reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, którzy mają problemy finansowe i nie są w stanie opłacać składek lub zalegają z płatnościami, mogą wystąpić o pomoc publiczną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może udzielić ulgi w spłacie należności lub umorzyć płatność.

Rozłożenie na raty

Jeśli w odpowiedzi na Twój wniosek ZUS rozłoży należności na raty, nie będzie prowadzona egzekucja tych należności, a w przypadku gdy postępowanie zostało już wszczęte, po podpisaniu umowy zostanie zawieszone. Nie będzie trzeba również płacić odsetek za zwłokę od dnia następującego po dniu złożenia wniosku. Trzeba będzie jedynie uiścić opłatę prolongacyjną w wysokości 50-proc. stawki odsetek za zwłokę.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS

Odroczenie terminu płatności składek

Zakład może także odroczyć termin płatności składek. Odroczeniu podlegają zarówno składki bieżące jak i przyszłe. W przypadku tej ulgi, ZUS również nie będzie prowadził egzekucji należności oraz nie trzeba będzie płacić odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną.

Uldze podlegają ubezpieczenia społeczne – oprócz chorobowej, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych, a także inne należności, tj. koszty upomnienia, opłata dodatkowa.

Umorzenie należności

W przypadku, gdy ściągnięcie należności jest całkowicie niemożliwe lub przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej, Zakład może umorzyć należności w całości bądź części.

Umorzeniu podlegają te same składki jak w przypadku odroczenia lub rozłożenia na raty. Składka chorobowa również nie może zostać umorzona.

Pierwszym etapem ubiegania się o pomoc jest złożenie wniosku. Przy czym należy mieć na uwadze, że samo wnioskowanie nie oznacza zawieszenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Dopiero podpisanie umowy o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności skutkuje niewszczynaniem lub zawieszeniem trwającego postępowania egzekucyjnego.

Źródło: http://www.zus.pl/pliki/poradniki/Broszura_Poradnik_dla_niezatrudniajacych.pdf

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 20.09.2017

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty/ Fot. Fotolia
Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty/ Fot. Fotolia

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama