reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podatki > Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Koniec roku to czas szczególnie sprzyjający spotkaniom w gronie naszych najbliższych. Coraz częściej także przedsiębiorcy decydują się na zwieńczenie tego szczególnego czasu prezentami dla swoich pracowników. Poświęcają także swój czas, a spotkanie wigilijne czy noworoczne może być sposobem na podziękowanie pracownikom za cały rok współpracy, na podsumowanie mijającego roku i przedstawienie wizji czy perspektyw na nadchodzący rok.

Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Jeśli chodzi o konsekwencje w podatku dochodowym, jakie powstaną po stronie pracownika, prezenty, które otrzymał on od pracodawcy co do zasady stanowią jego przychód ze stosunku pracy. Zwolnieniu z obowiązku podatkowego podlegają jedynie te świadczenia rzeczowe i pieniężne dla pracownika, które zostały sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Łącznie wysokość tak otrzymanych świadczeń nie może przekroczyć w roku kwoty 380 zł.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Należy jednak podkreślić, że zwolnienie, o którym mowa, nie obejmuje bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że pracownik nie zapłaci podatku dochodowego od paczki przygotowanej przez pracodawcę, przy założeniu, że jej wartość łącznie z wartością innych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w danym roku nie przekroczy 380 zł, jednak bon towarowy otrzymany od przedsiębiorcy będzie stanowił przychód pracownika.

Prezenty dla pracowników a składki ZUS

Podobnie jak w przypadku podatku dochodowego, oskładkowanie prezentów dla pracowników zależy od pochodzenia środków, z których sfinansowano prezent. I tak, w sytuacji, gdy prezent został zakupiony ze środków obrotowych, uzyskany w ten sposób przez pracownika przychód będzie stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto, w przypadku prezentów stanowiących świadczenie w naturze, należy pamiętać o szczególnym sposobie ustalania wartości pieniężnej takiego prezentu dla celów ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast świadczenia dla pracownika sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne i to niezależnie od tego, jaka będzie wartość takiego prezentu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama