REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa emerytalno-rentowa nie musi być jednorazowa

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

Przepisy płacowe mogą korzystniej ustalać zasady nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej niż art. 921 Kodeksu pracy, bowiem przepis kodeksowy w tej kwestii nie jest bezwzględnie obowiązujący (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 51/11).

Tadeusz N. był zatrudniony od 1997 r. jako radca prawny jednocześnie w dwóch urzędach centralnych – w Ministerstwie Obrony Narodowej i w Zakładzie Emerytalno-Rentowym resortu spraw wewnętrznych i administracji. Umowa o pracę z MON rozwiązała się już w 2003 r., kiedy to Tadeusz N. złożył wniosek do ZUS o emeryturę. Ministerstwo wypłaciło w związku z tym mecenasowi N. odprawę emerytalną.

Autopromocja

Czy emerytury będą o połowę niższe? >>

Stosunek pracy z Zakładem Emerytalno-Rentowym trwał do 2006 r. Ostatecznie umowa rozwiązała się w trybie porozumienia stron w październiku 2006 r. Jednak Tadeusz N. zażądał od drugiego pracodawcy ponownej wypłaty odprawy emerytalnej, a ponadto odprawy z ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych). Twierdził, że jego zwolnienie, w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych, nosi znamiona zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika – następuje bowiem w związku z przejściem na emeryturę, a jest to przyczyna niedotycząca bezpośrednio pracownika.

Sądy I i II instancji oddaliły kolejno powództwo i apelację. Jako oczywiście bezzasadną oddalił też skargę kasacyjną Sąd Najwyższy. Uzasadniając wyrok, wskazał m.in., że rozwiązanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przejścia na emeryturę lub rentę wyklucza nabycie prawa do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych. Gdyby każdemu pracownikowi, który rozstaje się z pracodawcą w związku z przejściem na emeryturę (lub rentę) wypłacać drugą odprawę z ustawy o zwolnieniach grupowych, to ta druga odprawa miałaby charakter powszechny. To zaś kłóci się z jej podstawowym celem – świadczeniem dla pracownika zwolnionego w szczególnych warunkach wskazanych w ustawie. Przejście na emeryturę nie może być utożsamiane z przyczynami niedotyczącymi pracownika.

Spada liczba emerytów i rencistów >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do odprawy emerytalno-rentowej, to Sąd Najwyższy nie wykluczył możliwości otrzymania przez pracownika kilku takich odpraw. Powszechne uprawnienie do odprawy emerytalno-rentowej z art. 921 k.p. odnosi się tylko do odprawy „kodeksowej” i nie jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. Przepisy płacowe mogą zaś korzystniej ustalać prawo do takiej odprawy – np. wprowadzając inne zasady nabycia prawa do niej, w tym rezygnując z jednorazowości odprawy.

W niniejszej sprawie taka sytuacja nie mogła jednak mieć miejsca – podkreślił Sąd. Tadeusz N. był bowiem pracownikiem – członkiem korpusu służby cywilnej. Członkowi zaś korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia (art. 94 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej). Odprawa przysługuje zatem za cały okres zatrudnienia w służbie, niezależnie od liczby pracodawców, i jest jednorazowa, a więc wypłata odprawy przez pierwszego pracodawcę (w tym wypadku MON) wyklucza nabycie prawa do odprawy u drugiego pracodawcy (ZE-R MSWiA).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA