Kategorie

Honorarium autorskie a składki ZUS

Małgorzata Kozłowska
Honorarium autorskie a składki ZUS. / Fot. Fotolia
ShutterStock
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Otrzymał z tego tytułu honorarium autorskie. Czy od dodatkowego wynagrodzenia za tzw. utwór pracowniczy należy odprowadzić składki ZUS?

Czy honorarium autorskie pracownika stanowi podstawę wymiaru składek ZUS?

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na stanowisku programisty w ramach swoich obowiązków stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Z tego tytułu, zgodnie z umową o pracę, wypłaciliśmy mu dodatkowe wynagrodzenie. Czy w tym przypadku honorarium autorskie należy oskładkować – pyta Czytelniczka z Warszawy.

Reklama

Tak. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za utwór w postaci oprogramowania, które powstało w ramach jego obowiązków pracowniczych, jest przychodem ze stosunku pracy i podlega oskładkowaniu. Kwotę tego wynagrodzenia należy zsumować z wynagrodzeniem za pracę i od łącznej kwoty obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a następnie wykazać i rozliczyć je w imiennym raporcie ZUS RCA.

Prawa autorskie do programów komputerowych, które zostały stworzone w ramach umowy o pracę, od chwili ich powstania z mocy prawa przysługują pracodawcy, o ile umowa o pracę nie stanowi inaczej (art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Jeśli więc pracownik, wykonując swoje obowiązki pracownicze, stworzy oprogramowanie, do którego z mocy prawa autorskie prawa majątkowe będą przysługiwać pracodawcy, ewentualne dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu należy oskładkować. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III UZP 4/11, OSNP 2012/15-16/198), w której wyraził pogląd, że: (...) wynagrodzenie za pracę z tytułu nabycia przez pracodawcę z mocy prawa (...) autorskich praw majątkowych do utworu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe określone w art. 18 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 9, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W uzasadnieniu tej uchwały SN wskazał, że w przypadku tzw. utworów pracowniczych nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy (m.in. licencyjnej, umowy o dzieło) o przeniesienie autorskich praw majątkowych. W świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej) pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, z chwilą przyjęcia utworu nabywa autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron (art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zadaj pytanie: FORUM

Reklama

Maria B. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w agencji reklamowej na stanowisku copywritera. Do jej obowiązków pracowniczych należy m.in. tworzenie tekstów i haseł reklamowych. W umowie o pracę ma zagwarantowane honorarium autorskie w wysokości 5% od wartości projektu. W tej sytuacji honorarium autorskie należy zsumować z wynagrodzeniem za pracę i od łącznej kwoty naliczyć składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Przychód stanowi także podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Oznacza to, że oskładkowaniu podlega nie tylko wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę, ale także dodatkowe wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, np. za stworzenie w ramach stosunku pracy danego utworu.

Jeżeli prawo do honorarium autorskiego pracownika wynika ze stosunku pracy, to należy odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Oskładkowaniu będzie podlegało też wynagrodzenie uzyskane z tytułu udzielenia licencji lub z tytułu umowy o dzieło, jeżeli umowa ta zostanie zawarta z własnym pracownikiem (art. 18 ust. 1a ustawy o systemowej). W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym za pracownika uważa się również osobę wykonującą umowę cywilnoprawną, jeżeli taka umowa jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach tej umowy osoba ta wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

W interpretacji z 19 lutego 2015 r. (znak DI/100000/43/1517/2014) oddział ZUS w Gdańsku wskazał, że: (...) umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Na podstawie odrębnej umowy pracownik stworzył program komputerowy i udzielił pracodawcy licencji na korzystanie z niego przez okres 1 roku, za co otrzymuje 1500 zł miesięcznie. Wynagrodzenie to jest doliczane do wynagrodzenia zasadniczego i objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, tak jak wynagrodzenie za pracę, ponieważ umowa licencyjna została zawarta z własnym pracodawcą.

Podstawa prawna:

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?