REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych

Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych /fot. Fotolia
Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który zakłada zwiększenie wparcia finansowego oraz ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych

Jak mówił w czwartek wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz, w projekcie zaproponowano, że spółdzielnię socjalną będzie mogło założyć nie pięć (jak dotychczas), ale trzy osoby fizyczne. Zapisano też, że członkami spółdzielni muszą być co najmniej dwie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Autopromocja

"Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie osoby zagrożone wykluczeniem czują się na siłach, aby podjąć ryzyko usamodzielnienia się, więc zatrudnienie ich, jako pracowników spółdzielni, nabycie przez nich członkostwa, te obawy przed skoczeniem na głęboką wodę, trochę minimalizują" - podkreślił.

Zobacz: Ubezpieczenia

Aktywizacja osób bezrobotnych, bezdomnych oraz niepełnosprawnych

Michałkiewicz przekonywał, że spółdzielnie socjalne dają szansę do aktywizacji zawodowej i reintegracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. "W tym osób bezrobotnych, osób bezdomnych, niepełnosprawnych. Chcemy, żeby takie osoby nie tylko mogły mieć wsparcie, ale także, żeby były instrumenty, która pozwolą im włączyć się na powrót do społeczeństwa" - mówił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że proponowane przepisy umożliwią praktyki zawodowe w spółdzielni socjalnej lub u innego pracodawcy osobom, które uczestniczyły w warsztatach terapii zajęciowej (WTZ). "Na pewno nasze oczekiwania są większe, aby warsztaty mogły przygotowywać niepełnosprawnych do powrotu na rynek pracy, do aktywizacji zawodowej do usamodzielnienia" - stwierdził.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska przekonywała, że dzięki tym rozwiązaniom osoba niepełnosprawna dowie się, czy jest już w stanie opuścić WTZ i pracować np. w spółdzielni socjalnej. "Jeżeli okaże się, że ta konfrontacja jest trudniejsza, to ona wraca do warsztatu terapii zajęciowej" - podkreśliła.

Michałkiewicz zaznaczył, że MRPiPS chciałoby, aby spółdzielnie socjalne przyczyniały się do powrotu na rynek pracy osób niepełnosprawnych. "Stąd w tych zapisach, które proponujemy chcemy, żeby wsparcie było wykorzystywane nie tylko z Funduszu Pracy, ale także, żeby PFRON wspierał te spółdzielnie, które zatrudniają osoby niepełnosprawne" - zaznaczył.

Zobacz: Inne formy zatrudnienia

Większe wsparcie finansowe

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że projekt przewiduje większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych. "Podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, żeby spółdzielniom socjalnym były udzielane pożyczki zwrotne na preferencyjnych zasadach. Żeby powstał Fundusz Poręczeń Kredytowych, który będzie pozwalał spółdzielniom socjalnym korzystać z ofert banku" - wyjaśniał.

Projekt MRPiPS przewiduje m.in., że osoby bezrobotne do 30 roku życia i po ukończeniu 50 lat będą mogły starać się o wsparcie z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej. Proponowane rozwiązania przewidują także rozszerzenie wsparcia finansowego dla spółdzielni socjalnych m.in. do 6 krotności przeciętnego wynagrodzenia na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego (lub niepozostającego w zatrudnieniu) do 30 roku życia oraz po ukończeniu 50 lat.

Projekt przewiduje również większe wsparcie przez PFRON dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnych dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz: Zatrudnienie

Zmiana skrótu

Proponowane rozwiązania dopuszczają używania w obrocie przez spółdzielnie socjalne skrótu "Sp.s.". "Zmiana ma na celu umożliwienie posługiwania się w obrocie prawnym skrótem, analogicznie jak dla rozwiązań przyjętych dla spółek prawa handlowego" - czytamy w uzasadnieniu. (PAP)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA