REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników
Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników
Monkey Business Images
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Koniec roku to czas szczególnie sprzyjający spotkaniom w gronie naszych najbliższych. Coraz częściej także przedsiębiorcy decydują się na zwieńczenie tego szczególnego czasu prezentami dla swoich pracowników. Poświęcają także swój czas, a spotkanie wigilijne czy noworoczne może być sposobem na podziękowanie pracownikom za cały rok współpracy, na podsumowanie mijającego roku i przedstawienie wizji czy perspektyw na nadchodzący rok.

Autopromocja

Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Jeśli chodzi o konsekwencje w podatku dochodowym, jakie powstaną po stronie pracownika, prezenty, które otrzymał on od pracodawcy co do zasady stanowią jego przychód ze stosunku pracy. Zwolnieniu z obowiązku podatkowego podlegają jedynie te świadczenia rzeczowe i pieniężne dla pracownika, które zostały sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Łącznie wysokość tak otrzymanych świadczeń nie może przekroczyć w roku kwoty 380 zł.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Należy jednak podkreślić, że zwolnienie, o którym mowa, nie obejmuje bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że pracownik nie zapłaci podatku dochodowego od paczki przygotowanej przez pracodawcę, przy założeniu, że jej wartość łącznie z wartością innych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w danym roku nie przekroczy 380 zł, jednak bon towarowy otrzymany od przedsiębiorcy będzie stanowił przychód pracownika.

Prezenty dla pracowników a składki ZUS

Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, oskładkowanie prezentów dla pracowników zależy od pochodzenia środków, z których sfinansowano prezent. I tak, w sytuacji, gdy prezent został zakupiony ze środków obrotowych, uzyskany w ten sposób przez pracownika przychód będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto, w przypadku prezentów stanowiących świadczenie w naturze, należy pamiętać o szczególnym sposobie ustalania wartości pieniężnej takiego prezentu dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast świadczenia dla pracownika sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne i to niezależnie od tego, jaka będzie wartość takiego prezentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spotkania wigilijne a podatek dochodowy

Istotną kwestią w zakresie spotkań dla pracowników jest ustalenie, czy udział w takim spotkaniu stanowi przychód pracownika. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku, „podstawowym kryterium, które powinno być stosowane przy ustalaniu, czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowiło przychód ze stosunku pracy, jest wystąpienie po stronie pracownika przysporzenia, czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy to w postaci również wymiernego zaoszczędzenia wydatku”. Udział w spotkaniu przygotowanym przez pracodawcę nie powoduje po stronie pracownika wymiernej korzyści czy też nie oszczędza mu wydatku, ponieważ ten bierze udział w spotkaniu wyłącznie ze względu na łączący go z pracodawcą stosunek pracy. Ponadto, spotkania tego typu mają zazwyczaj charakter motywujący, pełniący rolę nagrody dla pracowników i stanowiący formę docenienia pracy wykonanej w ciągu roku przez pracowników. Biorąc pod uwagę stanowisko Trybunału Konstytucyjnego i powyższą analizę, należy przyjąć, że udział w spotkaniu nie będzie stanowił dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. Wobec tego nie będzie także podlegał oskładkowaniu.

Autorzy:

Anna Szkudlarek, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy;

Karolina Durbacz, prawnik, Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  REKLAMA

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  REKLAMA