którą wykonujemy na komputerze w firmie, często równie dobrze może być wykonywana z domu" - dodaje Kapcewicz.

To wszystko wydaje się być oczywiste, jednak pracodawcy i menedżerowie w Polsce nadal dość niechętnie korzystają z flexipracy. "Dominuje brak zaufania do pracownika i pewien strach przed utratą kontroli nad jego czasem i wykonywanymi zadaniami. Niewielu zastanawia się nad korzyściami płynącymi z tej formy zatrudnienia" - przekonuje Jacek Bochenek,  Dyrektor Generalny Diners Club Polska. "Flexipraca w firmie to mniejsze koszty jej funkcjonowania, w tym wynajmu powierzchni biurowej czy organizacji stanowisk pracy. Pozwala też przedsiębiorstwu sprawniej funkcjonować w sytuacjach kryzysowych, kiedy z różnych powodów praca w siedzibie firmy staje się niemożliwa" - wylicza Jacek Bochenek. "Dzięki elastycznym godzinom pracy młodzi rodzice nie muszą tak często zwalniać się do domu, co jest ogromną korzyścią nie tylko dla nich, ale i dla pracodawcy" - mówi Bochenek.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Telepraca - dlaczego warto zatrudniać na odległość? >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozytywną opinię o pracy w systemie flexi podziela Anna Wilk, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert Talent Club i młoda mama. "Pracownik, który może wybrać godziny pracy według tego, kiedy pracuje mu się najlepiej lub kiedy może poświęcić się jej całkowicie, to bardziej zadowolony i tym samym bardziej efektywny pracownik" - przekonuje. Dodajmy do tego, że jest to pracownik mniej zestresowany, zwłaszcza jeśli łączy pracę zawodową z wychowywaniem dzieci, czy innymi obowiązkami rodzinnymi.

Dlatego, zanim odmówimy naszemu podwładnemu elastycznych godzin pracy, zastanówmy się, czy przywiązywanie go do biurka na osiem godzin dziennie ma nadal w dzisiejszych czasach sens. Ostatecznie, flexipraca coraz częściej określana jest mianem „pracy przyszłości”, więc może warto już teraz wykazać się innowacyjnością.

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

    Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

    Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

    Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

    Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

    Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

    PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

    Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    REKLAMA

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    REKLAMA