reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W 2011 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla takiej osoby stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2704,31 zł.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma obowiązek zgłosić się w ZUS jako płatnik składek oraz dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń (w tym ubezpieczenia zdrowotnego) w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń (jeśli opłaca składkę tylko na własne ubezpieczenie albo na ubezpieczenie osób współpracujących). Jeśli zatrudnia pracowników, termin zgłoszenia płatnika składek biegnie od daty zatrudnienia pierwszego pracownika.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. W roku 2011 jest to kwota 2704,31 zł. Należy pamiętać o tym, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

W sytuacji gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie. Mamy wtedy do czynienia ze zbiegiem tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego. Na przykład osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub wykonuje umowę-zlecenie albo też posiada prawo do emerytury lub renty. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w takich przypadkach jest opłacana zarówno z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (umowy-zlecenia), jak i z tytułu pozarolniczej działalności.

Przykład

Anna P. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 2500 zł i jednocześnie od 1 sierpnia 2011 r. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana zarówno ze stosunku pracy, jak i z pozarolniczej działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama