REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Kuzub
Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS/ Fot. Fotolia
Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Sprawdź, jak zawieszenie działalności wpływa na obowiązek odprowadzania składek do ZUS-u i czy okres zawieszenia ma wpływ na ich wysokość. Upewnij się również, czy przysługuje Ci prawo do zawieszenia działalności.

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorca, który w określonym czasie nie będzie prowadził firmy, np. z powodu urlopu czy przestoju, może zawiesić działalność i skorzystać z prawa do nieopłacania składek do ZUS-u. Z możliwości zawieszenia mogą jednak skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli prowadzący jednoosobową działalność bądź podpisujący umowy cywilnoprawne. Obowiązująca umowa-zlecenie ze zleceniobiorcą nie wpływa na prawo do zawieszenia.

Formalności przy zawieszeniu działalności jest niewiele. Wystarczy wypełnić jeden formularz i złożyć go w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie. Resztę zrobi za ciebie CEIDG: powiadomi ZUS i urząd skarbowy.

Należy pamiętać, że minimalny okres zawieszenia wynosi 30 dni, a maksymalny 24 miesiące. Wniosek zaś musi być złożony najpóźniej dzień przed datą rozpoczęcia zawieszenia.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność zawieszona, a co ze składkami

W okresie zawieszenia działalności nie ma obowiązku odprowadzania składek do ZUS-u. Wysokość składki za okres do zawieszenia działalności uzależniona jest od jej rodzaju. Składki na ubezpieczenia społeczne obliczane są proporcjonalnie do okresu zawieszenia, składka zdrowotna zaś liczona jest w pełnych miesiącach. Dlatego, jeśli działalność zostanie zawieszona np. 5 września, za ten miesiąc trzeba będzie opłacić pełną składkę zdrowotną. Zwolnienie będzie przysługiwało dopiero w październiku, o ile działalność będzie zawieszona przez cały miesiąc kalendarzowy.

Przedsiębiorca, w okresie zawieszenia, może jednak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Wysokość składki oblicza się tak, jak w okresie prowadzenia działalności: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach i 30 proc. w przypadku uprawnienia do ZUS-u preferencyjnego. Ulga przysługuje do 24 pełnych miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia rozpoczęcia działalności.

Zawieszając działalność przedsiębiorca traci prawo do opłacania składki chorobowej i wypadkowej.

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-a-skladki-zus.htm

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zobacz na przykładach zmianę zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika?

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA