REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim/Fot. Fotolia
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia?

Problem

Dwie nasze pracownice przebywają na urlopie rodzicielskim. Jednej z nich zasiłek za czas tego urlopu wypłaca ZUS, a płatnikiem zasiłku dla drugiej pracownicy jest pracodawca. Obie pracownice zawnioskowały o udzielenie im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia? Czy fakt, że płatnikiem zasiłku jest ZUS, zmienia sposób obliczania wynagrodzenia urlopowego? Nadmieniamy, że w miesiącach wykorzystywania urlopu pracownice nie przepracują ani jednego dnia.

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Obliczając wynagrodzenie urlopowe, należy podzielić stałe wynagrodzenie miesięczne przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w miesiącu wykorzystywania urlopu, a otrzymaną w ten sposób stawkę pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego. Fakt, że płatnikiem zasiłku jest pracodawca lub ZUS, nie zmienia sposobu obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)

Uzasadnienie

Zasadniczo w sytuacji gdy pracownik wynagradzany stałą stawką miesięczną korzysta przez część miesiąca z urlopu rodzicielskiego, przy pomniejszeniu stałego wynagrodzenia za czas tej absencji stosuje się dzielnik 30 (§ 11 rozporządzenia w sprawie ustalania wynagrodzenia). Regulacja ta nie znajduje jednak zastosowania, jeżeli pracownik nie przepracuje w danym miesiącu ani jednego dnia. A zatem nie należy kierować się nią, gdy przez część miesiąca zatrudniony przebywa na urlopie rodzicielskim, a przez pozostałą część korzysta z urlopu wypoczynkowego, w związku z czym żadnego dnia nie świadczy pracy. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy zasiłek wypłaca pracownikowi ZUS, jak i wówczas, gdy płatnikiem zasiłku jest pracodawca.

We wskazanych przez Państwa okolicznościach pracownice oprócz zasiłku macierzyńskiego powinny otrzymać wynagrodzenie za płatny wypoczynek obliczone zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu urlopowym. Wynagrodzenie urlopowe ustala się w tym przypadku następująco:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1. Należy wyznaczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ze stałych i zmiennych składników pensji, mając na uwadze, że:

● stałe elementy wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu korzystania z urlopu,

● zmienne elementy wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesiąc (np. wynagrodzenie godzinowe, miesięczne premie regulaminowe, wynagrodzenie prowizyjne) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia płatnego wypoczynku, a gdy występują znaczne wahania ich wysokości w poszczególnych miesiącach – należy uwzględnić okres maksymalnie 12 miesięcy, w których zostały one wypłacone.

Krok 2. Należy obliczyć stawkę godzinową:

● ze stałych składników wynagrodzenia – przez podzielenie ich kwoty przez nominalny czas pracy z miesiąca przebywania na urlopie,

● ze zmiennych składników wynagrodzenia – przez podzielenie sumy tych składników wypłaconych w okresie 3 lub najwyżej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urlopu przez liczbę godzin, w czasie których pracownik świadczył pracę w okresie, z którego podstawa obliczeń została ustalona ze zmiennych składników.

Krok 3. Ustaloną stawkę godzinową należy pomnożyć przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowym systemie czasu pracy i otrzymuje stałą miesięczną pensję w wysokości 4200 zł. Urlop rodzicielski zakończyła 7 kwietnia 2016 r. Od 8 kwietnia przebywa na ponad 2-miesięcznym urlopie wypoczynkowym. Przysługujące jej wynagrodzenie urlopowe za kwiecień należy obliczyć w następujący sposób:

● 4200 zł : 168 godz. (nominalny czas pracy w kwietniu 2016 r.) = 25 zł,

● 25 zł x 128 godz. urlopu wypoczynkowego (od 8 do 30 kwietnia 2016 r.) = 3200 zł.

Pracownicy przysługuje wynagrodzenie urlopowe ze stałych składników w wysokości 3200 zł.

Podstawa prawna:

● art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2000

§ 6–11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

Autor: Mariusz Pigulski - ekspert i praktyk, od ponad 12 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA