REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim/Fot. Fotolia
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia?

Problem

Dwie nasze pracownice przebywają na urlopie rodzicielskim. Jednej z nich zasiłek za czas tego urlopu wypłaca ZUS, a płatnikiem zasiłku dla drugiej pracownicy jest pracodawca. Obie pracownice zawnioskowały o udzielenie im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia? Czy fakt, że płatnikiem zasiłku jest ZUS, zmienia sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego? Nadmieniamy, że w miesiącach wykorzystywania urlopu pracownice nie przepracują ani jednego dnia.

Autopromocja

Rada

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, należy podzielić stałe wynagrodzenie miesięczne przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w miesiącu wykorzystywania urlopu, a otrzymaną w ten sposób stawkę pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego. Fakt, że płatnikiem zasiłku jest pracodawca lub ZUS, nie zmienia sposobu obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Uzasadnienie

Zasadniczo w sytuacji gdy pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną korzysta przez część miesiąca z urlopu rodzicielskiego, przy pomniejszeniu stałego wynagrodzenia za czas tej absencji stosuje się dzielnik 30 (§ 11 rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzenia). Regulacja ta nie znajduje jednak zastosowania, jeżeli pracownik nie przepracuje w danym miesiącu ani jednego dnia. A zatem nie należy kierować się nią, gdy przez część miesiąca zatrudniony przebywa na urlopie rodzicielskim, a przez pozostałą część korzysta z urlopu wypoczynkowego, w związku z czym żadnego dnia nie świadczy pracy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy zasiłek wypłaca pracownikowi ZUS, jak i wówczas, gdy płatnikiem zasiłku jest pracodawca.

We wskazanych przez Państwa okolicznościach pracownice oprócz zasiłku macierzyńskiego powinny otrzymać wynagrodzenie za płatny wypoczynek obliczone zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu urlopowym. Wynagrodzenie urlopowe ustala się w tym przypadku następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Należy wyznaczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ze stałych i zmiennych składników pensji, mając na uwadze, że:

● stałe elementy wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu korzystania z urlopu,

● zmienne elementy wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. wynagrodzenie godzinowe, miesięczne premie regulaminowe, wynagrodzenie prowizyjne) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia płatnego wypoczynku, a gdy występują znaczne wahania ich wysokości w poszczególnych miesiącach – należy uwzględnić okres maksymalnie 12 miesięcy, w których zostały one wypłacone.

Krok 2. Należy obliczyć stawkę godzinową:

● ze stałych składników wynagrodzenia – przez podzielenie ich kwoty przez nominalny czas pracy z miesiąca przebywania na urlopie,

● ze zmiennych składników wynagrodzenia – przez podzielenie sumy tych składników wypłaconych w okresie 3 lub najwyżej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urlopu przez liczbę godzin, w czasie których pracownik świadczył pracę w okresie, z którego podstawa obliczeń została ustalona ze zmiennych składników.

Krok 3. Ustaloną stawkę godzinową należy pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy i otrzymuje stałą miesięczną pensję w wysokości 4200 zł. Urlop rodzicielski zakończyła 7 kwietnia 2016 r. Od 8 kwietnia przebywa na ponad 2-miesięcznym urlopie wypoczynkowym. Przysługujące jej wynagrodzenie urlopowe za kwiecień należy obliczyć w następujący sposób:

● 4200 zł : 168 godz. (nominalny czas pracy w kwietniu 2016 r.) = 25 zł,

● 25 zł x 128 godz. urlopu wypoczynkowego (od 8 do 30 kwietnia 2016 r.) = 3200 zł.

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie urlopowe ze stałych składników w wysokości 3200 zł.

Podstawa prawna:

● art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2000

§ 6–11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

Autor: Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk, od ponad 12 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA