REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienia grupowe - wysokość odprawy pieniężnej w 2012 roku

22500 zł - tyle będzie wynosić w 2012 roku maksymalna wysokość odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia grupowego.

Jak liczyć termin wydania świadectwa pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 22 sierpnia br. Ustaliliśmy w niej termin rozpoczęcia pracy na 1 września br. Od kiedy, zgodnie z nowymi przepisami, powinniśmy liczyć w takim przypadku termin 24 miesięcy, jaki mamy na wydanie pracownikowi świadectwa pracy? Dodam, że jest to pierwsza umowa o pracę zawarta z tym pracownikiem przez naszą firmę.

Wybór należy do przedsiębiorcy: albo niskie składki ZUS, albo prawo do zasiłku

Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru: korzystać z ulgi w składkach ZUS i tym samym pozbawić się prawa do zasiłku dla bezrobotnych, czy płacić więcej do ZUS, ale i mieć szansę na zasiłek po utracie zatrudnienia - wyjaśnia wiceminister pracy Marek Bucior.

Uprawnienia pracownika-żołnierza NSR

Stosunek pracy pracownika odbywającego służbę wojskową podlega ochronie a okres pełnionej służby jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy. Ochrona zatrudnienia żołnierza obejmuje także gwarancję zatrudnienia po odbyciu służby. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić pracownik, jest zgłoszenie powrotu do pracy w ciągu 30 dni po odbyciu służby wojskowej.

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika, który porzucił pracę

Jak prawidłowo uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę

Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia dotyczy wyłącznie pracodawcy, który wypowiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca ma obowiązek podać przyczynę wypowiedzenia także wówczas, gdy przyczyna ta jest już znana pracownikowi.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony

Zasadą jest brak możliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony przed upływem czasu, na jaki została zawarta. Jednak od każdej zasady są odstępstwa.

REKLAMA

Jakie metody rekrutacji można wykorzystać w małych i średnich przedsiębiorstwach?

Jestem właścicielem niewielkiej firmy – myjni samochodowej. Chciałbym zatrudnić webmastera do wykonania strony internetowej i jej późniejszego prowadzenia. Z jakich metod mogę skorzystać, żeby rekrutacja nie pochłonęła dużej sumy pieniędzy i czasu, a zaowocowała wyborem dobrego pracownika? Nie mogę sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów od rekrutacji.

Roszczenia ZUS wobec przedsiębiorców - czy będzie zmiana ustawy?

Zmianę ustawy, która umarzałaby roszczenia ZUS wobec drobnych przedsiębiorców, od których Zakład domaga się rzekomo zaległych składek, zaproponowało Stowarzyszenie Poszkodowanych Przedsiębiorców RP.

ZUS domaga się zaległych składek i odsetek od osób prowadzących działalność gospodarczą

Na 40 tys. zł szacuje przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP Dariusz Ćwik średnią kwotę, jaką od członków organizacji domaga się ZUS tytułem zaległych składek. Dzisiaj, 18 października, rządowy zespół ma próbować rozwiązać ten problem.

Ochrona stosunku pracy nowo zatrudnionego pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego

Przedłużenie umowy terminowej choremu pracownikowi

Zatrudniliśmy pracownicę na podstawie umowy na czas określony od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Pracownica ta uległa wypadkowi w czasie pracy w marcu 2010 r., była na zwolnieniu lekarskim 182 dni, tj. do 15 września 2010 r. Następnie od 16 września przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne do końca marca 2011 r. Czy umowa o pracę rozwiąże się 31 grudnia 2010 r. i czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia jej trwania do końca świadczenia rehabilitacyjnego?

Ubezpieczenie małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę cywilną

Czy małżonek wspólnika spółki cywilnej zatrudniony przez spółkę na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności?

Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny

Przeliczenie emerytury po zwolnieniu się z pracy

Ciąża pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo

Na czas zastępstwa pracownicy, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie złożyła wniosek o udzielenie jej pełnych 3 lat urlopu wychowawczego, zatrudniliśmy nową pracownicę. Po kilku miesiącach pracy kobieta ta również zaszła w ciążę. Czy jej stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu?

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Jak obliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca powoduje, że za skróconą część tego okresu pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono obliczane tak jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Wypowiedzenie umowy o pracę związkowcowi niezdolnemu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Pracownik, który jest członkiem związku zawodowego, otrzymał od lekarza medycyny pracy oświadczenie o niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innego stanowiska pracy. Obecnie liczba członków związku zawodowego wynosi 61 członków i uprawnia związek do objęcia ochroną przed zwolnieniem dodatkowo innych członków organizacji związkowej. Czy jeśli pracownik otrzyma taką ochronę, będzie można go zwolnić? Czy w takiej sytuacji jest należna odprawa, jeżeli powód wypowiedzenia nie leży po stronie pracodawcy?

Emerytura albo praca - dzisiaj mija termin rozwiązania stosunku pracy przez pracujących emerytów

Dzisiaj, 30 września, mija termin rozwiązania stosunku pracy przez osoby uprawnione do emerytury. Jeżeli tego nie zrobią, od 1 października ZUS zawiesi im świadczenie.

Czy byłemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za udział w inwentaryzacji

Dodatkowe zatrudnienie w godzinach pracy

Pracownik ma obowiązek sumiennie i starannie wykonywać pracę oraz dbać o dobro zakładu pracy. Oznacza to, że powinien w czasie pracy wykonywać jedynie czynności związane z pracą, tak aby w sposób pełny i efektywny wykorzystać czas przeznaczony na pracę.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przechodzącym z renty na emeryturę

Zatrudniamy na 1/2 etatu pracownika, który pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy „z ogólnego stanu zdrowia”. W październiku br. ukończy on 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Czy będzie miał taką możliwość i w jaki sposób ZUS obliczy mu to świadczenie? Czy będzie mógł u nas dalej pracować? Jaki wpływ będzie miała wykonywana przez niego praca na pobieranie świadczenia emerytalnego?

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Emerytura albo praca - pracujący emeryci muszą wybrać do 30 września

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Czy były pracownik może skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania

Co grozi pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy

Definitywne zakończenie stosunku pracy zobowiązuje pracodawcę do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika oraz naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą.

Jak złagodzić skutki zwolnień?

Konieczność redukcji zatrudnienia to niezwykle trudna sytuacja dla każdej firmy. Co może zrobić pracodawca zmuszony do zwolnienia pracowników np. z powodu problemów ekonomicznych? Czy istnieją działania, które pozwolą złagodzić negatywne skutki zwolnień i profesjonalnie przeprowadzić cały proces? Jak komunikować się ze zwalnianymi pracownikami, by uniknąć chaosu informacyjnego i nie stracić zaufania pozostałych zatrudnionych?

Od kiedy powstaje obowiązek ubezpieczeniowy przedsiębiorcy

Przedsiębiorca opłaca składki na ZUS za okres, w którym faktycznie prowadził działalność. Daty rozpoczęcia i zakończenia działalności zgłasza do ZUS. Jeżeli daty te różnią się od wskazanych w ewidencji działalności gospodarczej, trzeba wykazać, dlaczego nie są one tożsame.

Narkotyki w pracy - pracownik musi liczyć się ze zwolnieniem

Osoby świadczące pracę coraz częściej zażywają środki odurzające lub substancje psychotropowe. Zdaniem eksperta Pracodawców RP, jeśli wynik testu na obecność narkotyku okaże się dodatni, pracownik musi liczyć się nawet ze zwolnieniem z pracy.

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory, ale nie miał prawa do zasiłku

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

W Kodeksie pracy brak jest przepisu, który wyraźnie zezwala na wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę. Należy w tym celu stosować przepisy Kodeksu cywilnego.

Niezgłoszenie zawieszenia działalności może wpływać na wypłatę renty

Tryb rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania

Jaki jest tryb rozwiązywania stosunku pracy na podstawie powołania, jeśli o jego rozwiązanie występuje pracownik powołany na stanowisko na czas określony?

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Odprawa emerytalno-rentowa nie musi być jednorazowa

Przepisy płacowe mogą korzystniej ustalać zasady nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej niż art. 921 Kodeksu pracy, bowiem przepis kodeksowy w tej kwestii nie jest bezwzględnie obowiązujący (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 51/11).

Umorzenie zaległości wobec ZUS - nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydent podpisał w czwartek, 25 sierpnia, nowelizację m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pozwala ona umarzać zaległości wobec ZUS kobietom prowadzącym działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Stopa bezrobocia w lipcu

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w czerwcu - poinformował GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 1 mln 863,2 tys. osób.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia? Czy taka klauzula może być zamieszczona np. w informacji do umowy dla pracownika, w której jest punkt „długość okresu wypowiedzenia umowy będzie ustalana zgodnie z art. 34 lub 36 Kodeksu pracy”?

Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zmiany warunków wynagradzania przed rozwiązaniem umowy o pracę

Będziemy wypłacać kilku pracownikom odprawy pieniężne w związku z likwidacją jednego z działów w naszej firmie (podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych). Niektórzy z zatrudnionych na 2 miesiące przed rozwiązaniem umowy wystąpili z wnioskiem o obniżenie etatu, na co zgodziliśmy się. Zmiana etatu spowodowała jednoczesne obniżenie przysługującego im wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenia w stałej stawce oraz procentowe premie miesięczne i kwartalne obliczane od płacy zasadniczej. Od jakiej podstawy powinniśmy obliczyć przysługujące im odprawy?

Umowa zawarta na czas określony a koniec obowiązywania ustawy antykryzysowej

Jesteśmy przedsiębiorstwem, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy antykryzysowej. Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres od 28 lutego do 30 września 2010 r., a następnie na podstawie kolejnej umowy od 1 października 2010 r. do 31 grudnia 2012 r. Umowa zawiera klauzulę o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za wypowiedzeniem wynoszącym 2 tygodnie. Czy umowa obecnie obowiązująca jest zawarta w sposób prawidłowy? Którą umową z kolei będzie ta zawarta z pracownikiem po zakończeniu obecnie obowiązującej, czy musi to już być umowa na czas nieokreślony?

Zasiłek chorobowy dla zatrudnionego członka rodziny

W swojej firmie zatrudniam córkę na podstawie umowy o pracę. Do ZUS została zgłoszona jako osoba współpracująca. Niedawno córka zachorowała. Czy należy się jej zasiłek chorobowy?

Uprawnienia kontrolne związku zawodowego

Klimat do rozwoju

Rozmowa z Grzegorzem Święchem, prezesem zarządu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę działalność gospodarczą i dobrowolnie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie jestem w ciąży. Czy mogę podwyższyć podstawę wymiaru składek, aby po urodzeniu dziecka otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński?

Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację?

REKLAMA