| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia?

Problem

Dwie nasze pracownice przebywają na urlopie rodzicielskim. Jednej z nich zasiłek za czas tego urlopu wypłaca ZUS, a płatnikiem zasiłku dla drugiej pracownicy jest pracodawca. Obie pracownice zawnioskowały o udzielenie im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia? Czy fakt, że płatnikiem zasiłku jest ZUS, zmienia sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego? Nadmieniamy, że w miesiącach wykorzystywania urlopu pracownice nie przepracują ani jednego dnia.

Rada

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, należy podzielić stałe wynagrodzenie miesięczne przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w miesiącu wykorzystywania urlopu, a otrzymaną w ten sposób stawkę pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego. Fakt, że płatnikiem zasiłku jest pracodawca lub ZUS, nie zmienia sposobu obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Uzasadnienie

Zasadniczo w sytuacji gdy pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną korzysta przez część miesiąca z urlopu rodzicielskiego, przy pomniejszeniu stałego wynagrodzenia za czas tej absencji stosuje się dzielnik 30 (§ 11 rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzenia). Regulacja ta nie znajduje jednak zastosowania, jeżeli pracownik nie przepracuje w danym miesiącu ani jednego dnia. A zatem nie należy kierować się nią, gdy przez część miesiąca zatrudniony przebywa na urlopie rodzicielskim, a przez pozostałą część korzysta z urlopu wypoczynkowego, w związku z czym żadnego dnia nie świadczy pracy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy zasiłek wypłaca pracownikowi ZUS, jak i wówczas, gdy płatnikiem zasiłku jest pracodawca.

We wskazanych przez Państwa okolicznościach pracownice oprócz zasiłku macierzyńskiego powinny otrzymać wynagrodzenie za płatny wypoczynek obliczone zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu urlopowym. Wynagrodzenie urlopowe ustala się w tym przypadku następująco:

Krok 1. Należy wyznaczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ze stałych i zmiennych składników pensji, mając na uwadze, że:

● stałe elementy wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu korzystania z urlopu,

● zmienne elementy wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. wynagrodzenie godzinowe, miesięczne premie regulaminowe, wynagrodzenie prowizyjne) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia płatnego wypoczynku, a gdy występują znaczne wahania ich wysokości w poszczególnych miesiącach – należy uwzględnić okres maksymalnie 12 miesięcy, w których zostały one wypłacone.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »