reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Sprawdź, jak zawieszenie działalności wpływa na obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u i czy okres zawieszenia ma wpływ na ich wysokość. Upewnij się również, czy przysługuje Ci prawo do zawieszenia działalności.

Przedsiębiorca, który w określonym czasie nie będzie prowadził firmy, np. z powodu urlopu czy przestoju, może zawiesić działalność i skorzystać z prawa do nieopłacania składek do ZUS-u. Z możliwości zawieszenia mogą jednak skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli prowadzący jednoosobową działalność bądź podpisujący umowy cywilnoprawne. Obowiązująca umowa-zlecenie ze zleceniobiorcą nie wpływa na prawo do zawieszenia.

Formalności przy zawieszeniu działalności jest niewiele. Wystarczy wypełnić jeden formularz i złożyć go w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie. Resztę zrobi za ciebie CEIDG: powiadomi ZUS i urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Wniosek zaś musi być złożony najpóźniej dzień przed datą rozpoczęcia zawieszenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Działalność zawieszona, a co ze składkami

W okresie zawieszenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS-u. Wysokość składki za okres do zawieszenia działalności uzależniona jest od jej rodzaju. Składki na ubezpieczenia społeczne obliczane są proporcjonalnie do okresu zawieszenia, składka zdrowotna zaś liczona jest w pełnych miesiącach. Dlatego, jeśli działalność zostanie zawieszona np. 5 września, za ten miesiąc trzeba będzie opłacić pełną składkę zdrowotną. Zwolnienie będzie przysługiwało dopiero w październiku, o ile działalność będzie zawieszona przez cały miesiąc kalendarzowy.

Przedsiębiorca, w okresie zawieszenia, może jednak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Wysokość składki oblicza się tak, jak w okresie prowadzenia działalności: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach i 30 proc. w przypadku uprawnienia do ZUS-u preferencyjnego. Ulga przysługuje do 24 pełnych miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.

Zawieszając działalność przedsiębiorca traci prawo do opłacania składki chorobowej i wypadkowej.

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-a-skladki-zus.htm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.12.2016

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS/ Fot. Fotolia
Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS/ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama