Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Dopuszczalność cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę wynika z art. 300 k.p. Przepis ten umożliwia w sprawach nienormowanych przepisami prawa pracy odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Oznacza to przede wszystkim stosowanie przepisów dotyczących oświadczeń woli, czyli składania oświadczeń, ich formy, wycofywania i wad (np. art. 60, 61, 78, 82–88 k.c.). A zatem w przypadku cofnięcia wypowiedzenia stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę - przywrócenie terminu do wniesienia odwołania >>
Wycofanie wypowiedzenia jest również oświadczeniem woli – tak jak wypowiedzenie. Może mieć zarówno formę ustną, jak i pisemną. Musi być jednak wyraźne, a o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca musi poinformować zainteresowanego. Dopiero wtedy decyzja pracodawcy jest ważna, inaczej oświadczenie pracodawcy o wycofaniu wypowiedzenia nie jest skuteczne.
Cofnięcie wypowiedzenia jest skuteczne bez zgody drugiej strony (czyli osoby, do której zostało skierowane), jeżeli dotarło do niej:
- jednocześnie z wypowiedzeniem lub
- wcześniej niż chwila, w której dotarło wypowiedzenie, w taki sposób, że adresat mógł zapoznać się z jego treścią.
Staż pracy po przywróceniu do pracy lub zasądzeniu odszkodowania >>
Będą to przypadki, gdy wypowiedzenie nie jest przekazywane osobiście pracownikowi lub pracodawcy, ale za pośrednictwem poczty albo przez osobę trzecią. Natomiast wypowiedzenie, które dotarło już do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z wypowiedzeniem, można cofnąć jedynie za zgodą adresata. Adresat nie ma obowiązku wyrażenia zgody.
Po skutecznym cofnięciu wypowiedzenia można ponownie wypowiedzieć umowę o pracę z tej samej albo innej przyczyny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat