REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ZUS, Działalność socjalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Składki ZUS od umowy o dzieło - zmiany

Eksperci przewidują wprowadzenie składek ZUS dla osób na umowach o dzieło, co w konsekwencji spowoduje wzrost cen niektórych usług. Zasady podlegania ubezpieczeniu osób na umowach o dzieło zostały poddane analizie po przeprowadzonym przeglądzie emerytalnym.

Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie świątecznym pracownicy mogą otrzymać dodatkowe świadczenia od pracodawcy, między innymi karty upominkowe, bony, a także bilety do teatru. Jak zatem rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników?

Nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w 2017 r.

Od 2017 r. będzie obowiązywać nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalny-rentowych. Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek ZUS.

REKLAMA

Dwie umowy zlecenia u jednego pracodawcy a składki ZUS

Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jak zatem zgłaszać do ubezpieczeń zleceniobiorcę wykonującego równolegle dwie (lub więcej) umowy zlecenia u tego samego płatnika?

Zmiany w emeryturach, składki ZUS od umowy o dzieło - rekomendacje MRPiPS

Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, składki ZUS od osób zatrudnionych na umowach o dzieło i studentów zatrudnionych na umowy zlecenia, wprowadzenie stałej kwoty, którą będzie można dorobić do emerytury - to niektóre z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po przeprowadzonym przeglądzie emerytalnym.

Podstawa wymiaru składek ZUS za oddelegowanych od 1 października 2016 r. - przykłady

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalenia podstawy wymiaru składek pracowników delegowanych. Jak stosować nowe przepisy? Przedstawiamy ogólne zasady stosowania przepisów wraz z przykładami.

Składki ZUS za pracownika - zmiany od 2018 r.

Po wprowadzeniu jednolitego podatku zamiast PIT, składek ZUS, NFZ pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie w kwocie brutto. Oznacza to, że pracownik sam będzie musiał odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

REKLAMA

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - zmiany w 2017 r.

Od 2017 r. zmienią się zasady tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w myśl których pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników nie będzie miał obowiązku tworzenia ZFŚŚ.

Jednolity podatek od 2018 r.

Według zapowiedzi, jednolity podatek zamiast PIT, składek ZUS i NFZ będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018 r. Stawki nowego podatku mają być znane za miesiąc. Jednolity podatek ma na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł.

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - zmiany od 2017 r.

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia, a nie jak dotychczas – do 10 lat. W praktyce oznaczało, że organy nie były związane jakimkolwiek terminem. Przewiduje się, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie w 2017 r.

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

Emeryt na umowie zlecenie a składki ZUS 2016

Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorcy posiadający ustalone prawo do emerytury i wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają z jej tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Czy zleceniobiorca-emeryt, który podpisał dwie umowy zlecenia musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych dwie umowy czy wystarczy ozusowanie jednej?

Zmiany w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i KRUS

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku macierzyńskiego do 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Obecnie należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach. Rada Ministrów przyjęła 26 lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak rozliczyć "wczasy pod gruszą" i świadczenie urlopowe

Wczasy pod gruszą oraz świadczenie urlopowe są formami dofinansowania urlopu wypoczynkowego. Czym się różnią i jak je rozliczać w ujęciu składkowo-podatkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia?

Jeden podatek zamiast PIT, składek na ZUS i NFZ

Podatek jednolity miałby łączyć PIT, składkę zdrowotną i składki na ZUS. Połączenie trzech składek nie zacznie obowiązywać przed 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który ma przedstawić propozycję w sprawie jednolitego podatku w ciągu 3-4 miesięcy.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 31 maja 2016 r.

31 maja 2016 r. to ostateczny termin na przekazanie odpisu na ZFŚS. Pracodawcy, którzy obowiązkowo utworzyli w tym roku Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powinni przekazać co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok. Jaka jest wysokość odpisu podstawowego i odpisów dodatkowych (nieobowiązkowych) na ZFŚS w 2016 r.

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2016

W 2016 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. Eksperci wyliczyli, o ile wzrośnie kwota comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.

Składki ZUS od świadczeń przyznanych z ZFŚS

Świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), np. dopłaty do wypoczynku, zapomogi bez względu na ich wartość czy rodzaj są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku tego rodzaju świadczeń istotne znaczenie ma źródło ich finansowania a także okoliczności, w jakich są one wypłacane.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a podatek dochodowy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz celowy obejmujący środki przeznaczo­ne na finansowanie działalności socjalnej przed­siębiorstwa, gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają opodatkowaniu?

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego

Zmiany dotyczące zatrudniania socjalnego zostały przyjęte przez Sejm podczas drugiego dnia 98. posiedzenia izby. Będą ułatwienia i zachęty dla uczestników integracji w klubach i centrach integracji społecznej.

Honorarium autorskie a składki ZUS

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Otrzymał z tego tytułu honorarium autorskie. Czy od dodatkowego wynagrodzenia za tzw. utwór pracowniczy należy odprowadzić składki ZUS?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Wynagrodzenie prokurenta a składki ZUS

Prokurent może otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swoich obowiązków na podstawie uchwały zarządu bądź może wykonywać pracę w ramach zawartej ze spółką umowy o pracę lub umowy zlecenia. Czy od wynagrodzenia prokurenta należy opłacać w takich sytuacjach składki ZUS?

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych może zmniejszyć liczbę etatów

Obecnie jeśli umowa-zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia, należy od niej odprowadzić składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne, dobrowolne jest natomiast ubezpieczenie chorobowe. Przy pracy na kilka umów, składki odprowadzane są od jednej, przeważnie tej na najniższą kwotę, zaś od pozostałych odprowadzana jest wyłącznie składka zdrowotna. Zmiany wchodzące w życie w przyszłym roku mogą zwiększyć koszty pracy.

Ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych od 2015 r.

Ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych wchodzi w życie od 1 stycznia 2015 r. Zmiana prawa doprowadzi do zwiększenia wydatków spółek i pomniejszenie dochodów członków rad nadzorczych.

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą odbywa się ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kto jest uprawniony do uzyskania takiej pomocy i na jakich zasadach?

Dofinansowanie do urlopu pracownika

Pracodawca prowadzący działalność socjalną ma możliwość dofinansowania pracownikom i ich rodzinom m.in. letniego wypoczynku. W przypadku pracodawców, którzy nie tworzą zfśs, wsparcie może pochodzić ze środków obrotowych. Pracodawca ma przy tym możliwość skorzystania w określonych przypadkach z ulgi w opłacaniu podatku.

Karty żywieniowe dla pracowników a składki ZUS

Zastanawiamy się w firmie nad dofinansowaniem pracownikom posiłków, gdyż w badaniach opinii wskazali taki bonus jako element motywacyjny.

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną jest bardzo istotne. Żyje tu prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, a roczna renta z tytułu niezdolności do pracy na jedną osobę wynosi 95000 zł. To koszty, których państwo nie musiałoby ponosić, gdyby niepełnosprawni pracowali. Kluczowym programem aktywizującym jest program 45+. Na czym polega?

Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii

System zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii cechuje się zmiennością. Reformy mają na celu zapewnienie edukacji podnoszącej kwalifikacje oraz zaangażowania w proces poszukiwania pracy. Stosowane programy opierają się na filozofii jak najefektywniejszej, dopasowanej do potrzeb każdej osoby zindywidualizowanej pomocy.

Czy prawidłowe jest przyznanie świadczeń z zfśs na podstawie rozmowy z pracodawcą

Przepisy nie określają formy (ustna czy pisemna), w jakiej pracodawca jest zobowiązany weryfikować sytuację rodzinną, materialną i życiową pracowników ubiegających się o świadczenia z zfśs. Ustawodawca nie przesądził też o najwłaściwszym kryterium do oceny tej sytuacji. Pozostawił tę kwestię do dyspozycji pracodawcy i pracowników.

Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”

Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej, czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za „wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?

Na co przeznaczyć środki z zfśs

Bardzo często pracodawcy utożsamiają działalność socjalną tylko z przyznawaniem pomocy dla pracowników. Natomiast definicja działalności socjalnej obejmuje wiele form aktywności, w tym organizowanie imprez integracyjnych.

Zimowisko dla dzieci - jak je dofinansować

Dofinansowanie do zimowisk dla dzieci z zfśs będzie możliwe, jeśli ten rodzaj pomocy zostanie wymieniony w regulaminie funduszu. Wysokość dofinansowania do zimowisk dla dzieci powinna być uzależniona od kryterium socjalnego uwzględniającego sytuację pracownika. Oznacza to, że wsparcie z funduszu (przyznawanie ulgowych usług i świadczeń) należy uzależnić np. od wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny, od liczby dzieci czy choroby członka rodziny.

Informacja o rezygnacji z tworzenia ZFŚS

Pracodawcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników, decyzję w sprawie nieutworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego mogą podjąć i ogłosić jedynie do 31 stycznia danego roku. Decyzja taka jest wiążąca jedynie na dany rok kalendarzowy.

Pożyczki z zfśs - jak je udzielać

Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Z funduszu mogą być finansowane jedynie te rodzaje działalności socjalnej, które są objęte ustawową definicją działalności socjalnej. Pozwala to na udzielanie m.in. pomocy zwrotnej (pożyczki) jedynie na cele mieszkaniowe osobom uprawnionym.

Wspólna działalność socjalna

Przepisy nie wymagają, aby wkład finansowy poszczególnych pracodawców we wspólną działalność socjalną był identyczny. Dlatego często jest ona realizowana przez pracodawców o różnym potencjale finansowym.

Wczasy finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

W przypadku gdy pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, to musi je wypłacić wszystkim pracownikom, zarówno pełno-, jak i niepełnosprawnym. Środki na ten cel muszą pochodzić z zfśs i jest niedopuszczalne wypłacenie pracownikom z niepełnosprawnością świadczenia urlopowego ze środków ZFRON.

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Nasz pracownik jest po rozwodzie. Ma syna, na którego płaci alimenty. Pracownik nie mieszka z synem. Czy na dziecko tego pracownika przysługuje dofinansowanie z zfśs do kolonii, biletów do kina czy świadczenia w postaci wczasów pod gruszą? Dodam, że zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem zfśs, dochód na członka rodziny jest ustalany na podstawie sytuacji materialnej pracowników i może być obniżany o kwotę płaconych alimentów.

Jak funkcjonuje komisja socjalna

Przepisy ustawy o zfśs nie regulują zasad tworzenia i działania komisji socjalnych (nazywanych też służbą socjalną). Ich tworzenie, działanie i zakres uprawnień może wynikać jedynie z przepisów wewnątrzzakładowych i nie może naruszać postanowień ustawy.

Fundusz szkoleniowy i zasady jego tworzenia

Jak przyznawać dofinansowanie do wypoczynku z zfśs byłym pracownikom i ich dzieciom

Nasz były pracownik, który w 2011 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz byłego pracownika (emeryta) w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy ta osoba ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez nią przychód podlega opodatkowaniu?

Komisja socjalna

Przepisy ustawy o zfśs nie regulują zasad tworzenia i działania komisji socjalnych (nazywanych też służbą socjalną). Ich tworzenie, działanie i zakres uprawnień może wynikać jedynie z przepisów wewnątrzzakładowych i nie może naruszać postanowień ustawy.

Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika

Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych.

W poszukiwaniu oszczędności - likwidacja ZFŚS

ZFŚS tworzą zarówno pracodawcy prywatni, jak i jednostki sektora publicznego działające w formie samorządowych zakładów budżetowych oraz jednostek budżetowych. Pracodawcy ze sfery budżetowej muszą tworzyć fundusz obligatoryjnie, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Oznacza to, że nie mogą oni ani zrezygnować z prowadzenia funduszu, ani dowolnie kształtować wysokości odpisu na ZFŚS. W korzystnej sytuacji znajdują się natomiast pracodawcy prywatni, którzy mają pewną dowolność w prowadzeniu działalności socjalnej.

REKLAMA