Kategorie

Jak skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową ZUS za studenta-zleceniobiorcę?

Jak skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową ZUS za studenta-zleceniobiorcę? /Fot. Fotolia
Jak skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową ZUS za studenta-zleceniobiorcę? /Fot. Fotolia
Fotolia
Zasadniczo do ukończenia 26. roku życia studenci z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Wskazane osoby nie mogą też przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego z tej umowy. Co w sytuacji, gdy student został jednak do niego zgłoszony?

PROBLEM

Od 1 września do 30 listopada 2016 r. zatrudnialiśmy w naszej spółce osobę (25 lat) na podstawie umowy zlecenia, z miesięcznym wynagrodzeniem w kwocie 1500 zł. Ponieważ zleceniobiorca nie był poza tym nigdzie zatrudniony, opłacaliśmy za niego składki na ubezpieczenia społeczne. Od 1 grudnia 2016 r. ze zleceniobiorcą została zawarta umowa o pracę. Pod koniec stycznia 2017 r. okazało się, że zleceniobiorca ten podjął od 1 października 2016 r. studia zaoczne uzupełniające (II stopnia), o czym nie poinformował naszej firmy. Jak w tej sytuacji należy skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową? Dodam, że przychody zleceniobiorcy były wypłacane w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, a ze stosunku pracy wynagrodzenia są wypłacane z dołu ostatniego dnia miesiąca za miesiąc pracy (w grudniu zostało wypłacone wynagrodzenie ze zlecenia i ze stosunku pracy).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

RADA

Państwa zleceniobiorca powinien zostać wyrejestrowany od 1 października 2016 r. z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, do których został zgłoszony z kodem 04 11 xx. Należy wycofać raporty rozliczeniowe ZUS RCA złożone za tę osobę z kodem 04 11 xx za październik, listopad i grudzień 2016 r. Jednocześnie w ZUS RCA za październik 2016 r. zleceniobiorcę trzeba wykazać z kodem 30 00 xx i wypłaconym w tym miesiącu wynagrodzeniem za wrzesień 2016 r. (tj. w miesiącu, w którym nie miał statusu studenta, a wypłata wynagrodzenia nastąpiła w miesiącu następującym po wyrejestrowaniu tej osoby z ubezpieczeń). Szczegóły w uzasadnieniu.

Zobacz: Wynagrodzenia

UZASADNIENIE

Za studenta uważa się osobę kształcącą się na studiach wyższych – I lub II stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Zasadniczo do ukończenia 26. roku życia studenci z tytułu wykonywania umowy zlecenia (umowy o świadczenie usług) nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej). Wskazane osoby nie mogą też przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego z tej umowy. W okresie między ukończeniem studiów I stopnia a podjęciem studiów II stopnia zleceniobiorca będący studentem, mimo że nie ukończył 26 lat, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Zatem należy mieć na uwadze, że każdy poziom studiów (I stopnia, II stopnia) jest traktowany odrębnie.

Marcin T. (ur. 15 lipca 1991 r. – 25 lat) ukończył studia I stopnia 24 czerwca 2016 r. Od 1 września 2016 r. wykonuje umowę zlecenia zawartą do 30 listopada 2016 r., natomiast od 1 października 2016 r. podjął studia uzupełniające, o czym powiadomił zleceniodawcę. Osoba ta do 30 września podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu (mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego), a od 1 października powinna zostać wyrejestrowana z tych ubezpieczeń.

Zobacz: Zatrudnienie

Okres, w którym zatrudniony przez Państwa student-zleceniobiorca powinien zostać objęty ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym, zaczął się 1 września (dzień rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia) i trwał do 30 września 2016 r. Ponieważ zleceniobiorca nie poinformował o rozpoczęciu studiów, skutkowało to zgłoszeniem go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (w okresie, kiedy nie powinien im podlegać, tj. od 1 października do 30 listopada 2016 r.). W tej sytuacji powinni Państwo wyrejestrować zleceniobiorcę od 1 października 2016 r. z ubezpieczeń, do których został zgłoszony z kodem 04 11 xx (za pomocą formularza ZUS ZWUA).

Nie należy korygować:

● prawidłowego zgłoszenia do tych ubezpieczeń od 1 września 2016 r.,

● raportu „zerowego” ZUS RCA za wrzesień 2016 r. (który był wcześniej złożony).

Jeżeli Państwa zleceniobiorca nie ma uprawnień emerytalno-rentowych, nie jest osobą niepełnosprawną i nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to należy sporządzić korektę dokumentacji rozliczeniowej w następujący sposób:

Zobacz: Ubezpieczenia

Krok 1. Korekta dokumentacji rozliczeniowej za październik 2016 r.

Raport ZUS RCA z nieprawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 00 (zleceniobiorca, rys. 1) należy wycofać poprzez wyzerowanie w części dotyczącej podstawy wymiaru składek i ich wysokości (rys. 2). Następnie trzeba sporządzić raport z prawidłowym kodem 30 00 00 (rozliczenie składek w miesiącu następującym po ustaniu tytułu ubezpieczenia, rys. 3).

Rys. 1. Raport ZUS RCA za październik 2016 r. przed zmianą (pierwszorazowy)

infoRgrafika

Rys. 2. Wyzerowanie raportu ZUS RCA z nieprawidłowym kodem 04 11 00

infoRgrafika

Rys. 3. Sporządzenie raportu ZUS RCA z prawidłowym kodem 30 00 00 i prawidłowymi podstawami wymiaru składek

infoRgrafika

Następnie muszą Państwo przeliczyć deklarację zbiorczą ZUS DRA (w tym przeliczyć kwoty składek na Fundusz Pracy i FGŚP, jeżeli istniał obowiązek ich rozliczenia). Zarówno deklaracja, jak i raport składkowy muszą zostać oznaczone tym samym, kolejnym numerem identyfikatora. Nie należy załączać do deklaracji zbiorczej ZUS DRA danych osób, których raporty nie wymagają korekty.

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Krok 2. Korekta dokumentacji rozliczeniowej za listopad i grudzień 2016 r.

Korekta dokumentacji rozliczeniowej za listopad 2016 r. z kodem 04 11 00 i za grudzień 2016 r. z kodem 30 00 00 polega na wycofaniu raportu ZUS RCA za te miesiące, poprzez jego wyzerowanie (analogicznie jak na rys. 2), ponieważ kwoty wypłacone i rozliczone w tych raportach nie powinny zostać oskładkowane. W ten sam sposób należy przeliczyć deklarację zbiorczą ZUS DRA i sporządzić komplet dokumentów korygujących opatrzony tym samym numerem identyfikatora. Do deklaracji zbiorczej ZUS DRA nie należy załączać danych osób, których raporty nie wymagają korekty.

Krok 3. Rozliczenie nienależnie pobranych składek

Nienależnie naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu umowy zlecenia, rozliczone w raportach za październik, listopad i grudzień 2016 r., należy zwrócić ubezpieczonemu w części przez niego finansowanej. W chwili wypłaty lub postawienia do jego dyspozycji nienależnych składek stają się one przychodem dla tej osoby z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 8 ustawy o pdof).

Zawarcie przez Państwa umowy o pracę z byłym zleceniobiorcą od 1 grudnia 2016 r. nie skutkuje koniecznością zsumowania przychodów ze zlecenia i z umowy o pracę w raporcie za grudzień 2016 r., mimo że przychody z tych dwóch tytułów zostały wypłacone w tym samym miesiącu. Umowa zlecenia nie była wykonywana jednocześnie z umową o pracę, dlatego w tej sytuacji zleceniobiorca nie może być uznany za pracownika, który wykonuje umowę cywilnoprawną na rzecz swojego pracodawcy. Dlatego w imiennym raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 należy rozliczyć tylko wynagrodzenie uzyskane przez ubezpieczonego ze stosunku pracy. Należny za listopad 2016 r. przychód z umowy zlecenia nadal pozostaje nieoskładkowany.

Zobacz: Kalkulatory

Podstawa prawna:

● art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1793; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

● § 1 ust. 1 pkt 1, pkt 5, pkt 12, pkt 15 oraz załączniki nr 1, 5, 12, 15 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222.

Autor: Bożena Pęśko, specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziale kadrowo-płacowym

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.