REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych

Subskrybuj nas na Youtube
Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych /fot. Fotolia
Ważne zmiany ws. spółdzielni socjalnych /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian, który zakłada zwiększenie wparcia finansowego oraz ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

Ułatwienia w zakładaniu spółdzielni socjalnych

Jak mówił w czwartek wiceminister rodziny i pracy Krzysztof Michałkiewicz, w projekcie zaproponowano, że spółdzielnię socjalną będzie mogło założyć nie pięć (jak dotychczas), ale trzy osoby fizyczne. Zapisano też, że członkami spółdzielni muszą być co najmniej dwie osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

REKLAMA

Autopromocja

"Jest to ważne, ponieważ nie wszystkie osoby zagrożone wykluczeniem czują się na siłach, aby podjąć ryzyko usamodzielnienia się, więc zatrudnienie ich, jako pracowników spółdzielni, nabycie przez nich członkostwa, te obawy przed skoczeniem na głęboką wodę, trochę minimalizują" - podkreślił.

Zobacz: Ubezpieczenia

Aktywizacja osób bezrobotnych, bezdomnych oraz niepełnosprawnych

Michałkiewicz przekonywał, że spółdzielnie socjalne dają szansę do aktywizacji zawodowej i reintegracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. "W tym osób bezrobotnych, osób bezdomnych, niepełnosprawnych. Chcemy, żeby takie osoby nie tylko mogły mieć wsparcie, ale także, żeby były instrumenty, która pozwolą im włączyć się na powrót do społeczeństwa" - mówił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że proponowane przepisy umożliwią praktyki zawodowe w spółdzielni socjalnej lub u innego pracodawcy osobom, które uczestniczyły w warsztatach terapii zajęciowej (WTZ). "Na pewno nasze oczekiwania są większe, aby warsztaty mogły przygotowywać niepełnosprawnych do powrotu na rynek pracy, do aktywizacji zawodowej do usamodzielnienia" - stwierdził.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska przekonywała, że dzięki tym rozwiązaniom osoba niepełnosprawna dowie się, czy jest już w stanie opuścić WTZ i pracować np. w spółdzielni socjalnej. "Jeżeli okaże się, że ta konfrontacja jest trudniejsza, to ona wraca do warsztatu terapii zajęciowej" - podkreśliła.

Michałkiewicz zaznaczył, że MRPiPS chciałoby, aby spółdzielnie socjalne przyczyniały się do powrotu na rynek pracy osób niepełnosprawnych. "Stąd w tych zapisach, które proponujemy chcemy, żeby wsparcie było wykorzystywane nie tylko z Funduszu Pracy, ale także, żeby PFRON wspierał te spółdzielnie, które zatrudniają osoby niepełnosprawne" - zaznaczył.

Zobacz: Inne formy zatrudnienia

Większe wsparcie finansowe

Michałkiewicz zwrócił uwagę, że projekt przewiduje większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych. "Podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, żeby spółdzielniom socjalnym były udzielane pożyczki zwrotne na preferencyjnych zasadach. Żeby powstał Fundusz Poręczeń Kredytowych, który będzie pozwalał spółdzielniom socjalnym korzystać z ofert banku" - wyjaśniał.

Projekt MRPiPS przewiduje m.in., że osoby bezrobotne do 30 roku życia i po ukończeniu 50 lat będą mogły starać się o wsparcie z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej. Proponowane rozwiązania przewidują także rozszerzenie wsparcia finansowego dla spółdzielni socjalnych m.in. do 6 krotności przeciętnego wynagrodzenia na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego (lub niepozostającego w zatrudnieniu) do 30 roku życia oraz po ukończeniu 50 lat.

Projekt przewiduje również większe wsparcie przez PFRON dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnych dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz: Zatrudnienie

Zmiana skrótu

Proponowane rozwiązania dopuszczają używania w obrocie przez spółdzielnie socjalne skrótu "Sp.s.". "Zmiana ma na celu umożliwienie posługiwania się w obrocie prawnym skrótem, analogicznie jak dla rozwiązań przyjętych dla spółek prawa handlowego" - czytamy w uzasadnieniu. (PAP)

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025: komu przysługuje, kiedy wypłata i co z egzekucją?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA